جمعه 31 فروردین 1397 22:37:37

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36916

تاریخ انتشار : 24/10/1394 - 17:55

شیوع ترامادول در بین فوتبالیست‌ها

این روزها نگرانی‌هایی از شیوع استفاده از داروی ترامادول در بین فوتبالیست‌ها ایجاد شده که آماری غیررسمی نیز بعضاً از طریق رسانه‌ها اعلام شده است.

به گزارش سوادکوه آنلاین، بنا بر نوشته زهره هراتیان رییس مرکز پزشکی سازمان لیگ، اعضای خانواده فوتبال باید به این نکات توجه داشته باشند:

1- مصرف ترامادول به دلیل ایجاد اثرات وابستگی و ایجاد اعتیاد  مگر در موارد نادر و به تجویز پزشک متخصص پزشکی ورزشی به هیچ عنوان  توصیه نمی‌شود. علت لزوم مشاوره با   متخصصین پزشکی ورزشی به دلیل آشنایی کامل آنان به لیست داروهای ممنوعه است
مواد ممنوعه و موضوع دوپینگ در سیلابس آموزشی سایر پزشکان عمومی و تخصصی و فوق تخصصی در دانشگاهها قرار نگرفته است لذا توصیه می‌شود حتماً با متخصصی پزشکی ورزشی مشاوره  شود

2- ترامادول مانند کافئین در لیست داروهای نظارتی قرار گرفته است. یعنی تا امروز هنوز در لیست داروهای ممنوعه و دوپینگ نیست  ولی با توجه به خطرات این دارو برای  سلامتی و احتمال شیوع مصرف آن هر لحظه ممکن است در لیست قرار گیرد.


3- گاهی برخی مسئولین و رسانه‌ها  متادون و ترامادول را در یک کفه قرار می‌دهند،  از دید معضل اجتماعی و اثرات زیان بار و اعتیاد این فرض درست است ولی متادون داروی مخدری است که هم اکنون در لیست داروهای ممنوعه در حین رقابتها قرار دارد و دوپینگ است.

4- توصیه می‌شود در کنار هر تیم پزشک دوره دیده‌ای حضور داشته باشد،  و فرهنگ ارتباط مناسب کادر پزشکی با بازیکنان توسط مربی تقویت و آموزش داده شود

 *مربیان نیز همواره باید با قوانین مصادیق تخلف دوپینگ آشنا باشند.
 
*هرگونه توصیه مربیان به استفاده از داروهای ممنوعه برای ایشان محرومیت و مجازات به دنبال خواهد داشت.

5- یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از شیوع استفاده از ترامادول برگزاری دوره‌های آموزشی چهره به چهره با بازیکنان است که باید از سوی باشگاه‌ها این مهم پیگیری شود.

6- در صورت عدم دسترسی بازیکنان و باشگاه‌ها به پزشکان آگاه و متخصص در این زمینه مرکز پزشکی منتخب فیفا (ایفمارک)  هر روز از ساعت 2-4 پاسخگوی سؤالات در این زمینه خواهد بود.


منبع : ورزش سه
دیدگاه شما در مورد : شیوع ترامادول در بین فوتبالیست‌ها

شیوع ترامادول در بین فوتبالیست‌ها

  • پربازدیدترین ها