چهار شنبه 30 خرداد 1397 21:38:23

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36670

تاریخ انتشار : 18/10/1394 - 23:33

هافینگتن پست: سر بریدن مخالفان، عربستان را امن‌تر نمی‌کند

پایگاه اینترنتی هافینگتن پست در گزارشی با اشاره به سابقه طولانی آل سعود در نقض حقوق بشر، نوشت موارد بسیاری از نقض حقوق افراد در دادگاه های کیفری وجود دارد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، پایگاه اینترنتی هافینگتن پست در گزارشی نوشت: تبعیض ها و سرکوب های نظام مند و شدید نمی تواند عربستان سعودی و دیگر کشورها را امن تر کند.

در این گزارش آمده است: ایران به بسیاری کشورهای دیگر در سراسر دنیا پیوست تا به اقدام عربستان سعودی در اعدام (آیت الله) نمر به خاطر تلاش برای دفاع از حقوق برابر اقلیت شیعیان در عربستان رسما اعتراض کند.
 
این پادشاهی (خاندان آل سعود) سابقه طولانی در توجیه نقض حقوق بشر به نام مقابله با تروریسم دارد. اسناد بسیاری از محاکمه و محکوم کردن فعالان صلح جوی بسیاری در عربستان سعودی در دست داریم که حقوق آنها در دادگاه ویژه کیفری پایمال می شود.
 
در سال 2014 عربستان سعودی قانون و مقررات تقریبا مبسوطی درباره مقابله با تروریسم تصویب کرد. اکنون این اعدام دسته جمعی را می توان به فهرست بلندبالای عربستان برای نقض حقوق بشر افزود.
 
بر اساس گزارشات خبرگزاری های دولتی عربستان سعودی، قضات این کشور همه این چهل و هفت نفر را به اتهامات مرتبط با جرایم تروریستی محکوم کرده اند. اما آن چیزی که در اعلامیه سعودی ها قید نشده، این است که کدام یک از این چهل و هفت نفر به برنامه ریزی یا ارتکاب به حملات خشونت آمیز و دیگر اشکال اتهامات تروریستی، محکوم شده بودند.
 
تنها چیزی که درباره این افراد می دانیم این است که دست کم چهار تن از آنها- از جمله (آیت الله) نمر روحانی برجسته از استان شرقی عربستان سعودی-که اعدامش به قطع روابط ایران و عربستان نیز منجر شد- شیعه بودند و به همین خاطر این تردید و ابهام در اذهان ایجاد شد که چگونه می توانستند با گروه سنی مذهب القاعده و حملات 2003 و 2004 ارتباط داشته باشند. 
 
اعدام شیخ نمر این پیام هشدار را برای جمعیت شیعه این کشور مخابره کرد که اگر برای احقاق حق خود بیش از این تلاش کنند، سرانجامی جز مرگ در انتظار آنها نخواهد بود.
 
در بررسی روند محاکمه شیخ نمر می توان مشاهده کرد وی که هشت ماه گذشته بازداشت شده بود، دادگاه ویژه کیفری بدون اطلاع به وکیل قانونی اش چندین جلسه محاکمه وی را برگزار و در نهایت نیز نمر را به مرگ محکوم کرد. اسناد بسیار دیگری درباره سابقه طولانی نظام قضایی کیفری عربستان سعودی برای نقض حقوق متهمان در اختیار داریم. 
 
هافینگتن پست در انتها نوشت: باید تاکید کرد اعدام های دسته جمعی، تبعیض ها و سرکوب های نظام مند و در نهایت سربریدن مخالفان، هیچ یک نمی تواند عربستان سعودی و هیچ جای دیگر را امن تر کند. حمایت از حقوق بشر همچنان بخشی لاینفک از مباررزات علیه تروریسم است. اگر عربستان سعودی واقعا می خواهد کمپین مبارزه با تروریسم را رهبری کند، باید به جای گذاشتن شمشیر برگردن افراد طرفدار صلح، آنها را در موقعیتی برجسته بگمارد.


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : هافینگتن پست: سر بریدن مخالفان، عربستان را امن‌تر نمی‌کند

هافینگتن پست: سر بریدن مخالفان، عربستان را امن‌تر نمی‌کند

  • پربازدیدترین ها