شنبه 01 اردیبهشت 1397 15:57:17

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36614

تاریخ انتشار : 17/10/1394 - 23:55

آلمان عربستان سعودی را تحریم می‌کند

دولت فدرال در سال گذشته فروش سلاح‌های تهاجمی و قطعات آن را که تحت لیسانس در عربستان سعودی ساخته می‌شدند، ممنوع کرده بود.

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از روزنامه آلمانی «زوددویچه تسایتونگ » دولت فدرال آلمان در واکنش به اعدام 47 نفر و از جمله یک شخصیت روحانی شیعه در عربستان سعودی در نظر دارد تا صادرات تجهیزات نظامی به این پادشاهی خلیج فارس را متوقف کند. بر اساس اظهارات یک سخنگوی وزارت اقتصاد، زیگمار گابریل وزیر اقتصاد در این رابطه تصریح کرده است که صادرات تجهیزات نظامی، ابزار سیاست خارجی و امنیتی محسوب می‌شوند. از این رو پر واضح است که با در نظر گرفتن تحولات اخیر و به خصوص «اعدام‌های نگران‌کننده» بررسی‌ها جهت صدور تجهیزات مذکور صورت خواهد گرفت.

سخنگوی گابریل بدین نکته اشاره کرد که وزیر اقتصاد صادرات اسلحه به عربستان سعودی را در گذشته نیز به طور محدود مدنظر قرار می داده است. در واقع برلین در سال 2015 با صدور نزدیک به 180 میلیون یورو تجهیزات یاد شده موافقت کرده بود. این کالاها شامل قطعات یدکی برای هواپیماهای جنگی و خودروهای غیرمسلح می‌شدند. دولت فدرال در سال گذشته فروش سلاح‌های تهاجمی و قطعات آن را که تحت لیسانس در عربستان سعودی ساخته می‌شدند، ممنوع کرده بود.

پس از آن که عربستان سعودی در نیمه شب روز دوشنبه مناسبات خود با تهران را قطع کرد، بحرین و سودان هم به آن کشور پیوستند. وزیر خارجه سعودی عادل الجبیر همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که عربستان سعودی مناسبات تجاری و ارتباط هوایی با ایران را قطع کرده است. لازم به ذکر است تعدادی از تظاهرات‌کنندگان در تهران با حمله به سفارت سعودی به بخشهایی از آن آسیب وارد کرده بودند. تهران ریاض را متهم کردکه با اقدامات خود می‌خواهد تنش‌های داخلی را به خارج منتقل کند و بر تنش‌های خاورمیانه بیفزاید.


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : آلمان عربستان سعودی را تحریم می‌کند

آلمان عربستان سعودی را تحریم می‌کند

  • پربازدیدترین ها