دوشنبه 07 اسفند 1396 03:17:35

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36408

تاریخ انتشار : 14/10/1394 - 13:32

مهمترین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن چیست؟

املاح و ویتامین‌ها برای استخوان‌سازی و رشد سلول‌های مغز و همچنین سیستم دفاعی بدن بسیار مهم هستند.

مهمترین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن چیست؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، بسکی متخصص تغذیه  با اشاره به ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن اظهار داشت: به طور کلی بدن هر فرد با ویتامین های A,G,K,C و املاحی چون آهن، روی، منیزیم، مس، ید که ویتامین و املاح بالا سبب تقویت سیستم ایمنی و رشد سلول‌ها و ارگان‌های مختلف بدن است.

 
وی بیان کرد: مصرف ویتامین B1 سبب تبدیل کربوهیدرات و چربی به انرژی شده که به علت محلول بودن این نوع از ویتامین‌ در بدن قابل ذخیره شدن نیست و برای دستگاه گوارش و اعصاب بسیار سودمند است. 
 
این متخصص با بیان این که B12 در معده از موادغذایی جدا می‌شود، افزود: این ویتامین به همراه فولات نقش مؤثری در تولید گلبول‌های قرمز خون دارد و سبب رشد و تکامل اعضای بدن به خصوص گروه سنی شیرخوران و کودکان می‌شود و این نوع ویتامین فقط در غذاهای حیوانی یافت می‌شود و افرادی که از رژیم‌ غذایی گیاهی بهره می‌برند معمولاً با کمبود این ویتامین مواجه می‌شوند.
 
ویتامین K یکی از نیازهای ضروری بدن است و به صورت عمده در کبد ذخیره می‌شود و کار انعقاد خود در بدن را برعهده دارد و بیشتر در سیب، انگور، کیوی، کلم بروکلی موجود است.
 
بسکی ادامه داد: کلسیم علاوه بر خاصیت استخوان‌سازی برای سلامت دهان و دندان بسیار سودمند است و از این املاح می‌توان به عنوان داروی ضددرد استفاده کرد و کلسیم در موادی چون لبنیات، سبزیجات، تخم مرغ و آب گوشت یافت می‌شود.
 
این متخصص تصریح کرد: منیزیم یکی دیگر از املاح مورد نیاز بدن است که این املاح برای تولید انرژی، انقباض عضلات، سنتز پروتئین و تحریک اعصاب مفید بوده و کمبود آن باعث بروز تشنج، لرز، بی‌خوابی، بی‌نظمی ضربان قلب و همچنین سبب رسوب کلسیم در شریان می‌شود.
 
بسکی در پایان گفت: از دیگر املاح مورد نیاز بدن مس است که به رشد مغز، استخوان، اعصاب و بافت بدن کمک می‌کند و همچنین این املاح در غذاهای دریایی، مغزها، غلات، گندم سبوس‌دار و آجیل یافت می‌شود.


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : مهمترین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن چیست؟

مهمترین املاح و ویتامین‌های مورد نیاز بدن چیست؟