شنبه 02 تیر 1397 14:56:10

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36362

تاریخ انتشار : 13/10/1394 - 11:32

کارنامه‌سازی برای «ابتکار» در دولت تدبیر + سند

اگر قرار باشد کارنامه‌ای از اقدامات زیست محیطی ابتکار در دولت یازدهم منتشر شود کفه سیاسی‌بازی آن سنگینی می‌کند بر کارهای تخصصی که باید انجام می‌داده و نداده، پس دولت برای اثبات ادعای محیط زیستی بودن خود به ناچار باید متوسل به سایر دستگاه‌ها شود تا شاید بیابد اقداماتی را که در راستای حفاظت از محیط زیست این مرز و بوم انجام شده باشد.

کارنامه‌سازی برای «ابتکار» در دولت تدبیر + سند

به گزارش سوادکوه آنلاین، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت تدبیر و امید، اگر چه 8 سال در دولت اصلاحات، عهده‌دار همین مسئولیت بوده و کارهای نیمه تمامی را بر جا گذاشته بود و دوستداران محیط زیست بر این تصور بودند که این رئیس کهنه‌کار با بازگشت خود «ابتکار» تازه‌ای برای محیط زیست خواهد داشت اما چنین رخ نداد و این سازمان دولتی که باید محل دفاع از حق و حقوق زیست محیطی ملت و میهن می‌شد با رخوتی مواجه شد که همه خواسته‌ها در حد شعار باقی ماند.

گویی ابتکار از همان ابتدا در این دولت آمد تا یک کار انجام دهد و مابقی وقتش را صرف اموری غیر از محیط زیست کند، مرور آنچه ابتکار در این دولت انجام داده گواه این است که ابتکار از همان ابتدا بر آلوده بودن بنزین پتروشیمی‌ها پافشاری کرد و در نهایت هم علی‌رغم رد ادعایش از سوی کمیسیون اصل 90 مجلس، در شرایط سخت اقتصادی، واردات بنزین را بر کشور تحمیل کرد.

تولید بنزین توسط پتروشیمی‌ها که متوقف شد ابتکار وقتش آزاد شد برای اینکه با فابیوس، وزیر خارجه فرانسه دیدار کند، با شبکه بی‌بی‌سی به تحلیل مسائل هسته‌ای ایران بنشیند، با بلاتر؛ رئیس فیفا گفت‌وگو کند و عکس یادگاری بگیرد و ده‌ها اقدام سیاسی دیگر که باعث شد حتی او از رسیدگی به امور کارکنان سازمان متبوعش هم جا بماند تا حدی که در اقدامی بی‌سابقه بارها کارکنان محیط زیست نسبت به سوء مدیریت وی، تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

رئیس جمهور محترم بارها اعلام کرده‌اند که دولتشان محیط زیستی است اما آنچه مردم از اقدامات زیست محیطی دولت می‌بینند فاصله بسیاری تا شعارها دارد از واگذاری مناطق حفاظت شده زیست محیطی به بهانه گردشگری به بخش خصوصی گرفته تا ارائه تسهیلات ویژه برای ورود خودروهای بیشتر در شهرها ( آن هم خودروهایی که استاندارد بودن و عدم آلایندگی آنها هم در ابهام است!).  

این روزها دیگر مردم را نمی‌توان با آمار و ارقام و شعارها، سرگرم کرد و فریب داد، مردم از دولت محیط زیستی، هوای پاک، زمین پاک و آب پاک می‌خواهند.

برای مردم شمارش روزهای سالم و ناسالم و مقایسه امسال و پارسال و این دولت و آن دولت مهم نیست، مردم آنچه به چشم می‌بینند را باور می‌کنند، آنها تنفس 20 روز پیاپی، هوای سنگین و ناسالم در تهران را تجربه کرده‌اند و باور می‌کنند، آنها تعطیل نشدن مدارس در روزهای آلوده را به دلیل یک سفر سیاسی باور می‌کنند و...

اما بالاخره این دولت هم باید کارنامه زیست محیطی از اقداماتش داشته باشد ولی ظاهراً برای پر کردن این کارنامه، آبی از سازمان محیط زیست برای دولت گرم نمی‌شود برای همین دست به دامن سایر دستگاه‌ها شده‌اند تا بتوان جسته و گریخته هم اگر کاری، پژوهشی یا طرحی در ارتباط با محیط زیست انجام شده جمع‌آوری شود. بالاخره هر چه باشد بهتر از هیچ است و باید درک کرد که رئیس سازمان محیط زیست کارهای مهم‌تر از محیط زیست دارد!

یکی از این دستگاه‌ها وزارت علوم است که به معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و رؤسای مراکز آموزشی پژوهشی و فناوری اعلام کرده «سازمان محیط زیست نسبت به تهیه گزارش عملکرد زیست محیطی دستگاه‌های اجرایی در دولت یازدهم اقدام کرده است لذا هر گونه فعالیت انجام شده تحقیقاتی و فناوری در حوزه زیست محیطی را اعلام کنید.»

کارنامه عملکردی که در این چند ماه در پی فشارها درباره سوء مدیریت ابتکار به دولت در دست تهیه است.

کارنامه‌سازی برای «ابتکار» در دولت تدبیر + سند


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : کارنامه‌سازی برای «ابتکار» در دولت تدبیر + سند

کارنامه‌سازی برای «ابتکار» در دولت تدبیر + سند

  • پربازدیدترین ها