چهار شنبه 30 خرداد 1397 09:47:38

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 36302

تاریخ انتشار : 12/10/1394 - 12:50

جعلی بودن ادعاهای عربستان درباره ارسال سلاح از ایران به انصارالله فاش شد +اسناد

محقق و روزنامه‌نگار آمریکایی، با اشاره به اسنادی، ادعاهای جعلی عربستان سعودی درباره ارسال سلاح از ایران به انصارالله یمن را فاش کرده است.

به گزارش سوادکوه آنلاین، «گرت پورتر»، روزنامه‌نگار، محقق و نویسنده کتاب «بحران ساختگی»، با اشاره به برخی اسناد جعلی بودن ادعاهای عربستان سعودی و سازمان ملل متحد درباره ارسال سلاح از ایران به عربستان سعودی را فاش کرد.

آقای «پورتر» در این یادداشت در پایگاه خبری «تروث‌آوت» به ادعاهای عربستان سعودی برای توجیه جنگ در یمن اشاره کرده و می‌نویسد ریاض اغلب حمایت تسلیحاتی ایران از حوثی‌ها (انصارالله) در یمن را دستاویز حمله به این کشور قرار می‌دهد.  

او می‌نویسد ادعاهای ریاض در این باره را گزارشی از یک هیئت کارشناسی شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 2015 تقویت کرد. نتیجه‌‌گیری مطرح‌شده در این گزارش مدعی بود که ایران، دست‌کم از سال 2009، از طریق دریا برای حوثی‌ها سلاح ارسال کرده است. 

اما تحقیق درباره دو ادعای مطرح شده در این باره جعلی بودن آنها را آشکار می‌سازد. 

اولین ادعا را «علی عبدالله صالح»، رئیس‌جمهور وقت یمن، 5 اکتبر سال 2009، مطرح کرد. او مدعی شده بود که کشتی‌ای به نام «ماهان 1» که حامل سلاح بوده را در آبهای سرزمینی یمن با 5 سرنشین ایرانی دستگیر کرده است. هیئت کارشناسان سازمان ملل هم بعداً همین روایت دولت وقت یمن را تکرار کرد. 

اما اسناد دیپلماتیک سفارت آمریکا در یمن که سایت افشاگر ویکی‌لیکس سال 2010 منتشر کرده نشان می‌دهد با آنکه کشتی متوقف شده و سرنشین‌های آن ایرانی بوده‌اند محموله تسلیحاتی کشتی، ساخته و پرداخته دولت علی عبدالله صالح بوده است. 

27 اکتبر 2009 سفارت آمریکا در پیامی به وزارت خارجه این کشور اطلاع داده که دولت یمن اعلام کرده یک کشتی خارجی حامل سلاح و سایر کالاها را توقیف کرده است. (این سند)


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : جعلی بودن ادعاهای عربستان درباره ارسال سلاح از ایران به انصارالله فاش شد +اسناد

جعلی بودن ادعاهای عربستان درباره ارسال سلاح از ایران به انصارالله فاش شد +اسناد

  • پربازدیدترین ها