یکشنبه 03 تیر 1397 13:50:11

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3623

تاریخ انتشار : 03/01/1393 - 16:02

بهارنامه -قسمت سوم

مادرمه؛دعوت برکت به زندگی

در آغازین ساعت تحویل سال در اکثر دیار مازندران،بعد از خواندن دعای تحویل سال مراسمی برگزار می شود که به آن مادرمه یا مارمه می گویند.

مادرمه؛دعوت برکت به زندگی

به گزارش سوادکوه آنلاین، مازندران همچون یاقوتی سبز در شمال ایران می درخشد و با پایان عمر اسفند و رسیدن بهاری تازه شکوفا می شود.

هرکجا که قدم بگذارید گلی،سبزه ای  از دل خاک بیرون زده و آنچه به این سرسبزی نشاط می بخشد آئین های سنتی و آداب و رسوم به جا مانده از دوران قدیم است که به یمن آمدن بهار برگزار می گردد.

در آغازین ساعت تحویل سال در اکثر دیار مازندران،بعد از خواندن دعای تحویل سال و دیده بوسی خانواده و دادن عیدی پدر و بزرگ خانواده به اعضای خانواده ، مراسمی برگزار می شود که به آن مادرمه یا مارمه می گویند.

مادرمه به مراسمی گفته می شود که برکت را به خانه و زندگی می آورد و کسی به عنوان  مادرمه(مارمه) که قدمش خوش یمن است از اعضای خانواده انتخاب می شود و قبل از تحویل سال  وضو گرفته  و با مجمعی  که در آن قرآن ،آب،آیینه  وسبزه  و شاخه های  سبز جوان قرار دارد به خارج از خانه می رود تا سال تحویل شود.

بعد از تحویل سال این فرد وارد خانه  شده،به تمام اتاق ها سرک  می کشد،چهارگوشه اتاق ها آب می پاشد،قرآن را کنار سفره می گذارد و شاخه های سبز را به نیت سالی سرسبز و خوش و خرم  برای خانواده ،جلوی در اتاق آویزان یا روی تاقچه اتاق  می گذارد و عیدی خود را از بزرگ خانواده می گیرد و همگی با خوردن شیرینی دعا می کنند که سال خوب و پربرکتی را در پیش داشته باشند.

نویسنده : سارا ربیعی

دیدگاه شما در مورد : مادرمه؛دعوت برکت به زندگی

مادرمه؛دعوت برکت به زندگی

  • پربازدیدترین ها