یکشنبه 03 تیر 1397 13:42:01

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3591

تاریخ انتشار : 29/12/1392 - 07:55

اختصاصی/ برخی وقایع مهم در روز عید نوروز:

نوروز در گذر زمان

احادیث و روایات رسیده از ائمه اطهار (ع) نشان می دهد نوروز روز حدوث بسیاری از وقایع مهم تاریخی و مذهبی است و در واقع این روز یک عید ملی و مذهبی برای ایرانیان به شمار می آید.

نوروز در گذر زمان

به گزارش سوادکوه آنلاین، هر ساله ایرانیان اولین روز بهار را به منزله آغاز سال نو در نظر گرفته و در آن روز بساط شادی به پا می کنند.

ایرانیان این روز را عید نوروز می نامند و همه بر این عقیده اند که این عید یک عید باستانی است اما برخی روایات و احادیث رسیده از ائمه اطهار(ع) نشان می دهد این عید علاوه بر جنبۀ ملی و باستانی که برای ایرانیان دارد از جنبه مذهبی نیز برای ما ایرانیان حائز اهمیت است.

در ادامه دو حدیث از امام صادق(ع) آورده شده که در آن به بیان اهمیت تاریخی و مذهبی روز عید نوروز برای شیعیان می پردازد.

روایت اول: معلی بن خنیس از امام صادق(ع) روایت  می کند که آن حضرت فرمود :

« روز نیروز (نوروز) روزیست که پیغمبر (ص)  در غدیر خم به ولایت امیر مومنان (ع) بیعت گرفت و به ولایت او اقرار کردند، خوشا به حال کسی که ثابت ماند و وای بر کسی که بیعت را شکست! و روزیست که پیغمبر (ص) امیر مومنان را به وادی جن فرستاد و بر آنها عهدها و پیمان ها بست.

روزیست که (امام علی(ع)) به اهل نهروان، غالب شد و ذوالثدیه را کشت و روزیست  که در آن  روز  قائم ما  اهل بیت و ولاة امر ظهور می کند خداوند او را به دجال غالب می کند و او را در کناسه کوفه به دار می آویزد، روز نوروزی نمی آید مگر اینکه  ما امید فرج داریم چون روز نوروز روز ما وشیعیان ما است.

پیغمبری از انبیاء بنی اسرائیل به اجساد هزاران نفر  گذشت که از ترس  وبا یا  طاعون فرار کرده بودند، خدا به او وحی نمود که به خوابگاهها و قبرهای آنها آب بپاش، آن پیغمبر در روز نوروز به آنها آب پاشید و همه زنده شدند که تعداد آنها سی هزار نفر بودند و مدتی هم زندگی کردند.

پس از آن پاشیدن آب در روز نوروز سنت  مقبول گردید و علت آن را نمی داند مگر راسخون در علم، آن روز نخستین روز سال فارس ها است.» حضرت املاء فرمود و من نوشتم.

روایت دوم: احمد بن فهد در کتاب المهذب از معلی نقل می کند که در صبح روز نوروز به خدمت امام صادق(ع) رسیدم، امام فرمود: " آیا امروز را می شناسی ؟" عرض کردم : نه ولکن روزیست که عجم آن را بزرگ شمرده و مبارک می داند ، فرمود : «این طور نیست قسم به بیت عتیق که در بطن مکه است این روز به خاطر کار قدیم  است، برایت روشن کنم »،عرض کردم دانستن از شما برای من از زندگی همیشگی بهتر است ،خداوند دشمنانتان را هلاک کند ،فرمود :

«ای معلی! روز نیروز ،روزیست که خداوند در آن روز از بندگان بیعت گرفت که او را عبادت کنند، به او شریک قرار ندهند و پیامبران و حجت ها و اولیاء او را بپذیرند، و آن روز اولین روز خورشید است.

در آن روز بادهای لواقح وزید، و در آن روز سبزه های زمین خلق شد و روزیست که  کشتی نوح بر جودی قرار گرفت  و روزیست که خدا قومی را که از ترس مرگ فرار کرده و همگی مرده بودند، زنده کرد.

روزیست که ابراهیم (ع) بت ها را شکست و روزیست که پیغمبر امیر مومنان را بر دوش گرفت  تا بتهای قریش را از بالای بیت الله الحرام انداخت و خرد کرد و... »

در باره عید نوروز کتابهای متعدد نوشته شده و در جلد 59 بحارالانوار از صفحه 95 تا 143 مشروحا بیان شده است .دیدگاه شما در مورد : نوروز در گذر زمان

نوروز در گذر زمان

  • پربازدیدترین ها