جمعه 31 فروردین 1397 07:46:13

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 35747

تاریخ انتشار : 02/10/1394 - 20:53

تحقیر ملی؛ هدف اصلی محدودیت مسافرت به ایران

هدف از مصوبه اخیر، تلاش برای تحقیر ملی ملت با عزت ایران است. عزتی که در سایه 36 سال مقاومت مردم در برابر همه فشارهای آمریکا و حفظ روحیه استکبارستیزی، توانسته ملت ایران را در عرصه های مختلف به استقلال در تولید علم و صنعت رسانده و مانع زیاده‌خواهی‌ های آمریکا در کشور شود.

به گزارش سوادکوه آنلاین، با پایان ماراتن مذاکرات هسته ای ایران و 6 کشور غربی و پذیرش توافق موسوم به "برجام" از سوی جمهوری اسلامی با رعایت برخی شرایط معین از سوی رهبر انقلاب اسلامی، برخی جریان های سیاسی که در سال‌های اخیر به عنوان نماد وادادگی در برابر غرب و عنوان بلندگوی دشمن در داخل کشور فعالیت کرده اند، تلاش کردند تا با استفاده از این فرصت به "بزک چهره هیولائی استکبار جهانی که مصداق اتم آن آمریکا است" پرداخته و از برجام و مقدمات آن که در طول دو سال و نیم مذاکره تیم دیپلماسی دولت یازدهم ایجاد شده بود، به عنوان یک پل برای برقراری مجدد رابطه میان ایران و آمریکا استفاده کنند.

برخی سخنانی که از سوی مقامات مسئول در دولت یازدهم منتشر گردید این گمانه را تقویت کرده است که از جمله آن می توان به اظهار نظر حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رییس جمهور( که آمریکا از ورود وی به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل به بهانه حضور در میان دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی ممانعت به عمل آورد) در فروردین ماه امسال اشاره کرد که گفت: «به نظر من ارزش آغاز تعامل ایران و آمریکا، بیش از موضوع هسته ای است؛ آنرا آسان ازدست ندهیم.»

اما اقدام نمایندگان کنگره آمریکا در تصویب طرح محدودیت سفر افرادی که از سال 2011 میلادی به ایران سفر کرده اند که با امضای باراک اوباما به عنوان یک قانون رسمی این کشور ثبت گردید، آبی بر آتش اشتیاق غربگرایان داخلی در برقراری رابطه با آمریکا یا حداقل ادامه روند انجام شده در دو سال و نیم گذشته، بود.

مهم‌ترین تغییری که اخیرا در قوانین مربوط به ویزای آمریکا ایجاد شده، محروم کردن تعدادی از شهروندان ۳۸ کشور از مزایای توافق معروف به لغو متقابل روادید (Visa Waiver Program) است و مزیت اصلی این توافق چند جانبه این است که شهروندان این کشورها می‌توانند بدون ویزا برای دیدارهای ۹۰ روزه به آمریکا سفر کنند. متقابلا شهروندان آمریکا هم برای سفر به آن کشورها نیازی به ویزا ندارند. اما مصوبه تازه تعدادی از شهروندان این ۳۸ کشور را از این امتیاز محروم می کند.

صورت مساله به صورت آسان این است که هر فردی با هر نوع موقعیت شغلی یا اجتماعی که تابعیت یکی از این 38 کشور را داشته باشد در صورت یک بار سفر به ایران نوعی سابقه بد پاسپورتی و به نوعی انگ امنیتی را در پرونده خود خواهد دید که وی را از مزایایی چون عدم نیاز به دریافت ویزا برای سفر به آمریکا محروم می‌کند و این افراد برای رفت و آمد به این کشور دچار مشکل می‌شوند که در نتیجه احتمالا قید سفر به ایران را خواهند زد و با توجه به اینکه نشریه معتبر نشنال جئوگرافیک، ایران را در صدر مقاصد گردشگری 2016 معرفی کرده بود، این مساله بزرگترین ضربه به صنعت توریسم ایران خواهد زد.

اما تمام مساله این نیست و نیاز به نگاهی فراتر از مسائل مادی به این مصوبه ضد ایرانی دارد.
چندی پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جوانان، آمریکا را به عنوان "اتمّ مصادیق استکبار" معرفی کردند و با توجه به اینکه استکبار یک واژه‌ی قرآنی است که در درباره‌ی امثال فرعون و گروه‌های بدخواه و معارض حقّ و حقیقت به‌کار رفته، ضرورت بررسی رفتارهای دولت آمریکا از منظر دینی بیش از پیش شده است.

بر اساس آیات قرآن کریم، مستکبر در جریان پیشبرد اهداف استکباری از سیاست‌های مختلفی برای سست کردن بنیان‌های اعتقادی جبهه حق استفاده می کند تا با دلسرد کردن و القای بی هویتی و پوچ بودن بدون رابطه با مستکبر، منسوبان به جبهه حق را از مسیر صواب منحرف کرده و در دام خود بیاندازد.

در دنیای امروز که جنگ نظامی منسوخ شده و دشمن با استفاده از تاکتیک‌های جنگ نرم به عنوان حربه ای قوی برای به زانو در آوردن دیگران استفاده می کنند، "تحقیر" یکی از کاربردی ترین ابزار برای رسیدن به هدف است زیرا اگر بتوان در کسی این احساس را برانگیخت که احساس کند از دیگران پست‌تر است، می‌توان بر او تسلط روانی پیدا کرد و در طول تاریخ مستکبران پیوسته بدین شیوه عمل کرده و بر مردم حاکم شده‌اند که مصادیق فراوانی برای آن می توان ذکر کرد.

با اعلام امضای مصوبه اخیر کنگره آمریکا توسط باراک اوباما (که می داند چه قانونی با چه تبعاتی را امضا کرده است)، بلندگوهای تبلیغاتی دشمن که همواره به تبلیغ خودبرتربینی نظام استکباری و ادّعای تولیت امور ملّتها و مدیریّت جهانی و معرفی خود به عنوان رئیس مجموعه‌ی عالم مشغول هستند، با هیاهوی فراوان به دنبال القای نوعی "احساس حقارت" و"خاص بودن" در دنیای امروز به ملت شریف ایران هستند تا بتوانند از این طریق روحیه بسیجی وار و شکست ناپذیر را در هم شکسته و زمینه را برای تسلط و زورگویی مستکبر باز کرده و کشور را از رشد و ترقّی و توسعه‌ای که حقّ طبیعی و تاریخی آن است، باز دارد.

بر همین اساس می توان به آسانی نتیجه گرفت که هدف از مصوبه اخیر، تلاش برای تحقیر ملی ملت با عزت ایران است. عزتی که در سایه 36 سال مقاومت مردم در برابر همه فشارهای آمریکا و حفظ روحیه استکبارستیزی، توانسته ملت ایران را در عرصه های مختلف به استقلال در تولید علم و صنعت رسانده و مانع زیاده‌خواهی‌ های آمریکا در کشور شود.

البته در پایان ذکر این نکته نیز خالی از لطف نمی باشد که امیدوار هستیم این مساله شاید تلنگری برای جریان غربگرا در داخل باشد تا بدانند که قرار نیست به واسطه امضاء برجام، تغییری ماهوی در ارتباط ایران و غرب حاصل شود و مشکل رابطه ایران با غرب، انرژی اتمی، چرخش سانتریفیوژ و ... نبوده است. مشکل نگاه گرگ و میش است و پذیرش یا عدم پذیرش کدخدا!


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : تحقیر ملی؛ هدف اصلی محدودیت مسافرت به ایران

تحقیر ملی؛ هدف اصلی محدودیت مسافرت به ایران

  • پربازدیدترین ها