سه شنبه 26 دی 1396 22:17:10

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 35680

تاریخ انتشار : 01/10/1394 - 18:56

هر لیتر بنزین در ترکیه چقدر به فروش می‌رسد؟

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در شرایطی که قیمت سوخت در جهان، به میزان قابل توجهی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، مردم ترکیه همچنان به دلیل اعمال مالیات بسیار بالا از سوی دولت، سوخت را بسیار گران خریداری می‌کنند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از حریت، از ابتدای سال جاری میلادی قیمت هر بشکه نفت در جهان به لیر 56.8 درصد کاهش یافته است، اما به‌دلیل اعمال مالیات‌های بسیار بالا از سوی دولت این کشور قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه در این مدت تنها 14.7 درصد پایین آمده است.

هم اکنون هر لیتر بنزین در ترکیه 4.5 لیر به فروش می‌رسد، این درحالی است که هزینه تولید هر لیتر بنزین تنها یک لیر برآورد شده است.

از سوی دیگر گازوئیل نیز شرایط مشابهی را دراین کشور دارد به گونه‌ای که علی‌رغم هزینه یک لیری تولید هر لیتر گازوئیل در ترکیه این حامل انرژی با قیمت 3.74 لیر، در هر لیتر به فروش می‌رسد.

در شرایط کنونی هر بشکه نفت در بازار جهانی 105 لیر ترکیه به فروش می‌رسد، اما هر لیتر بنزین با قیمت 4.28 لیر، معادل 5500 تومان، در این کشور فروخته می‌شود.

با توجه به ارزیابی‌های صورت‌گرفته مالیاتی که بر سوخت در ترکیه اعمال می‌شود، دو برابر یا بیش از دو برابر قیمت واقعی سوخت است.

بنا به اعلام سازمان مقررات بازار انرژی ترکیه با اضافه شدن هزینه پالایش، سود شرکت‌های نفتی و همچنین مالیات، قیمت یک لیری بنزین در ترکیه به حدود 5 لیر افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که از هر 100 لیر سوخت خریداری‌شده، حدود 60 لیر مالیات دریافت می‌شود.

بر همین اساس 15 درصد از کل مالیات دریافت‌شده توسط دولت ترکیه در سال،  از محل مالیات اعمال شده بر سوخت تأمین می شود.

بنا به اعلام دولت ترکیه آخرین باری که مالیات بر سوخت در ترکیه مورد بررسی قرار گرفت 2013 بوده و این مالیات می‌تواند در سال 2016 نیز مجددا مورد بررسی قرار گرفته و افزایش یابد.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : هر لیتر بنزین در ترکیه چقدر به فروش می‌رسد؟

هر لیتر بنزین در ترکیه چقدر به فروش می‌رسد؟