جمعه 31 فروردین 1397 07:38:23

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 35581

تاریخ انتشار : 29/09/1394 - 21:15

آخرین روزهای پاییز است

یلدای مهدوی

آخرین روزهای پاییز است و صدای پای يلدا در دل شبهای بلند آن بگوش می رسد.

یلدای مهدوی

به گزارش سوادکوه آنلاین، شب یلدا، بلندترین شب سال است که جزء مناسبت‌های ملی محسوب می شود و سوادکوهی‌ها معتقدند که در این شب با حضور در خانه بزرگ‌تر فامیل، سنت پسندیده صله رحم را بجا آورند.

*نگاهی به آیین شب یلدا در ایران

يلدا لغت سريانی است به معنی ميلاد و چون شب يلدا، با ميلاد مسيح تطبيق می‌كرده، از اين رو بدين نام ناميده‌اند.

 بايد توجه داشت جشن ميلاد مسيح كه در 25 دسامبر تثبيت شده، در اصل جشن ظهور ميترا بوده كه مسيحيان در قرن چهارم ميلادي، آنرا روز تولد حضرت عيسی(ع) قرار دادند.

در ايران باستان، براي دی ماه چهار جشن وجود داشت كه شامل روزهاي اول، هشتم، پانزدهم و بيست و سوم اين ماه بود. اما امروزه، ايرانيان تنها نخستين روز دی ماه، يعنی درازترين شب اول زمستان كه ( شب يلدا، آخرين شب پاييز، پايان قوس، آغاز جدی ) است، را جشن مي‌گيرند.  

در اصطلاح قديم، شب اول زمستان را شب چله می‌گويند. مردم، زمستان را در حقيقت دوماه يا دوبخش می‌‌دانند كه 40روز اول را چله بزرگ و 40 روز آخر را كه مصادف با جشن سده است، چله كوچك می‌‌نامند.

پيشينيان براين باور بودند كه در اين شب، فرشته بدی‌ها ( اهريمن) با فرشته‌ی خوبی‌ها ( امشاسپندان ) به جنگ می‌‌پردازند و در اين نبرد طولانی كه برابر درازترين شب سال است، بالاخره فرشته‌ی‌ خوبی‌ها، اهريمن را شكست داده و تاريكی از روشنايی شكست می‌خورد و صبح بعد زاده شدن مجدد خورشيد، آغاز می‌گردد.

 زايش خورشيد و آغاز دی را، آيين‌ها و فرهنگ‌های بسياری از سرزمين كهن، آغاز سال قرار داده‌اند و به شگون روزی كه خورشيد از چنگ شب‌های اهريمنی نجات می‌‌يافت، روزی مقدس برای مهرپرستان بود.

*آيين شب يلدا در سوادکوه (چله شو)

تا چند دهه قبل آداب و رسوم سنتی كه از دوران باستان به یادگار مانده بود در سوادکوه رواج داشت اكنون بسیاری از آنها به خاطر رسوخ تفكرات خاص شهرنشینی به فراموشی سپرده شده و سنت‌های بر جای مانده نیز دچار تغییرات اساسی گردیده است.

مردم منطقه سوادكوه مانند دیگر مناطق مازندران آئین‌های سنتی و مذهبی ماه مبارك رمضان، عید فطر، قربان و غدیر خم و جشن های میلاد ائمه به همراه سوگواری خاص ماه محرم و صفر آئین های ملی عید نوروز و شب یلدا را بر پا میدارند.

از دیگر سنتهای زیبا و نیكوی قدیمی شب نشینی است كه توأم با بیان حكایات و اساطیر قدیم است. در این دور هم نشینی ها تنقلات و شیرینی های سنتی مانند دختردانه، پشت زیك نیز تهیه و استفاده می شود و تا میهمان استکان را بر نگرداند، میزبان دادن چای را قطع نمی كند.

*گت چله

شب اول زمستان را گت چله می‌نامند. در این شب بنا به سنت دیرین همه افراد خانواده دور هم جمع می‌شوند و با خوردن هندوانه، انار و سایر میوه‌ها، ماست و آجیل، سرمای فصل زمستان را از خود دور می‌کنند. اعتقاد براین است که با خوردن ماست یا هنداونه در شب یلدا، هرگز در زمستان سردشان نخواهد شد. در این شب دختران دم بخت با پوشاندن صورت خود، از هفت خانه چیزی می‌گیرند، اگر کسی آنها را ندید و نشناخت، حتماً به آنچه نیت کرده‌اند، خواهند رسید.

خوشحال‌ترين افراد خانه در چله شو بچه‌های خانه هستند و قبل از تناول شب چره، پدر خانه لای‌ قرآن را می‌‌گشايد و يك صفحه از آن را قرائت می‌‌كند، برای اموات خود و اهل محل از دوست و آشنا درخواست آمرزش از درگاه خداوند می‌‌كند. در اين شب، شب نشينی‌ مفصلی برگزار می‌شود.

اهالي سوادکوه در شادی و مراسم چله شو، حال خانواده‌هايی كه بر اثر وقوع اتفاقی ناراحت‌كننده نمی‌توانند در اين شب شادی كنند را رعايت نموده و حتی بزرگان و بستگان درجه يك، شب چله را در اين خانواده‌ها سپری می‌كنند تا بتوانند التيام بخش درد و اندوه آنان باشند.

*یلدای مهدوی

اما امسال همزمانی نهم ربیع الاول، نخستین روز امامت امام عصر(عج) با شب یلدا، آن را متفاوت کرده است.

نهم ربیع الاول، نه تنها نخستین روز امامت امام عصر علیه السلام است، بلکه آغاز دوره ای حیاتی و مهم در تاریخ شیعه نیز به شمار می آید.   

مردم سوادکوه نیز در شب یلدای امسال در محافل خود با بزرگداشت یاد اهل بیت (ع) و تجدید پیمان با امام عصر(عج)، ذکر احادیث رسول گرامی اسلام و بیان قصه زندگی ائمه اطهار(ع) و سنت حسنه صله رحم و تکریم بزرگترها را به بهترین وجه به جا می آورند و ندای «لبیک یا مهدی» سر خواهند داد.

 دیدگاه شما در مورد : یلدای مهدوی

یلدای مهدوی

  • پربازدیدترین ها