یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 13:25:57

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 35413

تاریخ انتشار : 26/09/1394 - 14:50

چرا عربستان به حل‌ سیاسی بحران یمن گرایش پیدا کرد؟

استفاده ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از گزینه‌های راهبردی، سلاح‌های پیشرفته و پیشروی در عمق عربستان سبب شده است تا ائتلاف کشورهای عربی برای رهایی از باتلاق یمن تلاش کند و برگزاری نشست سوئیس نیز در این راستا ارزیابی می‌شود.

به گزارش سوادکوه آنلاین، گفت‌وگوهای گروه‌های یمنی بیست و چهارم آذرماه با حضور نمایندگان دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری، جنبش انصارالله یمن، گروه کنگره ملی و اسماعیل ولد الشیخ نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن در سوئیس آغاز شد.

جنبش انصارالله یمن هدف از شرکت در این گفت‌وگوها را برقراری آتش‌بس و پایان دادن به حمله‌های ائتلاف عربی ــ آمریکایی به‌سردمداری عربستان به یمن اعلان کرده است.

تاکنون چندین نشست میان گروه‌های یمنی با هدف دستیابی به آتش‌بس در کشورهای سوئیس، اتریش و عمان برگزار شده که همه به‌سبب کارشکنی عربستان به شکست منجر شد.

نیروهای یمنی 3 روز پیش با شلیک موشک‌های توشکا مقر فرماندهی عملیات ائتلاف ضدیمن را در باب‌المندب هدف قرار دادند که بر پایه گزارش‌ها بیش از 150 تن از نیروها و مزدور ائتلاف از جمله سرهنگ سلطان بن هویدان فرمانده نیروهای اماراتی و عبدالله السهیان فرمانده نیروهای عربستانی به هلاکت رسیدند.

** عربستان به‌دنبال راه رهایی از باتلاق یمن

به‌نوشته نشریه فلسطینی المنار، هنگامی که عربستان به یمن حمله کرد بر این باور بود که طی چند روز با حمله و محاصره این کشور می‌تواند به اهداف خود دست یابد. اما پس از مدتی مشخص شد بادها به‌خلاف حرکت کشتی‌ها می‌وزند و عربستان با وجود حضور نیروهای اماراتی و استفاده از نیروهای مزدور سودانی، بلاک واتر، کلمبیایی، انگلیسی، استرالیایی کم‌کم در باتلاق یمن غرق می‌شود. آل سعود و سران امارات فکر می‌کردند با کمک نیروهای تازه‌نفس در جنگ علیه یمن می‌توانند اوضاع را در شهر تعز به‌سود خود رقم زنند، اما نیروهای اماراتی و عربستان و دیگر مزدوران هیچ موفقیتی به دست نیاوردند بلکه آنان بخشی از مناطق زیر کنترل خود را هم از دست دادند. تردیدی نیست که حمله ارتش یمن به‌کمک موشک توشکای روسیه به نیروهای ائتلاف در باب‌المندب که بیش از 150 کشته به‌همراه داشت سبب شد تا آل سعود و مزدوران آن، روحیه خود را از دست بدهند. بنابراین به نظر می‌رسد آنان اکنون به‌دنبال راهی برای فرار از باتلاق و پرتگاه یمن هستند.

به‌نوشته المنار، تحولات کیفی در نبرد یمن که با به‌کاربستن گزینه‌های راهبردی از طرف ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در رویارویی با حمله‌های کشورهای ائتلاف حمله به یمن به‌ویژه عربستان و امارات همزمان شده است سبب شد تا عربستان برای حل سیاسی بحران تصمیم گیرد. پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ژرفای عربستان و استفاده از سلاح‌های پیشرفته توسط نیروهای یمنی به‌ویژه موشک‌های بالستیک ساخت داخل، 2 مسئله اساسی بودند که در تصمیم گیری عربستان نقش داشتند.

** دست برتر انصارالله در میدان‌های نبرد و گفت‌وگوها

روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به‌قلم علی جاحز نوشت: در آستانه اجرای آتش‌بس، تنش نظامی بالا گرفت. نیروهای ائتلاف و ارتش عربستان ضربه‌های دردناکی را دریافت کردند و با این ضربه معادله در میز مذاکرات برای حل بحران یمن تغییر کرد و اکنون طرف عربستانی خواهان پایان بخشیدن به جنگ خواهد بود و نه طرف یمنی.

به‌نوشته این روزنامه، 150 تن از نیروهای ائتلاف کشورهای عربی در حمله موشکی یمنی‌ها نزدیک باب‌المندب به هلاکت رسیدند. نیروهای یمن با این حمله خود این پیام سیاسی را ارسال کردند که جنبش انصارالله که بیش از 9 ماه مورد حمله قرار گرفته است برای پایان بخشیدن به این نبرد هیچ بهایی را نخواهد پرداخت و این ریاض است که به‌دلیل دریافت چنین ضربه‌هایی باید با آتش‌بس، رفع محاصره و چشم‌پوشی از خواسته‌هایی مانند تسلیم اسلحه از سوی انصارالله، بازگشت عبدربه منصور هادی به حکومت برای پایان بخشیدن به نبرد شتاب کند. انصارالله با حمله‌های جدید خود نشان داد که در این نبرد دست برتر را دارد و ماه‌ها جنگ در زرادخانه نظامی آن هیچ تأثیر نداشته است و با وارد کردن موشک‌های جدید به کارزار می‌تواند به دشمنان آزار بیشتر دهد.

به‌نوشته روزنامه السفیر لبنان، موشک توشکا به نیروهای ائتلاف کشورهای عربی در باب‌المندب ضربه سنگینی وارد کرد. طی 9 ماه گذشته یمنی‌ها در جنگ نابرابر پایداری بی‌مانندی از خود نشان دادند. عربستان نقشه راه بلندمدتی برای جنگ خود علیه یمن کشیده بود و هدفهای آشکار و پنهانی را در این نبرد دنبال می‌کرد. عملیات «طوفان قاطعیت» و «بازگشت امید» هیچ یک به هدفهای خود نرسیدند و امور به بن‌بست رسید. بنابراین کشورهای ائتلاف مبارزه علیه یمن راضی شده‌اند که برای خارج شدن از باتلاق یمن به مذاکره تن دهند. بنابراین گفت‌وگوهای یمنی ــ یمنی در سوئیس با نظارت سازمان ملل صورت می‌گیرد تا بحران کنترل شود و به جنگ عربستان علیه یمن که در تغییر هرگونه معادله به‌نفع ائتلاف ناکام بوده پایان دهد.

** موفقیت مذاکرات ضامن حفظ انسجام یمن

به‌نوشته روزنامه الوطن عمان، همزمان با برقراری آتش‌بس مذاکرات صلح میان طرف‌های یمنی با نظارت سازمان ملل آغاز شد. امید است که گفت‌وگوی 2 طرف یمنی نقش اصلی را در حل بحران داشته باشد و با به کار بستن منطق و عقل مردم یمن را از مصیبت‌ها رهایی بخشید و زمینه مناسبی برای به کار بستن راه حل سیاسی که همه طرفها را خرسند سازد به وجود آورد.

به‌نوشته روزنامه الوطن عمان، برگزاری گفت‌وگوها به‌نوبه خود گام مثبتی است. این نشست نقطه عطف سیاسی بزرگی است، زیرا پیش از این میان طرفهای مذاکره بی‌اعتمادی حاکم بود و با برقراری این مذاکره یک گام به جلو برداشته شده تا شکاف‌ها کم شود. این گفت‌وگوها می‌تواند همه مردم یمن را زیر یک پرچم جمع کند. موفقیت این مذاکرات می‌تواند انسجام یمن را حفظ کند.

 

 


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : چرا عربستان به حل‌ سیاسی بحران یمن گرایش پیدا کرد؟

چرا عربستان به حل‌ سیاسی بحران یمن گرایش پیدا کرد؟

  • پربازدیدترین ها