سه شنبه 26 دی 1396 10:53:53

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 35350

تاریخ انتشار : 25/09/1394 - 07:40

چه خوب است یلدای امسال کوتاه‌تر شود

یلدای گرانی در مازندران، بلندتر از یلدای سایر استان‌ها

اگر آخرین شب پاییز، بلندترین شب سال است، این شب همواره برای ایرانیان یادآور خاطرات و دورهم نشستن و صله رحم بوده و سرانجام با همه شیرینی‌هایش به پایان می‌رسید، اما یلدای گرانی در مازندران مشخص نیست چه زمانی به پایان دراماتیک خود می‌رسد؟

یلدای گرانی در مازندران، بلندتر از یلدای سایر استان‌ها
به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، با رجوع به بازار و گرفتن نرخ آنچه که در بزم یلدای خانواده‌های ایرانی باید حاضر باشند، می‌توان به سادگی دریافت که بازار نرخ این اقلام در امسال نسبت به سال‌های گذشته کاملاً تغییر کرده و گرانت‌تر شده است.

تا قبل از امسال، اگر همه 
 
مسئولان سعی کنند مناسبت‌هایی که موجب جمع‌شدن اعضای خانواده دور هم می‌شوند، را حفظ کنند.
 
چیز خارجی و چینی را می‌شد در بازار پیدا کرد که به‌طور رسمی یا قاچاق وارد کشور می‌شدند، این روزها چشم‌ها به ورود خشکبار خارجی و چینی در بازارهای مازندران خیره و شگفت‌زده شده که همچون همیشه با نرخ پائین‌تر از خشکبار داخلی عرضه شده‌اند و این یعنی یک خط بطلان بر روی شعارهای اقتصاد مقاومتی دولت.

* هر کی به هر چی

فرهاد حسینی، بازنشسته اداری در بازار ساری می‌گوید: مسئولان سعی کنند مناسبت‌هایی که موجب جمع‌شدن اعضای خانواده دور هم می‌شوند، را حفظ کنند و نگذارند به هر بهانه‌ای و از جمله گرانی، این صله رحم‌ها بهم بخورد.

وی مانع کنونی دور هم جمع‌شدن خانواده‌ها را گرانی و مسائل اقتصادی 
 
مناسبت‌هایی همچون شب یلدا، فرصت خوبی است که همه بچه‌ها و نوه‌های‌مان دور هم جوع شویم.
 
می‌داند و می‌افزاید: در تمام طول سال به علت عدم تناسب درآمد با هزینه‌ها، اعضاء خانواده کمتر فرصت می‌کنند به هم سر بزنند و دیدارها را تازه کنند، مناسبت‌هایی همچون شب یلدا، فرصت خوبی است که همه بچه‌ها و نوه‌های‌مان دور هم جوع شویم، اما واقعاً گرانی میوه و خشکبار که عناصر اصلی شب‌نشینی یلدا هستند، فوق‌العاده گران شده‌اند.

* گرانی مشکل‌آفرین است اما نه مانع

زهرا ملوکیان، که خود را کارمند بهداشت معرفی کرده، در شرائطی که از خشکبارفروشی بیرون آمده، گرانی امسال را ناراحت‌کننده توصیف کرد و گفت: هر چند که تنها برای ده نفر از بزرگ و کوچک خانواده‌مان حدود 560 هزار تومان هزینه 
 
این روزها چشم‌ها به ورود خشکبار خارجی و چینی در بازارهای مازندران خیره و شگفت‌زده شده است.
 
شب یلدا شده، اما این مشکل جدی هم نمی‌تواند مانع جوع شدن اعضای خانواده‌مان شود.

وی یادآور می‌شود: البته باید قبول کرد که تامین هزینه شب یلدا برای اغلب خانواده‌های استان‌مان بسیار سخت و دشوار است.


* کلید حل مشکل در دست کیست؟

حسن غفورزاده راننده تاکسی، از بی در و پیکر بودن بازار نرخ گلایه دارد و اظهار می‌دارد: دو مغازه کنار هم با یک جنس دو قیمت متفاوت با اختلاف قیمت بالا ارائه می‌دهند و هیچ کسی هم نیست به گرانفروشان بگوید بالای چشمشان ابروست.

وی فلسفه وجودی اتحادیه‌ها و اصناف را در نظارت بر درست کارکردن بازاری‌ها و دفاع از حقوق مردم و فروشندگان ذکر می‌کند و می‌گوید: قیمت پسته یا بادام و میوه 
 
تنها برای ده نفر از بزرگ و کوچک خانواده‌مان حدود 560 هزار تومان هزینه شب یلدا شده است.
 
چیست که اصناف نتواند آنها را کنترل کند تا این مقدار به مردم فشار وارد نشود.

این راننده، بخش اعظم حرف و حدیث مسافران خود در طول روز را گرانی و مشکلات اقتصادی وصف می‌کند و می‌گوید: این لجام گسیختگی قیمت‌ها و عدم نظارت دولت بر امور بازار، همچنین مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بیش از نود درصد اعتراضات روزانه مسافران تاکسی را تشکیل می‌دهد.

مسافری که خود را رئیس یک بانک معرفی کرد، گفت: کاهش درآمد ناشی از پائین آمدن قیمت نفت و مشکل مالی دولت برای مردم جامعه قابل فهم است، اما نظارت بر قیمت‌ها با توجه به فراوانی کالا در بازار و کافی بودن تولیدات داخلی در اغلب موارد، وظیفه‌ای است 
 
مشکل فرهنگی که ناشی از ضعف معرفت دینی‌مان است، از معضل اقتصادی و گرانی‌ها بمراتب بالاتر و پراهمیت‌تر است که باید برای آن مردم ومسئولان چاره‌اندیشی جدی بکنند.
 

که مردم از دولت متوقعند و در واقع هم، دولت در این زمینه کم‌کاری می‌کند.

وی در بیان شاهد مثال می‌گوید: پسته و خشکبار و میوه‌جات داخلی به حد وفور و حتی برای صادرات گسترده هم وجود دارد، چرا باید قیمت آنها برای شب یلدا، که اوج نیاز جامعه به خشکبار و میوه است، به یکباره بالا برود و قیمت یک کیلو آجیل از 36 هزار تومان در هر کیلو، به 75 هزار تومان بالغ شود و قیمت پرتقال و انار و... به دو برابر قیمت قبلی‌اش برسد؟


* شب یلدا تمام شدنی است، اما...

حسن نیکنام، کارگر یک واحد تراشکاری با گلایه نسبت به گرانی بیش از حد قیمت‌ها، فقدان اخلاق منصفانه و دینی را در دادو ستدها، مشکل فرهنگی فراتر از مشکل اقتصادی ذکر کرد و گفت: حتی اگر دولت هم نظارت بکند، که باید بکند، ما خودمان به عنوان فروشنده باید انصاف و وجدان داشته باشیم و از آب گل‌الود، ماهی مقصود خودمان را صید نکنیم. این مشکل فرهنگی که ناشی از ضعف معرفت دینی‌مان است، از معضل اقتصادی و گرانی‌ها بمراتب بالاتر و پراهمیت‌تر است که باید برای آن مردم ومسئولان چاره‌اندیشی جدی بکنند.

 دیدگاه شما در مورد : یلدای گرانی در مازندران، بلندتر از یلدای سایر استان‌ها

یلدای گرانی در مازندران، بلندتر از یلدای سایر استان‌ها