دوشنبه 28 خرداد 1397 19:19:10

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 35208

تاریخ انتشار : 22/09/1394 - 21:12

عضو جنبش اسلامی نیجریه :

پسر رهبر شیعیان نیجریه درمیان شهدا/خانه شیخ زکزاکی به آتش کشیده شد/هدف ارتش واکنش مسلحانه جنبش اسلامی است

در حمله بامداد امروز یکشنبه نیروهای ارتش نیجریه به منزل شخصی شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» چندین نفر از نزدیکان شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، در حمله بامداد امروز یکشنبه نیروهای ارتش نیجریه به منزل شخصی شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر شیعیان نیجریه در منطقه «گیسلو» در شهر «زاریا» در ایالت «کادونا» چندین نفر از نزدیکان شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند.

در همین خصوص با «محمدمهدی گربا» از اعضای جنبش اسلامی نیجریه در خصوص این یورش و آخرین تحولات گفت‌و‌گویی انجام شد.

سوال:: لطفا در خصوص تحولاتی که در نیجریه رخ می دهد توضیح دهید

*** روز گذشته در نیجریه روز اول ربیع‌الاول بود. اعضای جنبش اسلامی در این کشور تحت رهبری شیخ «ابراهیم زکزاکی» در مقر این جنبش  در «زاریا» که معروف به حسینیه «بقیه‌الله» است، برای گرامی‌داشت شهادت امام رضا و برافراشتن پرچم بر فراز گنبد حسینی جمع شده بودند. زمانی که این افراد مشغول آمادگی برای مراسم بودند، رئیس ستاد ارتش به هم‌راه سربازانش وارد محل حسینیه شدند. سربازان مسلح به آرپی‌جی، نارنجک و کلاشنیکف بودند. وارد حسینیه شدند و شروع به تیراندازی کردند.

*** بلافاصله 5 نفر را کشتند. بعد از آن به داخل حسینیه هجوم آوردند و عده زیادی را مجروح کردند. سپس به محل سکونت شیخ زکزاکی رفتند که 2 یا 3 کیلومتر با حسینیه فاصله دارد. شروع به تیراندازی‌های بی‌هدف کردند. از ساعت 11 شب گذشته، اقدام به محاصره خانه شیخ زکزاکی کرده‌اند. تا همین الآن هم که من با شما صحبت می‌کنم (8 شب به وقت تهران)، هنوز در حال تیراندازی هستند. علی پسر شیخ زکزاکی هم در میان کشته‌شدگان است. وی ماه ژوئن سال گذشته توسط ارتش نیجریه از ناحیه پا مجروح شده بود.

 

سوال:: برخی خبرگزاری‌ها علت این درگیری را تلاش افراد مسلح شیعه برای ترور فرمانده ارتش نیجریه عنوان کرده‌اند.

*** این دروغی است که توسط سخن‌گوی ارتش نیجریه بیان شد، به خاطر این‌که جنبش اسلامی نیجریه 37 سال است بدون هیچ سابقه‌ای از خشونت یا درگیری آن‌جا بوده است. ما همیشه به صورت مسالمت‌آمیز در نیجریه فعالیت کرده‌ایم، چه‌طور ممکن است انگیزه ترور فردی را داشته باشیم که مرگ او هیچ منفعتی برای ما ندارد.

 

سوال:: پس چرا این اتفاق افتاد؟

*** جنبش اسلامی نیجریه همیشه تهدیدی برای منافع اسرائیل و آمریکا در این کشور بوده است. رئیس‌جمهور نیجریه خود را موظف می‌داند منافع آمریکا و اسرائیل را در نیجریه تأمین کند. دولت نیجریه هم‌راستا با فعالیت‌های بوکوحرام برای مقابله با شیعیان در این کشور گام برمی‌دارد و ما تفاوتی میان بوکوحرام و دولت نیجریه قائل نیستیم. تا این لحظه، آمار کشته‌شدگان بیش از 25 نفر است. شمار زیادی زخمی و عده‌ای هم مفقود شده‌اند.

*** این حمله، بدون دلیل یا تحریک قبلی انجام شده است، چون می‌خواهند جنبش اسلامی نیجریه را وادار به واکنش مسلحانه کنند تا بتوانند این گروه را گروهی تروریستی معرفی کنند، اما هیچ‌وقت نمی‌توانند در این راه موفق شوند، چون ما طی 37 سال گذشته، فعالیت‌های خود را در نیجریه ادامه داده‌ایم و حتی به حقوق یک نفر هم تعرضی نکرده‌ایم.

*** الآن که من با شما صحبت می‌کنم، حسینیه بقیه‌الله به طور کامل ویران شده است. خانه شیخ زکزاکی را هم به آتش کشیده‌اند. به قبرستان شهدای ما موسوم به «دارالرحمه» حمله بردند و مزارهای شهدا را مورد هتک حرمت قرار دادند. برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که شیخ زکزاکی دست‌گیر شده است. با این حال، این خبر صحت ندارد. البته ارتش از محاصره خانه شیخ زکزاکی دست برنداشته است، اما او را دست‌گیر هم نکرده‌اند. اعضای جنبش اسلامی در 10 شهر نیجریه از شب گذشته به خیابان‌ها آمده‌اند و به این اقدام ارتش اعتراض کرده‌اند.


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : پسر رهبر شیعیان نیجریه درمیان شهدا/خانه شیخ زکزاکی به آتش کشیده شد/هدف ارتش واکنش مسلحانه جنبش اسلامی است

پسر رهبر شیعیان نیجریه درمیان شهدا/خانه شیخ زکزاکی به آتش کشیده شد/هدف ارتش واکنش مسلحانه جنبش اسلامی است

  • پربازدیدترین ها