سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 03:45:47

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 35154

تاریخ انتشار : 22/09/1394 - 10:12

ضمانت واشنگتن به آنکارا درباره ورود به خاک عراق

رئیس اتحادیه وکلای دمشق با تاکید بر اینکه شورای امنیت باید ترکیه را به دلیل مخالفت با خروج نیروهای خود از خاک عراق ذیل بند هفت منشور سازمان ملل قرار دهد، گفت: عراق هرگز اجازه عبور خط لوله گاز قطر به ترکیه از خاک خود را نمی‌دهد.

ضمانت واشنگتن به آنکارا درباره ورود به خاک عراق

به گزارش سوادکوه آنلاین، «نزاراسکیف»، رئیس اتحادیه وکلای استان دمشق، لشکرکشی ترکیه به شمال عراق را نقض حاکمیت این کشور برشمرد و گفت: شورای امنیت برای اجرای بند هفتم منشور سازمان ملل باید فورا اقدام کند همچون برخوردی که با تجاوز نیروهای رژیم سابق بعث عراق به کشور کویت شد.

وی با تاکید بر اینکه دخالت ترکیه در عراق خودسرانه نبوده است، گفت: آمریکا به آنکارا درباره ورود به خاک عراق ضمانت داده است، اما به نظر من این ضمانت نابودی ترکیه است.

اسکیف ادامه داد: اردوغان چیزی از سیاست نمی‌داند، خود و کشورش را به ورطه نابودی کشانده و با رفتارهای خود در برابر مواضع جدی جامعه بین المللی قرار خوهد گرفت، بخصوص که دولت عراق در خصوص تجاوز ترکیه به پنج عضو دائم شورای امنیت نامه فرستاده است.

این مسئول سوری گفت: حفظ اصل حاکمیت کشورها با قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل منطبق است و اصل جایز نبودن دخالت در امور داخلی کشورها در بند هفت از ماده دوم منشور سازمان ملل آمده است.

اسکیف درباره پاسخ عراق به تجاوز ترکیه گفت: دولت بغداد تا به امروز شیوه‌های سیاسی و قانونی از جمله ارائه یادداشت شکایت به سازمان ملل در برخورد با آنکارا به کار گرفته است، اما هنگامی که اقتضا کند همه تدابیر از جمله پاسخ نظامی در قبال تجاوز آشکار ترکیه اتخاذ خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه رفتارهای رژیم آنکارا مبتنی بر هوش سیاسی نیست، گفت:  نه ترکیه و نه هیچ کشور دیگری نمی‌توانند با نقض حاکمیت کشورها اهدافی سیاسی برای خود محقق کنند، درباره سوریه باید گفت که نظام دمشق با هر گونه توطئه ترکیه با قدرت و قاطعیت برخورد می‌کند و اردوغان به این قضیه کاملا واقف است.

رئیس اتحادیه وکلای دمشق گفت: یورش ترکیه به عراق مانور مشترک، سعودی، قطری و ترکی و تلاش این سه کشور برای تحمیل موجودیت خویش بر منطقه است به تعبیری ترکیه می‌خواهد گذرگاه‌های خطوط گاز قطر را تامین کند، اما من به ضرس قاطع می‌گویم اجازه این کار داده نمی‌شود، قدرت‌های بزرگی در این قضیه حضور دارند و در راس آن روسیه، چین، ایران و دیگر کشورها هستند که منافع نفتی و گازی بزرگی دارند و اگر مداخله در عراق برای چنین نقشه‌های غیرقابل قبولی باشد به زیان آنها تمام می‌شود.

اخیرا یک منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار لبنان اعلام کرد: ترکیه با پیغام‌های متعددی از طریق میانجیگران خود به دولت عراق اعلام کرده است که در صورت موافقت بغداد با کشیدن خط لوله گاز قطر به ترکیه از طریق خاک عراق نیروهای خود را از نینوا خارج خواهد کرد.

 


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : ضمانت واشنگتن به آنکارا درباره ورود به خاک عراق

ضمانت واشنگتن به آنکارا درباره ورود به خاک عراق

  • پربازدیدترین ها