شنبه 25 آذر 1396 01:02:12

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 34928

تاریخ انتشار : 18/09/1394 - 10:11

در انتظار تقابل دیپلماتیک با یک دروغ، افترا و اهانت؛

موج واکنش ها به گستاخی رئیس جمهور ترکیه/ آیا دستگاه دیپلماسی پاسخ اردوغان را می دهد؟

بعد از توهین گستاخانه و سخنان ضد ایرانی رئیس جمهور ترکیه واکنشها بسیاری از سوی مسئولان کشورمان به همراه داشته است و آنچه در عرصه رسانه‌ای مشاهده می‌شود حکایت از وجود صدایی واحد در میان کلیه مسئولین از یک‌سو و جریان‌ها و گروه‌های سیاسی از دیگر سو دارد.

موج واکنش ها به گستاخی رئیس جمهور ترکیه/ آیا دستگاه دیپلماسی پاسخ اردوغان را می دهد؟

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، بنابر اخبار منتشر شده در رسانه های ترکیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور در تاریخ ۹۴.۹.۱۲ طی اظهاراتی، به رئیس جمهور ایران اعلام کرده است شما (ایران در رابطه با سوریه) دچار اشتباه بزرگی شده و اگر این راه را ادامه دهید هزینه سنگینی بابت آن پرداخت خواهید کرد. وی همچنین دولت ایران را به دروغ و افترا متهم نموده و اظهار داشته نظام هایی که بر اساس دروغ و افترا بنا شده اند از این شیوه بهره می گیرند.

 بحران سوریه هم از نظر نظامی و تحولات میدانی و هم از نظر سیاسی و دیپلماتیک وارد مرحله تازه ای شده است.هدف قرار گرفتن جنگنده سوخو-24 روسی توسط اف-16 های ترکیه و وقایع و بیانات مسولین سیاسی و نظامی دو کشور،جریان فروش نفت داعش به ترکیه،در کنار پیشروی های ارتش سوریه در میدان مبارزه با تروریسم و همچنین ورود نیروهای ترکیه به شمال عراق،بحران سوریه و شرایط منطقه ی خاورمیانه را بیش از پیش پیچیده و بحرانی جلوه می دهد.

جابر انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به اظهارات رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان داد و کشورهای همسابه را به پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی دعوت کرد.
 
بعد از توهین گستاخانه و سخنان ضد ایرانی رئیس جمهور ترکیه واکنشها بسیاری از سوی مسئولان کشورمان به همراه داشته است و آنچه در عرصه رسانه‌ای مشاهده می‌شود حکایت از وجود صدایی واحد در میان کلیه مسئولین از یک‌سو و جریان‌ها و گروه‌های سیاسی از دیگر سو دارد.
 در ادامه واکنشهای مسئولان به اظهارات گستاخانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آمده است:
 
پژوهشگر حوزه قفقاز: فشارهای بین المللی اردوغان را به تهدید وا داشت/ترکیه خود را برتر می‌بیند

 
این کارشناس مسایل بین الملل در پاسخ به سوالی مبنی بر علت تهدید ایران توسط اردوغان، ابراز کرد: انهدام جت روسی با چراغ سبز آمریکا صورت گرفت اما بعد از این اقدام و عدم وارد شدن روسیه به جنگ نظامی که به تبع آن دو قطبی ناتو و روسیه شکل می‌گرفت، آمریکا و ناتو اردوغان را تنها گذاشتند.
 
وی افزود: تغییر مواضع پی در پی اردوغان نشان از زیاد بودن فشارهای بین المللی بر روی وی دارد، رئیس جمهور ترکیه سعی در تغییر زمین بازی به نفع خود دارد تا بلکه از بحران رهایی یابد.
 
وی عنوان کرد: اردوغان از آنجایی که فردی خود برتربین است برای جلب نظر مردم می‌گوید: به ایران در رابطه با حمایت از روسیه هشدار دادم و آنان جو رسانه‌ای علیه ترکیه را خاموش کردند" ؛ در واقع اردوغان به دنبال تغییر انگشت اتهام به سوی روسیه و ایران است و فرار رو به جلو می‌کند.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: وزارت خارجه با اقتدار ایرانی جواب اردوغان را بدهد
 
محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگویی با انتقاد از بازی‌های سیاسی احزاب در دانشگاه‌ها، اظهار داشت: شتاب علمی کشور به خاطر جولان جناح‌های سیاسی در مراکز تولید دانش کاهش یافته است، در شرایطی که جامعه نیاز به جهاد اقتصادی و علمی دارد عده‌ای به خاطر تامین منافع شخصی منافع ملی را درگیر بازی‌های خود کرده‌اند.
 
وی ادامه داد: برخی از جناح‌ها سعی دارند دانشگاه‌ها را به نفع خود مصادره کرده و از شور و هیجان جوانان بهره‌برداری کنند. مسئولین وزارت علوم باید از تغییر فضای علمی به سیاسی ممانعت کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: دانشجو باید در کنار تحصیل علم فهم سیاسی نیز داشته و به مسایل پیرامون خود آگاه باشد، اما در حال حاضر علم در حاشیه قرار گرفته و اساس بازی‌های سیاسی شده است.
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر علت عدم جلوگیری مسئولین از سخنرانی عناصر فتنه 88 در دانشگاه‌ها، بیان داشت: بازی‌های سیاسی یک طرف ماجراست، بدترین وضعیت حال حاضر اختصاص تریبون به افراد معاند نظام و فعالان فتنه است.
 
وی افزود: مسئولین باید در برابر ساختار شکنی فتنه گران در دانشگاه‌ها پاسخگو باشند، معلوم نیست کسانی که سوابق‌شان گواه از افکارشان دارد با اجازه چه کسانی در میان دانشجویان با اظهارات ضدانقلابی تفرقه به راه می‌اندازند.
 
وی متذکر شد: هیچ فردی مخالف تجارب آراء و کرسی‌های آزاد اندیشی نیست اما اینکه دانشگاه محل تاخت و تاز جناح‌ها به یکدیگر شود بیشتر از همه دانشجویان را متضرر می‌کند، مرکز تولید علم محل منازعه و کشمکش سیاسی نیست.
 
این نماینده مجلس در ادامه اظهارات خود از دیپلماسی انفعالی دولتمردان در برابر تهدید اردوغان و کشتار مسلمانان آذربایجان توسط دولت الهام علی اف انتقاد کرد و گفت: اردوغان باید بداند که ایران اسلامی در خاک ترکیه طرفداران میلیونی دارد لذا نباید با تهدید ایران خود را دچار چالشی جدید کند، رئیس جمهور ترکیه دچار اشتباه تاریخی شده و با تندگویی روز به روز بحران را شدیدتر می‌کند.
 
وی اضافه کرد: اردوغان جریان تروریسم را با حمایت آمریکا در منطقه به راه انداخت، دست پخت اردوغان امروز در نقاط مختلف جهان دست به حملات تروریستی می‌زند و درنهایت ترکیه نیز درگیر آشی خواهد شد که خود پخته است.
 
وی هشدار داد: الهام علی اف در آذربایجان برابر ملت خود ایستاده و این به معنای دموکراسی نیست، علی اف باید بداند که در برابر قدرت یک ملت نمی‌توان ایستادگی کرد.
 
سعیدی در پایان خواستار برخورد قاطع وزارت خارجه ایران با علی اف و اردوغان شد و اذعان کرد: سکوت ایران در برابر جنایات نارداران و تهدیدهای اردوغان دور از شأن ملت ایران است، مسئولین باید با اقتدار ایرانی جواب یاوه گویی‌های اردوغان را بدهند.
 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: وزارت خارجه با دیپلماسی خنده، هیکل آقای اردوغان را به مسخره بگیرد/ ترکیه خیلی کوچکتر از آن است که بخواهد به ایران اخطار دهد
 
منصور حقیقت‌پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با اشاره به اینکه اگر ترکیه فایل صوتی های اردوغان با آقای روحانی دارد منتشر کند، گفت: ترکیه خیلی کوچکتر از آن است که بخواهد به ایران اخطار دهد.
 
وی با بیان اینکه دولت ترکیه با اتخاذ سیاست های غلط هم اکنون در منطقه گرفتار شده است، اظهار کرد: ترکیه با کدام کشور می خواهد در منطقه زندگی کند و ارتباط داشته باشد.
 
 
حقیقت‌پور با تاکید براینکه اردوغان، رئیس جمهور متخلفی است که با دست اندازی در کشورهای سوریه و عراق و با سرنگون کردن هواپیمای روسیه موجب جنگ افروزی در منطقه شده است، افزود: ترکیه حق ندارد بخواهد ایران و رئیس جمهور کشورمان را تهدید و سرزنش کند.
 
 
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر دستگاه دیپلماسی کشورمان با دنبال دیپلماسی خنده است حداقل نیشخند بزند به هیکل آقای اردوغان و وی مسخره کند، تصریح کرد: پیشنهاد می کنیم وزارت خارجه کشورمان دیپلماسی تهاجمی داشته باشد تا بتواند با جرات اظهار نظر و حرف برنیم و فعالانه برخورد کنیم.
 
 
وی ضمن تاکید براینکه وزارت خارجه باید از این لاک بیرون بیاید، ادامه داد: مواضع ما باید مقتدرانه ، هجومی و فعال باشد لذا نوع نگاه آقایان در منطقه باید اصلاح و درست شود؛ مثلا نوع نگاه مجلس شورای اسلامی به عربستان با وزارت خارجه دارند فرق دارند زیرا ما معتقدیم حرف حق را باید جای دیگری بزنیم ولی آنها فرصت کنند مینشینند و با عربستان حرف میزنند.
 
 
حقیقت‌پور با اشاره به اینکه نگاه سیاسی و دیپلماسی مجلس شورای اسلامی با دولت متفاوت است، خاطرنشان کرد: مجلس بدنبال دیپلماسی قدرت است و دولت به دنبال دیپلماسی نرم و خنده است.
 
 
علی اکبر ولایتی :روسها در سوریه با ایران هماهنگ هستند/ ترکیه در حد و اندازه خودش صحبت کند/ بشار اسد خط قرمز ماست
 
علی‌‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در رابطه با دلیل سفر اخیر خود به سوریه و لبنان گفت: ایران محور اصلی مقاومت در منطقه و ایستادگی در برابر استعمار جهانی است که متحدین ما عراق، سوریه و لبنان هستند که روسیه هم اخیراً به آن پیوسته است.
 
وی افزود: این رفت و آمدهای مکرر و تبادل‌نظر بین مسئولان دو کشور ایران و سوریه طبیعی است. به‌خصوص بعد از سفر آقای پوتین به تهران،‌ لازم بود که آقای اسد و سیدحسن نصرالله در جریان آخرین تحولات سیاسی قرار بگیرند.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به اینکه برخی حضور نظامی روسیه در سوریه را نتیجه گفتگوهای سردار سلیمانی با مقامات روسی می‌دانند، تصریح کرد: رفت و آمد سردار سلیمانی و هماهنگی با مقامات روسی در وضعیتی که اتحاد ایران و روسیه در مبارزه با گروههای تروریستی رو به گسترش بوده کاملاً طبیعی است.
 
ولایتی اضافه کرد: حتی قبل از سفر آقای پوتین به تهران نیز یکی از مقامات روس اعلام کرد که ایران و روسیه به سمت روابط استراتژیک پیش می‌روند و البته ایران هم معتقد است روابط دو کشور باید همه‌جانبه باشد.
 
وی با بیان اینکه سفر سردار سلیمانی به روسیه قابل انتظار است، تأکید کرد: تنش به‌وجود آمده در منطقه بسیار گسترده بوده و امکان دارد بیش از پیش گسترش یابد که پیش‌بینی می‌کنیم این تنش‌ها در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به وضعیت قبلی خودش برنگردد.
 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که آیا روسیه به محور مقاومت پیوسته است یا خیر، اظهار داشت: اگر این خطر «گروه‌های تکفیری»‌ را از ریشه از بین نبریم، تهدیدی برای همه کشورها خواهد بود. همان‌طور که اطلاع دارید آثار وجود این گروه‌ها رو به گسترش بوده، بنابراین همکاری همه‌جانبه در مبارزه با آنها را می‌طلبد.
 
ولایتی ادامه داد: همان‌طور که اگر ایران به درخواست دولت سوریه و عراق، کمک‌ها و مشاوره‌های مستشاری در مقابله با گروه‌های تروریستی انجام ندهد، فردا روزی باید در داخل کشور با آنها روبه‌رو شویم، بنابراین حضور روسیه نیز در مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی در سوریه به دعوت دولت این کشور (سوریه) بوده است.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: اگر کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به دولت سوریه نبود، دولت بشار اسد ساقط می‌شد، ایران با پایمردی ایستاد که در نتیجه شاهد پیوستن سایر کشورها به این محور ایستادگی و مقاومت بودیم که از جمله آن می‌توان به روسیه اشاره داشت.
 
ولایتی افزود: البته پیش‌بینی می‌شود در آینده‌ای نه چندان دور برخی کشورهای دیگر که حتی شاید در سطح قدرت‌های جهانی باشند، به جبهه مقاومت بپیوندند.
 
وی ادامه داد: البته من از کشوری نام نمی برم ولی به هر حال کشوری مثل چین مسلمانهای زیادی دارد.
 
وی با اشاره به برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان و انگلیس تصریح کرد: این کشورهای جهانی نیز بعد از حضور روسیه در مقابله با گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش، شاهد بر هم خوردن موازنه به نفع محور مقاومت بودند که همین مسئله باعث تغییر رفتار آنان شد.
 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در رابطه با هماهنگی ایران و روسیه در مقابله با داعش گفت: بنای روسها در این اقدامات علیه گروه‌های تروریستی بر هماهنگی با ایران است، البته روس‌ها در برخی موارد مواضع مختلفی داشتند که هنگامی که با ایران مشورت و گفت‌وگو کردند، به مواضع مشترک رسیدیم.
 
ولایتی تأکید کرد: همکاری راهبردی سیاسی،‌ نظامی،‌ امنیتی ایران و روسیه امر بدیهی است و البته هماهنگی کامل بین این دو کشور در این امور راهبردی زمان‌بر است.
 
وی در رابطه با حضور نیروهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها در سوریه، گفت: دولت بشار اسد هیچ دعوتی از حضور این نیروهای خارجی برای مقابله با گروههای تروریستی نداشته درحالی که همکاری روسیه و ایران به دعوت دولت سوریه بوده است.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکایی‌ها علی‌رغم تکذیب‌های مکرر، به عراق نیرو فرستادند، افزود: آمریکا حافظ منافع داعش در عراق و سوریه است و اطلاع داریم زمانی اقدام به بمباران می‌کند که گروه‌های تروریستی به‌خصوص داعش از خط قرمز آمریکایی‌ها عبور کند.
 
ولایتی با بیان اینکه ما با یک دیپلماسی غیرشرافت‌مندانه روبرو هستیم، اضافه کرد: سوریه به هیچ عنوان از انگلیس و آمریکا و... برای مقابله با گروه‌های تکفیری تروریستی دعوتی نکرده،‌ بنابراین حضور این کشورها هیچ مبنای قانونی و بین‌المللی ندارد.
 
وی در رابطه با مذاکراتش با بشار اسد گفت: رئیس‌جمهور سوریه در این مذاکرات از اینکه نیروهای ارتش و مردمی سوریه توانسته‌اند پیروزی‌های خوبی را در مناطق مختلف این کشور به‌دست بیاورند، ابراز خوشنودی کرد و بر پیروزی نهایی امیدوار بود.
 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، در رابطه با افزایش تنش میان ترکیه و روسیه در چند هفته اخیر، گفت: به مصلحت منطقه است که تنش بین دو کشور افزایش نیابد.
 
ولایتی اضافه کرد: ترکیه و روسیه همسایگان ایران هستند، البته بیان این مطلب به این معنا نیست که روسیه با حضور مشروعش، حق مبارزه با گروه‌های تروریستی را نداشته باشد و یا اینکه ترکیه از تروریست‌ها حمایت کند، منظور آن است که افزایش تنش به نفع دو کشور و منطقه نیست.
 
وی افزود: ما به هیچ وجه طرف هیچ‌کس را نمی‌گیریم، ‌بلکه وظیفه داریم تنش‌ها را کاهش دهیم، البته برخی محافل ترکیه‌ای حد و حدود خود را نگه نمی‌دارند و برخی مطالب را بیان می‌کنند که به مصلحت آنها نخواهد بود، زیرا آنچه که باقی خواهد ماند، توصیه‌های مدبرانه یا نامدبرانه است. مقامات دو کشور موضع‌گیری دورنگرانه داشته باشند و بیش از این بر این آتش که بیش‌تر خوشحال‌کننده صهیونیست‌ها و آمریکا است، بنزین نریزند.
 
ولایتی در واکنش به اظهارات اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه مبنی بر هشدار به رئیس‌جمهور ایران گفت: هر کسی باید در حد و اندازه خودش حرف بزند.
 
وی ادامه داد: ایران کشوری مقتدر و با تاریخ چند هزار ساله است و با این اقتدار در منطقه و تأثیرگذاری در صحنه بین‌الملل با این سخنان که خارج از محاسبات دقیق بیان می‌شود، مواضعش را تغییر نمی‌دهد.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، تأکید کرد: بیان این سخنان باعث ایجاد تنش خواهد شد.
 
ولایتی در رابطه با برخی اسناد منتشرشده از سوی روس‌ها پیرامون فروش نفت توسط داعش به ترکیه، تصریح کرد: روس‌ها از همان ابتدا عکس‌ها و اسنادی از صف‌های طولانی نفت‌کش‌ها در شمال عراق را که به سمت ترکیه درحال حرکت بودند‌، منتشر کردند که انتشار همین عکس‌ها بیانگر تمامی مطالب بود و نیاز به سندی بیش از این نیست.
 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که آیا ایران بر سر سوریه با آمریکا کنار خواهد آمد یا خیر، اظهار داشت: ما قرار نیست بر سر سوریه با آمریکایی‌ها کنار بیاییم.
 
ولایتی افزود: علت حضور ایران در مذاکرات وین نیز به خاطر نقش مهم کشورمان در منطقه است و ایران باید در صحنه سیاسی حضور داشته باشد که این حضور به معنای کنار آمدن نیست.
 
وی خاطرنشان کرد: مردم سوریه باید در نهایت بر سر سرنوشت و آینده کشورشان تصمیم‌گیری کنند و هیچ کشور خارجی حق دخالت در امور داخلی سوریه را ندارد.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با نقش برخی کشورهای منطقه در حمایت از تروریسم، گفت: سه کشور ترکیه،‌ قطر و عربستان در گذشته از جمله نزدیک‌ترین کشورها به سوریه بوده‌اند و در پی این حضور و پررنگ کردن نقش خود، قصد خروج بشار اسد از محور مقاومت را داشتند تا بتوانند با این اقدام جلوی محور مقاومت را بگیرند، اما وقتی به این هدف خود نرسیدند، همه آنها علیه بشار اسد عمل می‌کنند و مشاهده می‌کنیم که بیش‌ترین کمک‌ها هم به تروریست‌ها صورت می‌گیرد.
 
ولایتی تأکید کرد: ایران بنا ندارد چه در میدان جنگ یا سیاست پشت بشار اسد را خالی کند.
 
وی در پاسخ به این سؤال که خط قرمز ایران در سوریه چیست، اظهار داشت: بشار اسد خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، به‌دلیل اینکه بشار اسد توسط مردم سوریه انتخاب شده است و مردم سوریه باید در نهایت پیرامون سرنوشت کشورشان تصمیم‌گیری کنند.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: هیچ کشور خارجی نمی‌تواند برای آینده سوریه تصمیم‌گیری کند.دیدگاه شما در مورد : موج واکنش ها به گستاخی رئیس جمهور ترکیه/ آیا دستگاه دیپلماسی پاسخ اردوغان را می دهد؟

موج واکنش ها به گستاخی رئیس جمهور ترکیه/ آیا دستگاه دیپلماسی پاسخ اردوغان را می دهد؟