چهار شنبه 27 دی 1396 12:01:45

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34879

تاریخ انتشار : 17/09/1394 - 21:30

داعش سلاح اولیه خود را از کجا به دست آورد؟

عفو بین الملل با صدور گزارشی و با تبرئه آمریکا، منبع اولیه سلاح گروه تروریستی داعش را اعلام کرد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از پایگاه خبری الجمهوریه، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد: گروه تروریستی داعش بخش اعظم سلاح اولیه خود را از سلاح هایی که آمریکا در اختیار ارتش عراق قرار داده بود، به دست آورده است.

در این گزارش به صراحت اعلام شده است: این مساله نشان می دهد، اشغالگران آمریکایی در زمان حمله به عراق و اشغال بغداد نتوانستند به درستی به وظایف خود عمل کنند و قادر نبودند مانع از قاچاق سلاح آمریکایی در عراق شوند.

در بخش دیگری از این گزارش سازمان عفو بین الملل همچنین آمده است: تروریست های داعش بخش بزرگی از سلاح اولیه مورد نیاز خود را از سلاحی که آمریکایی ها در طول مدت حدود سیزده سال به صورت نادرست به عراق ارسال می شده تامین کرده اند.

در این گزارش همچنین اعلام شده است: کارشناسان سازمان عفو بین الملل این گزارش را با استناد و بعد از بررسی هزاران فرم عکس و هزاران حلقه فیلم ضبط شده در این رابطه تهیه کرده اند.

سازمان عفو بین الملل در ادامه نوشت: دولت آمریکا مقصر اصلی در ناکامی برای نگهداری و ذخیره صحیح این مهمات و سلاح نظامی در عراق است.

همچنین در بخشی دیگر از این گزارش توضیح داده شده است که تصمیم حاکم نظامی آمریکایی عراق بعد از سقوط بغداد و اشغال این کشور مبنی بر انحلال ارتش عراق باعث شد تا نزدیک به 400 هزار نظامی عراقی به منازل خود باز گردند و این افراد به همراه تمام تجهیزات و مهمات نظامی که در اختیارشان بوده ارتش منحل شده عراق را ترک کردند.

گزارش سازمان عفو بین الملل همچنین می افزاید: بعد از اشغال عراق بسیاری از مخازن سلاح و مهمات مراکز پلیس و ارتش عراق از سوی افراد ناشناس مورد تاخت و تاز و سرقت قرار گرفتند، و این گروه های مسلح بعد از اشغال عراق از سوی آمریکایی ها فعالیت خود را در عراق آغاز کردند.

در این گزارش با تبرئه آمریکا سعی دارد که ارتش عراق را مسئول ناپدید شدن سلاح ها متهم کند و آورده است: آمریکا و دیگر کشورهای همپیمان واشنگتن در اشغال و حمله به عراق بین سال های 2003 تا 2007 بیش از یک میلیون قبظه سلاح آتشبار و میلیون ها قطعه ذخایر و مهمات نظامی را به نیروهای عراقی تحویل دادند، در آن دوره در بین ارتش تازه تاسیس عراق بعد از سقوط فساد و سوء مدیریت در بین اعضای ارتش گسترش یافته بود و به همین دلیل صدها هزار سلاح در همان سال ها ناپدید شدند.

 

منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : داعش سلاح اولیه خود را از کجا به دست آورد؟

 داعش سلاح اولیه خود را از کجا به دست آورد؟