یکشنبه 26 آذر 1396 21:21:56

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34801

تاریخ انتشار : 16/09/1394 - 18:33

عامل ۴۰ درصد سکته های مغزی بیماریهای قلبی است

رئیس انجمن سکته مغزی ایران، گفت: حدود ۴۰ درصد سکته های مغزی به دلیل بیماری های قلبی رخ می دهد.

عامل ۴۰ درصد سکته های مغزی بیماریهای قلبی است

به گزارش سوادکوه آنلاین، دکتر بابک زمانی اظهارداشت: اغلب داروهای بیماران سکته مغزی به خصوص داروهایی که در بیماران حاد استفاده می شود در حال حاضر در دسترس است و سعی می شود که تحت پوشش بیمه باشند. اما متأسفانه هنوز پوشش بیمه ای کافی ندارند؛ از نظر داروها کمبود وجود ندارد اما چون داروها گران قیمت اند به طور کامل تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.

وی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی در حوزه سلامت به خصوص در راستای کاهش ابتلا به سکته های مغزی بی تأثیر نبوده اظهار کرد: اما تأثیرات اطلاع رسانی و اقدامات صورت گرفته درکشورهای اروپایی و امریکایی و کاهشی که در میزان مرگ و میر ناشی از آن در سکته های مغزی رخ داده به هیچ عنوان با اقدامات صورت گرفته در کشور ما قابل مقایسه نیست.

این متخصص مغز و اعصاب بیان کرد: درمان سکته مغزی که در سه ساعت اول طلایی بسیار مهم است هماهنگی بین بخش های مختلف از جامعه را می طلبد که متأسفانه تاکنون این هماهنگی وجود نداشته اما خوشبختانه از ابتدای امسال هماهنگی های لازم آغاز شده که قدم های مثبت و روبه رشدی به شمارمیرود.

زمانی در ادامه افزود: رابطه بیماری های قلبی با سکته های مغزی خیلی زیاد است؛ زیرا علت حدود ۴۰ درصد سکته های مغزی ناشی از مشکلات و بیماری های قلبی است. یعنی نحوه کارکرد قلب به گونه ای است که منجر به سکته مغزی می شود. از طرفی دیگر فاکتورهای خطری که برای سکته های قلبی وجود دارند برای سکته های مغزی هم صادق اند، به همان دلیلی که فرد دچار سکته قلبی شود امکان دارد به همان دلیل دچار سکته مغزی هم شود.

به گفته وی، درمان فاکتورهای خطر برای سکته مغزی تا حدود زیادی از سکته مغزی هم جلوگیری می کند.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه های مختلف از طرف انجمن سکته مغزی و انجمن قلب ایران به طور عمده توجه دادن عموم مردم و مسئولین به اهمیت در پیشگیری و درمان بیماری های سکته مغزی و قلبی است.

وی همچنین افزود: در مورد سکته های قلبی تاکنون توجهات زیادی شده و بیمارستان های مجهزی برای این بیماری ها وجود دارد. در ۲ تا ۳ دهه اخیر نسبت به پیشگیری و درمان بیماری های قلبی ،اقدام های خوبی شده است. اما متأسفانه درباره سکته مغزی و اقدامات و تجهیزاتی که برای پیشگیری و درمان این بیماری  لازم است نسبت به سکته قلبی توجه جدی نشده و متأسفانه فاصله خیلی عمیقی بین کشور ما و بخش های پیشرفته دنیا در پیشگیری و درمان بیماران مبتلا به سکته های مغزی وجود دارد که باید خیلی سریع اصلاح شود.

زمانی با اشاره به اهمیت همایش ملی روزآترواسکلروز اذعان کرد:بی تردید انجمن سکته مغزی ایران از چنین فرصت هایی برای توجه دادن عموم مردم و مسئولین و جامعه پزشکی به اهمیت سکته مغزی استفاده می کند.

سومین همایش یک روزه بررسی و ارزیابی اثرات آترواسکلروز (تصلب شرایین) بر روی عروق بدن انسان با عنوان «آترودی» با همکاری انجمن آترواسکلروز ایران، انجمن سکته مغزی ایران، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران، انجمن قلب ایران و شرکت سانوفی روز ۲۷ آذر ماه ۹۴ در سالن زرین هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می گردد.

 
 

 


منبع : مهر
دیدگاه شما در مورد : عامل ۴۰ درصد سکته های مغزی بیماریهای قلبی است

عامل ۴۰ درصد سکته های مغزی بیماریهای قلبی است