سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 11:12:56

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34647

تاریخ انتشار : 14/09/1394 - 09:33

گلوبال ریسرچ: آیا اردوغان استعفا می‌دهد؟

گلوبال ریسرچ در مقاله‌ای به واکاوی تنش‌های موجود در روابط روسیه و ترکیه پرداخت.

 گلوبال ریسرچ: آیا اردوغان استعفا می‌دهد؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، گلوبال ریسرچ در مقاله‌ای با عنوان «چه کسی بودجه داعش را تامین می‌کند؟ شاید باید از متحدان خود بپرسیم» به واکاوی تنش میان روسیه و ترکیه پرداخت. 

این نشریه نوشت: وزارت دفاع روسیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، و خانواده‌اش را به خرید نفت غیرقانونی و قاچاقی داعش از عراق متهم کرده است و روسیه تصاویری دارد که به نظر می‌رسد این ادعا را ثابت می‌کند. مقامات وزارت دفاع روسیه در یک کنفرانس بی‌سابقه خبری در مسکو تصاویر ماهواره‌ای به نمایش گذاشتند و اعلام کردند «کامیون‌های حامل نفت، صف کشیده‌اند.» 

ولادیمیر پوتین نیز در دیدار با فرانسوا اولاند تصاویر را اینطور توصیف کرد: «تصاویر شبیه یک خط لوله زنده است که از مناطق تحت کنترل داعش در سوریه به ترکیه می‌رسد.» 

پوتین، ترکیه را متهم کرد که جنگنده روس را به منظور محافظت از خط نفتی خود سرنگون کرده است. اگرچه مقامات روس مشخص نکرده‌اند چه مدرکی از ارتباط مستقیم خانواده اردوغان در تجارت غیرقانونی نفت در اختیار دارند، منابع دیگر خبری اخیراً به طور تلویحی از ارتباط پسر اردوغان که یک شرکت کشتیرانی دارد، صحبت کرده‌اند. 

اردوغان مکرراً هرگونه دخالت در تجارت نفت داعش را رد کرده و حتی کار به جایی رسیده است که قول داده اگر این مطلب ثابت شود، استعفاء کند. 

در ادامه این مقاله آمده است: وزارت دفاع روسیه نیز این چالش اردوغان را با ارائه تصاویر و فیلم ویدئویی جواب داده است. اگرچه اردوغان خیلی جدی پیشنهاد خود را مطرح کرده است؛ اما جامعه جهانی در شگفت است که آیا مردی که به تازگی یک جنگ داخلی برای به دست آوردن چند کرسی مجلس به راه انداخت و کسی که شما را با تصور اینکه تهدیدی برای دولتش هستید، ‌زندانی می‌کند، حاضر است به چنین قولی عمل کند. 

گلوبال ریسرچ افزود: نکته‌ای که در رسانه‌های بزرگ آمریکا در ارتباط با تنش میان روسیه و ترکیه از قلم افتاده، ‌این ادعای بسیار مهم حزب مخالف دولت ترکیه است مبنی بر اینکه کشتی‌های شرکت پسر اردوغان در بنادر سوریه و روسیه توقف داشته‌اند و کالاهای نامشخص تجاری و مواد غذایی بارگیری کرده‌اند. 

سزین تانریکولو از حزب مخالف، در یکی از روزنامه‌های ترکیه، اتهام را چنین توضیح داد: «رسانه‌ها گزارش دادند که یک کشتی متعلق به شرکت پسر اردوغان بندر ناوورو سیسک در روسیه را سوم آوریل ۲۰۱۴ ترک کرده و دهم آوریل به استانبول رسیده است.‌‌ همان روز راهی بندر طرطوس در سوریه شده است که تحت کنترل اسد است.» 

نویسنده این مقاله در اظهاراتی مغرضانه افزود: «شاید یک نکته بسیار مهم این باشد که اردوغان تا چه حد درباره معاملات پسر خود اطلاع دارد. آیا تجارت با رژیم اسد و دولت پوتین در روسیه با حمایت ناتو از یک کشور عضو یعنی ترکیه مغایرت ندارد؟» 

بعد از اتهام زنی‌های روسیه و ترکیه به یکدیگر، ‌عراق نیز روز چهارشنبه خواستار تحقیق شورای امنیت درباره کسانی شد که از طریق داعش نفت قاچاق می‌کنند.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : گلوبال ریسرچ: آیا اردوغان استعفا می‌دهد؟

 گلوبال ریسرچ: آیا اردوغان استعفا می‌دهد؟

  • پربازدیدترین ها