جمعه 01 تیر 1397 00:29:38

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34549

تاریخ انتشار : 12/09/1394 - 16:34

پوتین: سران ترکیه عقل خود را از دست داده‌اند

رئیس جمهوری روسیه در موضع‌گیری جدید خود درباره سرنگونی جنگنده روسی بر فراز سوریه در نزدیکی مرز ترکیه تأکید کرد: آنکارا از این اقدام خود پشیمان خواهد شد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه امروز پنج‌شنبه اعلام کرد، ترکیه از سرنگونی جنگنده روسی پشیمان خواهد شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، رئیس‌جمهوری روسیه تأکید کرد: من هرگز اقدامات دولت ترکیه که مسئول سرنگونی هواپیمای روسیه بود، فراموش نخواهم کرد. به نظر می‌رسد سران ترکیه عقل خود را از دست داده‌اند. نمی‌دانیم ترکیه برای چه هواپیمای روسیه را ساقط کرد.

وی در ادامه گفت: مسئولیت کامل سرنگونی هواپیمای روسیه بر عهده ترکیه است و ترکیه از این اقدام خود پشیمان خواهد شد. سران ترکیه بدانند مجازات آنها تنها از طریق کاهش روابط تجاری نخواهد بود. هرکس گمان می‌کند که پاسخ روسیه به ترکیه به تحریم و محدودیت روابط تجاری محدود خواهد شد، در اشتباه است. اگرچه ما هرگز در واکنش به این اقدام از تهدید نظامی استفاده نخواهیم کرد.

پوتین همچنین با کنایه به اقدامات اخیرا فاش شده ترکیه در ارتباط با تروریست‌ها تصریح کرد: باید از هر تلاشی برای ارتباط و تجارت با تروریست‌ها صرف نظر کرد. ترکیه به تروریست‌هایی که در قفقاز می‌جنگیدند،‌ پناه داده است.

فرمانده کل قوای روسیه خطاب به مردم ترکیه گفت:‌ مردم این کشور بدانند که ما آنها را از دولت ترکیه و بویژه بخشی از دولت این کشور که در حال همراهی با تروریسم است، جدا می‌دانیم.

رئیس جمهوری روسیه با اعلام اینکه «روسیه رهبری قاطع خود در مبارزه علیه تروریسم را به نمایش گذاشته است»، یک بار دیگر خواستار تشکیل ائتلاف بین‌المللی واحد علیه تروریسم شد و گفت: باید با کنار گذاشتن تمام اختلافات، جبهه واحد بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم زیر پرچم سازمان ملل شکل بگیرد.

وی افزود: روسیه با خطر بالقوه و ویژه‌ای از جانب شبه‌نظامیانی که در سوریه متمرکز شده‌اند مواجه است. اگر آنها در سوریه پیروز شوند، به ناچار مقصد بعدی آنها اینجا در مسکو خواهد بود.

روز سه‌شنبه 24 نوامبر، جنگنده اف-16 ترکیه به جنگنده سوخو 24 روسیه در مرز سوریه حمله کرده و آن را بر فراز خاک سوریه هدف قرار داد. یکی از دو خلبان این جنگنده کشته شد و خلبان دیگر روز چهارشنبه پس از 12 ساعت عملیات نجات و امداد، نجات داده و به پایگاه حمیمیم در لاذقیه منتقل شد. وی اعلام کرده که این جنگنده روسی به هیچ عنوان وارد حریم هوایی ترکیه نشده و آنکارا نیز پیش از انجام این حمله هیچ هشداری به سرنشینان این جنگنده سوخو24 نداده است.

ترکیه مدعی است که این جنگنده روسی حریم هوایی این کشور را نقض کرده و این اقدام تنها دفاع از امنیت ملی ترکیه بوده است.  مسکو از این اقدام آنکارا به شدت خشمگین است و اعلام کرده که از این پس تمام جنگنده‌های روسی در سوریه با پوشش کامل هوایی به انجام عملیات علیه مواضع تروریست‌ها خواهند پرداخت. مسکو همچنین خواستار عذرخواهی سران ترکیه شده، اما مقامات ترکیه زیر بار مسئولیت این اقدام خود نرفته‌اند.

یک روز پس از این جریان، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه با استقرار سامانه پدافند هوایی اس-400 در پایگاه حمیمیم سوریه موافقت کرد و دو روز پس از این اقدام ترکیه، این سامانه در سوریه مستقر شد. علاوه براین منابع نظامی از استقرار یک فروند ناوشکن مجهز به موشک‌های کروز هدایت شونده و سامانه پدافند هوایی «فورت» مشابه سامانه اس-300 در سواحل لاذقیه خبر دادند.

 

 


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : پوتین: سران ترکیه عقل خود را از دست داده‌اند

پوتین: سران ترکیه عقل خود را از دست داده‌اند

  • پربازدیدترین ها