یکشنبه 03 تیر 1397 20:53:30

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 34537

تاریخ انتشار : 12/09/1394 - 09:52

اعتیادی که ایدز هم می‌آورد

آقای مسئول! سازمان‌های مرتبط با اعتیاد فقط ستاد مبارزه با موادمخدر نیست

اما آنچه که مهم است و مسئولان باید برای آن برنامه‌ریزی کنند، کنترل مسئله اعتیاد است چون این معضل براساس آنچه که منابع رسمی پزشکی و اجرایی استان مطرح شد، حداقل علت افزایش ایدز و طلاق در استان است.

آقای مسئول! سازمان‌های مرتبط با اعتیاد فقط ستاد مبارزه با موادمخدر نیست

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، 327 نفر در مازندران مبتلا به ایدز شناسایی شدند و این آمار بنا به گفته یکی از مسئولان حوزه بهداشت و درمان در مازندران آمار واقعی نیست و احتمال بیشتر بودن تعداد مبتلایان به ویروس HAV در مازندران وجود دارد، خبری که در منابع غیررسمی عنوان شد که سه برابر از این میزان شناسایی شده مبتلایان به ایدز در مازندران وجود دارند.

بیماری که در ابتدا بیشتر مردانه بود اما اکنون تعداد ابتلا زنان به این بیماری در آمار مسئولان دانشگاه 74 نفر است.

بیشترین پرونده‌های حوزه قضایی مازندران مربوط به اعتیاد از سوی مسئولان ارشد استان مطرح شده است و همچنین بیشترین علت ابتلا به ویروس ایدز نیز در استان از طریق تزریق و سرنگ‌های آلوده معتادان تزریقی عنوان شده است که این آمار 63.91 درصد از مبتلایان به ویروس ایدز در استان را شامل می‎شود.

52 درصد علت طلاق‌ها در مازندران به اعتیاد ختم می‌شود و در کنار آن 63 درصد علت ابتلا به ویروس ایدز در مازندران نیز به‎دلیل اعتیاد است؛ آماری که نمی‎توان و نباید به‌راحتی از آن گذشت.

شمال مقصد گردشگری بسیاری از افرادی است که از سراسر کشور وارد این استان می‌شوند و شاید سوغات حضور گردشگران به این استان نه‌تنها بی‌بندوباری‌های اخلاقی در کوه و جنگل، رهاکردن زباله خلاصه نشود و معضلاتی همچون ایدز و اعتیاد نیز این راه وارد مازندران می‌شوند که گاهی ایدز و اعتیاد همراه و همگام با هم وارد این استان می‎شوند.

بالا بودن آمار مسافران و توریسم و همچنین مهاجرپذیری استان، آگاهی ناکافی نوجوانان به مضرات رفتارهای پرخطر، آگاهی ناکافی والدین به دنیای مجازی و واقعی فرزندان و نگرش غلط پرسنل بهداشت و درمان نسبت به بیماری ایدز، از جمله چالش‌های بیماری ایدز در استان مازندران که از سوی محمد پارسایی مدیرگروه بیماری‌های واگیر در استان مازندران مطرح شده است.

فوت 137 نفر براثر بیماری ایدز نیز مواردی است که از سوی پارسایی اعلام می‌شود و وی در این باره نیز خاطرنشان می‌کند: شایع‌ترین راه انتقال ویروس ایدز در استان اعتیاد تزریقی است.

وی با تأکید بر حساس‌سازی مسئولان استانی در رابطه با کنترل ایدز با ضعیف دانستن همکاری‌های بین‌بخشی، می‌گوید: همچنین بخش‌های دولتی موثر در پیشگیری از ایدز در کانون‌های پرخطر فعال نیستند.

اما آنچه که مهم است و مسئولان باید برای آن برنامه‌ریزی کنند، کنترل مسئله اعتیاد است چون این معضل براساس آنچه که منابع رسمی پزشکی و اجرایی استان مطرح شد، حداقل علت افزایش ایدز و طلاق در استان است و با توجه به پیدا شدن مسئله گسترش این دو پدیده اجتماعی ناخوشایند باید دست‌به‌کار شوند و به‌جای اینکه در برنامه‎ریزی وارد عمل شوند، ظاهراً با پاس‌کاری‌ها بر عمل مواجه هستیم، چرا که مسئولان ارشد استان علت افزایش پدیده اعتیاد را ضعف ستاد مبارزه با مواد مخدر می‎دانند و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان نیز فعال نبودن بخش‌های اجرایی و دولتی موثر در حوزه پیشگیری از اعتیاد را مسئول می‎کنند.

به نظر نگارنده با توجه به پیدا شدن علت دو مسئله بزرگ اجتماعی در استان که ظاهراً در حال رکوردزنی نیز هستیم، راه‌حل کارگشا ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و بدون تعارف دستگاه‌هایی مثل آموزش و پرورش به‎عنوان رأس هرم مقابله با ایدز و اعتیاد، اداره‎کل ورزش و جوانان که ظاهراً این اداره‌کل نیز در ورزش ختم شده است و کمتر خود را درگیر مسائل اجتماعی جوانانی می‌داند که سازمان جوانان را چند سالی است در شکم خود جای داده است، اداره‌کل بهزیستی، کانون‌های داوطلبی جمعیت هلال‌احمر، سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه بهداشتی و درمانی و مسئله اعتیاد، دفتر اجتماعی استانداری، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، دانشگاه علوم پزشکی به‌صورت ویژه، دستگاه انتظامی و قضایی و ستاد مبارزه با مواد مخدر با اقدامات قاطع و موثر می‌توانند گلوی این دو معضل اجتماعی را بفشارند تا در خیابان‌ها، سواحل، پارک‌ها و جنگل‌های شمال شاهد بی‌بندوباری و خوشگذرانی اندک جوانانی نباشیم که ممکن است در پی خوش گذشتن‌های نامتعارف در یک نیم‌روز عمر، جوانی، آبرو، شرف و ... خود را به پای اعتیاد بریزند و به‌دنبال اعتیاد، ایدز وطلاق هم به سراغ آنها بیایید.دیدگاه شما در مورد : آقای مسئول! سازمان‌های مرتبط با اعتیاد فقط ستاد مبارزه با موادمخدر نیست

آقای مسئول! سازمان‌های مرتبط با اعتیاد فقط ستاد مبارزه با موادمخدر نیست

  • پربازدیدترین ها