چهار شنبه 05 اردیبهشت 1397 11:18:44

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34423

تاریخ انتشار : 10/09/1394 - 15:52

موشک های هوشمند ضد ماهواره + تصاویر

صعنت موشک سازی از صنایع اصلی در زمینه جنگ افزار ها است و در این مورد موشک های هوشمندی تولید شده که توانایی هدف قرار دادن ماهواره ها در مدار زمین را دارند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، موشک ضد ماهواره، جنگ‌ افزاری است که برای از کار انداختن و یا منهدم کردن ماهواره برای مقاصد استراتژیک نظامی بکار می‌ رود. تاکنون فقط کشور های ایالات متحده آمریکا، روسیه و جمهوری خلق چین قادر به ساخت و گسترش این جنگ‌ افزار ها بوده‌ اند. 


در ۱۳ سپتامبر ۱۹۸۵ ایالات متحده، ماهواره پی۷۸-۱ خود را بوسیله موشک ضد ماهواره ای‌اس‌ام-۱۳۵ آسات نابود کرد. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷، چین یک ماهواره آب و هوایی قدیمی خود را نابود کرد. یک سال و یک ماه بعد در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۰۸، ایالات متحده ماهواره جاسوسی یواس‌ای ۱۹۳ خود را توسط موشک ضد ماهواره RIM-۱۶۱ Standard Missile ۳ هدف قرار داد. هند هم چندی پیش اعلام داشته به فناوری ساخت این سلاح‌ ها دست پیدا کرده است. در ۱۱ ژانویه ۲۰۰۷ چین یک ماهواره هواشناسی کهنه را در مدارش منهدم نمود که تنها آزمایش (ASAT) از دهه‌ ۸۰ به بعد محسوب می‌ شود.
 
موشک ریم-۱۶۱
 
 
موشک های هوشمند ضد ماهواره
 
موشک ریم-۱۶۱ استاندارد ۳ معروف به اس‌ام-۳ (SM-3) نوعی سیستم موشکی سطح‌ به‌ هوای آمریکایی است که توسط شرکت ریتیون با هدف رهگیری موشک‌ های بالستیک کوتاه و میان‌ برد ساخته شده‌ است و در نیروی دریایی ایالات متحده و نیروی دفاع دریایی ژاپن به کار گرفته شده‌ است. این موشک بخشی از سامانه دفاع موشک بالستیک ایجیس است و بر روی کشتی‌ های جنگی سوار می‌ شود. اسرائیل برای توسعه نوع زمین‌ پایه آن ابراز علاقه کرده‌ بود اما بعدا تصمیم گرفت به جای آن موشک بومی ضد بالستیک پیکان ۳ را طراحی کند.
 
موشک دونگ نونگ ۳
 
موشک های هوشمند ضد ماهواره
 
چین پیشتر در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ چندین آزمایش موشک ضد ماهواره ای انجام داده است. آنطور که بررسی ها نشان می دهد موشکی که این بار از مجتمع آزمایش های موشکی «کورلا» در غرب چین پرتاب شده می تواند سامانه های ماهواره ای آمریکا را به راحتی هدف قرار دهد. در چنین شرایطی که موشک «دونگ نونگ ۳» چین ساخته و آزمایش شده است امنیت برای ماهواره های آمریکا از بین رفته است و این کشور در این زمینه در مقابل پکن آسیب پذیر شده است.
 
موشک اس‌ام-۳
 
موشک های هوشمند ضد ماهواره
 
اس‌ام-۳در اصل برای دفاع از کشتی های جنگی در برابر موشک‌ های بالستیک ساخته شده اما از قابلیت هدف قرار دادن ماهواره‌ هایی که در مدار نزدیک به زمین قرار دارند نیز برخوردار است. اس‌ام-۳ قادر است با هواپیماها، کشتی‌ها و موشک‌ های کروز و بالستیک در فاصله ۵۰۰ کیلومتر درگیر شود. برد این موشک ۵۰۰ کیلومتر، سرعتش ۹٬۶۰۰ کیلومتر بر ساعت و سقف پرواز آن ۱۶۰ کیلومتر است. ای‌س‌ام-۱۳۵ نوعی موشک ضد ماهواره چند مرحله‌ ای و هوا پرتاب است. این موشک توسط کمپانی آمریکاییلینگ-تمکو-ووت - که اکنون وجود ندارد - و صرفاً برای استفاده هواپیمای جنگنده مک‌ دانل داگلاس اف-۱۵ ایگل طراحی شد.

 

 
 
 

منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : موشک های هوشمند ضد ماهواره + تصاویر

موشک های هوشمند ضد ماهواره + تصاویر

  • پربازدیدترین ها