چهار شنبه 30 خرداد 1397 00:57:09

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34322

تاریخ انتشار : 08/09/1394 - 23:12

4 بیماری علت 67درصد مرگ و میر 30 تا 70ساله‌ها

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت علت 67 درصد مرگ و میر 30 تا 70 ساله‌ها را بیماری‌های غیرواگیر خواند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، دکتر احمد کوشا در کارگاه آموزشی برای اجرای فاز اول برنامه کنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر منتسب به آنها ( PEN) گفت: بیماری‌های غیرواگیر از عمده ترین علل مرگ ومیر در کشور است و از علل عمده مرگ زودرس محسوب می شود.

وی افزود: 67 درصد مرگ های گروه سنی 30 تا 70 سال منتسب به چهار بیماری عمده غیرواگیر قلبی عروقی، دیابت، مزمن تنفسی و سرطان است.

وی ادامه داد: بر اساس قطعنامه سازمان ملل از سال‌های قبل برنامه کنترل و پیشگیری چهار بیماری غیرواگیر و چهار عامل خطر منتسب به آن با رویکردی متفاوت از قبل و بر پایه ارزیابی عوامل خطر وارزیابی میزان خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته قلبی در دستور کار دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر قرار گرفت.

وی افزود: این دفتر باهمکاری دفاتر و مراکز حوزه معاونت بهداشت و زیر نظر معاون بهداشت اقدام به تدوین راهنمای آموزشی کنترل بیماری‌های غیرواگیر در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه کرده است و چهار شهرستان شهرضا، بافت، نقده و مراغه انتخاب شدند و اجرای این برنامه در این چهار شهرستان کلید خورده است.

کوشا بیان داشت: رویکردهای کارگاه آموزشی آموزش پروتکل جدید کنترل بیماری‌های غیرواگیر عبارتند از قرار دادن دستگاه های اندازه گیری قندخون و کلسترول خون در خانه های بهداشت یا پایگاه‌های سلامت، ارزیابی وجود خون مخفی در مدفوع برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر ادامه داد: در این برنامه بیماری مشکوک به آسم توسط بهورزان ومراقبان سلامت شناسایی می‌شوند و پس از تاییدیه نهایی آن توسط پزشک، مراقبت‌های لازم توسط بهورز، مراقبت سلامت با کمک دستگاه پیک پلومتر که این مراکز به آن مجهز شده‌اند، انجام می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت، وی افزود: این برنامه در ادامه حرکت جهانی است که ایران با تهیه سند جامع کنترل بیماری‌های غیرواگیر و اجرای نسخه تعدیل شده "پن"، پیشگام در این برنامه بوده و قرار است که در یک دوره شش ماهه این برنامه به آزمایش گذاشته شود و سپس در قالب بسته‌های خدمت گروه سنی به تدریج به کل کشور تعمیم داده شود. 

 

 
 

منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : 4 بیماری علت 67درصد مرگ و میر 30 تا 70ساله‌ها

 4 بیماری علت 67درصد مرگ و میر 30 تا 70ساله‌ها

  • پربازدیدترین ها