شنبه 25 آذر 1396 08:34:10

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34241

تاریخ انتشار : 07/09/1394 - 16:37

امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟

امحای 1700 تن سیب‌زمینی طی هفته گذشته شائبه سهل‌انگاری و یا استفاده ابزاری برای انتخابات در کشور را ایجاد کرد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، این روزها بحث امحای 1700 تن سیب‌زمینی‌ کشاورزان "فسا" و "داراب" که بیش از ۶۲۰ میلیون تومان از پول بیت المال را به زیر خاک برده، علاوه بر حاشیه‌دار بودنش رنگ و بویی سیاسی به خود گرفته‌ و مسئولان دولتی هم سعی دارند با کم‌رنگ جلوه‌دادن این موضوع از بار مسئولیت آن شانه خالی کنند.

 
 
امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟
 
ماجرا از آنجا آغاز شد که مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس برای تنظیم بازار اقدام به امحای بیش از 1700 تن سیب می‌کنند. بهجت حقیقی مدیر تعاون روستایی فارس با تشریح عملکرد تعاون روستایی این استان در 6 ماه گذشته امحای این مقدار سیب‌زمینی را بهترین اقدام سازمان متبوعه‌اش معرفی و اعلام کرد: در این مدت سازمان تعاون روستایی در حوزه بازرگانی به منظور تنظیم بازار سیب زمینی اقدام به خرید و امحای بیش از 1700 تن سیب زمینی در فارس کرده است.
 
وی ادامه داد: در این اقدام سازمان تعاون روستایی سیب زمینی‌های برداشت شده از شهرهای فسا و داراب را که دارای پایین‌ترین حد کیفیت بودند را از کشاورزان به قرار هر کیلو 360 تومان خریداری کرده و مجموع آن‌ها را معدوم کردیم که در این اقدام 620 میلیون تومان پول بیت‌المال به منظور تنظیم بازار سیب زمینی از دست رفته است.
 
 
امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟
 
این اقدام سازمان تعاونی روستایی استان فارس با واکنش‌های مختلفی مواجه شد و تا صحن علنی مجلس شورای اسلامی پیش رفت و استعفای مهدی کوچک‌زاده را هم به دنبال داشت. مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل 67 قانون اساسی خواستار اظهارنظر علی لاریجانی رئیس مجلس نسبت به مسائل مهم کشور شد و گفت: در کشوری که مردم آن از گرسنگی به فحشاء کشیده می‌شوند چه کسی به خودش اجازه دفن 1700 تن سیب‌زمینی را می‌دهد.
 
 
امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟
 
 
احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز تعجب از امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی در استان فارس تصریح کرد: دولت برای علت این مشکل باید پاسخگو باشد.
 
محمدمهدی برومندی سخنگوی کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه ادعای امحاء سیب زمینی سالم کذب محض است، خاطرنشان کرد: با توجه به مستندات موجود امحاء سیب زمینی‌های یاد شده در تیرماه به علت کیفیت پایین این محصول و فاسد شدن آن رخ داده است. دولت برای تنظیم بازار اقدام به خرید سیب زمینی کرده بود، اما با توجه به نامناسب بودن انبار نگهداری از سیب زمینی و تکنولوژی پایین مقداری از این محصول فاسد شده است.
 
محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت نیز در نشست خبری هفتگی خود با اشاره به دفن این مقدار سیب‌زمینی و زیر سوال رفتن دولت گفت: سیب زمینی‌ها اصلا مال دولت نیست که  دولت بخواهد آن را امحا کند. اما دولت این آمادگی را دارد که کمک کند به کشاورزان که اضافه محصولاتشان را صادر کنند. 
 
این اظهارات سخنگوی دولت در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی امور کشاورزان و مسئول خرید و پرداخت خسارات ناشی از حوادث به زارعین گفت: امحای سیب زمینی در استان فارس نه به خاطر تنظیم بازار بلکه به دلیل غیرقابل استفاده شدن محصول خریداری شده برای مصارف انسانی و حتی دامی و تحت نظارت دستگاه ها و افراد مسئول صورت گرفته است.
 
حال با توجه به اظهارات متفاوت مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس، نمایندگان مجلس، سخنگوی دولت و وزارت جهاد کشاورزی هنوز این ابهام وجود دارد که آیا سیب‌زمینی‌ها واقعا فاسد شده بودند، یا اینکه سهل انگاری در نگهداری رخ داده و یا اینکه فضای سیاسی انتخاباتی حاکم برکشور این موضوع را تبدیل به جنجال کرده است. 
 
به هر حال اکنون که سازمان بازرسی وارد این ماجرا شده و گفته است که موضوع امحای سیب زمینی‌ها را به طور کامل و جامع  بررسی می‌کند، باید کاملا روشن شود که امحای 1700 تن محصول کشاورزی پرمصرف کشور در شرایطی که جمعیت کثیری از اقشار آسیب‌پذیر جامعه نیاز به نان شب دارند، تنها به‌دلیل بی‌مبالاتی و سهل‌انگاری برخی مسئولان اتفاق افتاده یا با توجه به فضای انتخاباتی حاکم بر کشور قصد و قرضی پشت این ماجرا وجود دارد.

 


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟

امحای سیب‌زمینی‌ نتیجه سهل‌انگاری مسئولان یا دوئل انتخاباتی؟