جمعه 31 فروردین 1397 22:55:12

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34186

تاریخ انتشار : 06/09/1394 - 16:50

وزیر خارجه سوریه: ترکیه نفت سوری‌ها را می‌گیرد و به داعش سلاح می‌دهد

المعلم با اشاره به ادامه حمایت‌های ترکیه از گروه‌های تروریستی در سوریه اعلام کرد ترکیه نفت و گندم سوری‌ها را از داعش می‌گیرد و به جای آن سلاح در اختیار این گروه تروریستی قرار می‌دهد.

به گزارش سوادکوه آنلاین، به نقل از شبکه المیادین، ولیدالمعلم وزیر خارجه سوریه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود در مسکو شرکت کرد.

لاوروف در ابتدای این کنفرانس با اشاره به حمایت ترکیه از تروریسم در سوریه گفت رئیس جمهور پوتین بارها تاکید کرده است که مبارزه با تروریسم، مستلزم تشریک مساعی جامعه بین‌المللی است.

وی افزود روسیه آماده انواع همکاری با کشورها در زمینه مبارزه با تروریسم است.

وزیر خارجه روسیه افزود در دیدار با ولید المعلم وزیر خارجه سوریه چگونگی فعال سازی روند سیاسی در سوریه را برای دستیابی به راه حلی برررسی کردیم.

لاوروف گفت: ما تاکید کردیم که نتیجه نهایی آنچه در وین به دست آمد، این بود که تمام اصلاحات آینده باید از حمایت ملت سوریه برخوردار شود.

وی افزود ضرورت دارد تا سازمان‌های تروریستی‌ای که از هر گونه توافق کنار گذاشته خواهند شد،‌مشخص شود.

وزیر خارجه روسیه گفت هر گونه توافق درباره این‌که تروریست‌ها و مخالفان صلح جو چه کسانی هستند، به تصویب شورای امنیت خواهد رسید.

وی افزود بدون توافق درباره فهرست سازمان‌های تروریستی و فهرست مخالفان، هیچ توافقی به نتیجه نخواهد رسید.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد ما به تلاش‌های خود برای کمک به سوریه در زمینه ریشه‌کنی تروریسم ادامه خواهیم داد.

ولید المعلم وزیر خارجه سوریه هم گفت اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی، تجاوز به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه  است، زیرا این جنگنده در حریم هوایی سوریه پرواز می‌کرد.

وی تاکید کرد سوریه چند سالی است که از طمع‌ورزی‌های اردوغان(رئیس جمهور ترکیه) و حمایت‌هایش از تروریست‌ها رنج می‌برد.

المعلم گفت ترکیه نفت و گندم سوری‌ها را از گروه داعش می‌گیرد و در مقابل آن به داعش سلاح می‌دهد.

وی افزود ترکیه با سرنگون کردن جنگنده روسی، اقدام تجاوزکارانه‌ای انجام داد، زیرا این جنگنده در حال بمباران تروریست‌های مورد حمایت ترکیه بود.

وزیر خارجه روسیه هم گفت روسیه تاکید کرده است تصمیم‌گیری درباره این‌که چه کسی بر سوریه ریاست خواهد کرد، به ملت سوریه برمی‌گردد.

وی تاکید کرد برخی کشورهای غربی و غیر عربی که دموکراسی در آن کشورها جایی ندارد، از ضرورت آن در سوریه حرف می‌زنند.

از سوی دیگر ولید المعلم وزیر خارجه سوریه گفت به کسانی که خواهان کناره گیری بشار اسد هستند، می‌‌گویم که رویایتان شبیه آرزوی شیطان برای ورود به بهشت است.

وی افزود به این افراد نصیحت می‌کنم و می‌گویم که تمام کسانی که قبلا خواستار رفتن اسد شده بودند، خودشان رفتند و اسد همچنان باقی است.

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد آنچه شکی در آن وجود ندارد این است که آتش حمایت از تروریسم، دامن حامیانش را خواهد گرفت.

المعلم در اشاره به  اتهامات جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت این اولین بار نیست که جان کری بدون ارائه دلیل و مدرک، سوریه را متهم می‌کند.

وزیر خارجه سوریه افزود تمام نفتی که از سوریه و عراق سرقت می‌شود، از طریق بنادر ترکیه صادر می‌شود و طی چند روز گذشته، هزار دستگاه تانکر تروریست‌ها که نفت مسروقه را به ترکیه منتقل می‌کردند، منهدم شد.

وی اظهار داشت کسانی که دولت سوریه را به تعامل با داعش در موضوع نفت متهم می‌کنم، آنها را به چالش می‌کشم و از آنها می‌خواهم برای اثبات ادعای خود سند و مدرک بیاورند.

 

 


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : وزیر خارجه سوریه: ترکیه نفت سوری‌ها را می‌گیرد و به داعش سلاح می‌دهد

وزیر خارجه سوریه: ترکیه نفت سوری‌ها را می‌گیرد و به داعش سلاح می‌دهد

  • پربازدیدترین ها