یکشنبه 02 اردیبهشت 1397 17:12:35

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34080

تاریخ انتشار : 04/09/1394 - 10:55

یک بام و دوهوای ترکیه برای «نقض حریم هوائی»

اردوغان که روز گذشته از عملکرد ارتش خود برای سرنگونی هواپیمای روسی برای نقض ۱۷ ثانیه‌ای حریم هوایی این کشور دفاع کرد، سه سال پیش واکنش ارتش سوریه به نقض حریم هوائی خو توسط جنگنده‌های ترک را "شتابزده" خواند.

یک بام و دوهوای ترکیه برای «نقض حریم هوائی»

به گزارش سوادکوه آنلاین، " اسپوتنیک" نوشت: اردوغان در پاسخ به علت منهدم کردن بمب افکن روسی توسط این کشور، مدعی شد که اقدامات نظامی، توجیه شده بود. اردوغان گفت: "ما نمی‌خواستیم چنین اتفاقی بیفتد، اما هرکسی باید حق ترکیه برای دفاع از مرزهایش را محترم بشمارد." وی در ادامه صحبت هایش با گزارشگران با تاکید با صحبح بودن عملکرد نظامیانش افزود: "عملکرد آن ها کاملاً‌ بر اساس قوانین اقدامات نظامی ترکیه بود."

اما سه سال قبل،‌ اردوغان نظر دیگری در این مورد داشت. در سال 2012، آنکارا سوریه را متهم کرد که فانتوم اف-4 ترکیه ای را هدف تیراندازی قرار داده است. این هواپیما بعد از آنکه به حریم هوایی سوریه تجاوز کرد، در دریای مدیترانه سقوط کرد. در پاسخ، اردوغان ارتش سوریه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و ادعا کرده بود که این کشور شتابزده عمل کرده است.

در آن زمان وی در پارلمان گفت:" یک نقض هوایی کوتاه مدت هرگز  نمی تواند بهانه‌ای برای حمله باشد."

وزارت دفاع روسیه،‌ صبح روز سه شنبه ویدئویی را منتشر کرد که ثابت می کرد هواپیمای روسی هرگز وارد حریم هوایی ترکیه نشده است. اما حتی اگر ما اظهارات آنکارا را بپذیریم، یک نامه افشا شده به شورای امنیت اتحادیه اروپا حاکی از این بود که مقامات ترکیه ای تنها به خاطر 17 ثانبه نقض هوایی، هواپیما را منهدم کرده اند. قطعاً اردوغان 17 ثانیه را "کوتاه مدت" تلقی می کند.

قضاوت های ترکیه کاملاً‌متظاهرانه است چرا که هواپیماهای نظامی این کشور، بارها حریم هوایی یونان را در طول سال های اخیر نقض کرده اند. کمتر از دو هفته قبل، مقامات دفاعی یونان گزارش دادند که هشت جنگنده ترکیه ای وارد حریم فضایی یونان شده است که در کل 19 بار این نقض هوایی انجام شد.

 این اتفاقات از سال 2013 افزایش چشمگیری داشته است به طوری که تنها در سال 2014، ترکیه 1017 بار، وارد حریم هوایی یونان شده است.

هواپیمای بمب افکن Su-24MF روسیه صبح روز سه شنبه در حالی که برای اجرای عملیاتی بر فراز آسمان سوریه به پرواز درآمده بود، توسط ترکیه منهدم شد، جایی که مسکو گروه خود مختار داعش را هدف حمله قرار داده بود.

دو خلبان از آن خارج شدند، سرنوشت سومی نیز نامعلوم بود تا زمانی مقامات روسیه کشته شدن وی توسط آتش حمله نظامیان محلی داعشی را تائید کردند.

ولادیمیر پوتین،‌رئیس جمهور روسیه این اتفاق را " از پشت خنجر زدن توسط همدستان تروریست ها" نامید.


منبع : نسیم
دیدگاه شما در مورد : یک بام و دوهوای ترکیه برای «نقض حریم هوائی»

یک بام و دوهوای ترکیه برای «نقض حریم هوائی»

  • پربازدیدترین ها