پنج شنبه 28 دی 1396 05:43:43

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 34033

تاریخ انتشار : 02/09/1394 - 22:17

کاهش نرخ باروری در کشور به 1.8 درصد

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: نرخ باروری در ایران از سال ۸۵ تا ۹۰ کمتر از ۲.۱ درصد بوده و هم اکنون نیز به ۱.۸ درصد رسیده است.

به گزارش سوادکوه آنلاین، محمد اسماعیل مطلق بعدازظهر دوشنبه در همایش تبیین سیاست های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک در یاسوج افزود: در دهه ۶۰ میزان نرخ باروری در کشور حدود ۶.۴ درصد بود که با سیاست های کنترل جمعیتی این میزان باید تا سال ۹۰ به حدود چهار می رسید.

وی بیان کرد: این در حالی است که از سال ۷۱نرخ باروری در کشور به رقم کمتر از ۳.۶ درصد رسید و از آن زمان تاکنون نیز میزان کاهش نرخ جمعیت و باروری با شتاب چشمگیری اتفاق افتاده که در صورت ادامه این روند نرخ رشد جمعیت در کشور به صفر و حتی منفی خواهد شد.

مطلق با اشاره به افزایش شش ساله میانگین سن ازدواج در کشور طی یک دوره ۴۵ ساله در کشور، گفت: در برخی استان ها همچون گیلان، مازندران، تهران و اصفهان سن ازدواج بیش از ۱۰سال افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: در صورت ادامه روند شتاب افزایش سن ازدواج در کشور تا سال ۱۴۳۰ نرخ رشد جمعیت به صفر خواهد رسید و کشور نیز با بحران کمبود جمعیت مواجه می شود.

مطلق کاهش میزان ازدواج و افزایش طلاق را از دیگر عوامل کاهش نرخ باروری دانست و گفت: افزایش آسیب های اجتماعی، اعتیاد و گرایش روزافزون به مواد مخدر، ایدز و تمایل به تک فرزندی از جمله عوامل دخیل در کاهش میزان باروری در کشور است.

معاون سیاسی امنیتی کهگیلویه و بویراحمد در این همایش با اشاره به ارتباط و نقش جمعیت در حوزه قدرت ملی، گفت: امروزه جمعیت به عنوان اصلی ترین عامل تولید قدرت محسوب می شود.

فتاح محمدی با بیان اینکه مبحث جمعیت، یک مبحث استراتژیک است، افزود: قدرت نظامی، علمی، تکنولوژیک یک کشور همگی در گرو داشتن قدرت و منابع نیروی انسانی آن کشور است.

وی اظهار داشت: تاکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه، بیانگر یک آسیب و تهدید جدی در جامعه خودش را نشان می دهد، لذا به جهت این ارتباط که نقش اساسی در سیاست، قدرت ملی و تولید کشوری در ابعاد مختلف ایفا می کند، جمعیت به عنوان مهمترین عامل توسعه پایدار محسوب می شود.

محمدی بیان کرد: قدرت یک کشور چه در سطح داخلی و بین المللی مدیون و مرهون عنصر جمعیت خواهد بود.

 

 


منبع : مهر
دیدگاه شما در مورد : کاهش نرخ باروری در کشور به 1.8 درصد

 کاهش نرخ باروری در کشور به 1.8 درصد