شنبه 01 اردیبهشت 1397 18:14:27

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 33978

تاریخ انتشار : 01/09/1394 - 19:10

به بهانه هفته ای که گذشت

همگام با کتاب و کتابخانه

در عصر امروز با وجود فناوری های نوین هنوز هم کتاب جایگاه ویژه ی خود را در برابر صفحات مجازی حفظ کرده است.

همگام با کتاب و کتابخانه

به گزارش سوادکوه آنلاین، لذتی که در کتاب خواندن  بدست می آید در کتابهای الکترونیکی نمی توان یافت. همانگونه که در دبستان خواندیم کتاب یار مهربان ماست که هیچ گاه نباید از آن غافل شد و همچنین معجزه پیامبر گرامی اسلام ماست و این امر ارزش والای کتاب را می رساند. بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای كتابخوانى چيزى است كه براى يك ملت، فريضه است؛ واجب و لازم است.

 ما باید بیاموزیم تا هراز چند گاهی کتاب را هم در سبد کالای خود قرار داده و البته نه به عنوان دکوراسیون منزل بلکه برای افزودن اطلاعات از آن استفاده نمائیم.آشنایی کودکان با کتاب می تواند سطح درک و معلومات آنها را بیشتر کند.

کتابخانه محیطی امن برای افراد به خصوص کودکان می باشد تا با امکانات فراهم آمده بتوانند با دنیای اطراف خود با آگاهی بر خورد کنند و به کمال برسند.

کتابخانه های عمومی که برای اقشار مختلف جامعه با سوادان، نوسوادان، کودکان و نوجوانان، زمینه را فراهم نموده تا با سطح سواد مختلف بتوانند بر معلومات خود اضافه نمایند.

با توجه به اصول ارئه شده‌ی رانگاناتان کتاب برای استفاده است، هر خواننده کتابش، هر کتاب خواننده‌اش، صرفه جویی در وقت خواننده، کتابخانه ارگانیستی رو به رشد و زنده، می توانیم زمینه را برای رسیدن به چشم انداز افق 1404 مهیا سازیم .

جامعه‌ی کتابخوان علاوه بر اینکه در رشد فرهنگی موثر است باعث رشد اقتصادی  نیز می شوند.کتاب غذای روح بشر است و با وجود انفجار اطلاعات نمی توان همه‌ی منابع را مورد استفاده قرار داد بلکه باید از متخصصین در این زمینه کمک گرفت تا با گزیده‌ای از بهترین اطلاعات آشنایی پیدا کرد. آشنایی با نویسندگان، ناشران نیز همچنین می تواند در این زمینه یاری رسان باشد.

روز 24آبان ماه با عنوان آغاز هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در تقویم کشورمان ثبت شده است.گسترش فرهنگ کتابخوانی یکی از مهمترین اصولی است که کتابخانه و کتابدار عهده دار وظیفه‌ی آن است. بر پایی نمایشگاه‌ها، غرفه‌های کتاب ، همکاری با مدارس برای آشنا کردن دانش آموزان با کتابخانه، اهدا کتاب در این روز بهانه خوبی برای یادآوری کتابخوانی به کتاب‌دوستان است.

با وجود اینکه شاهد پیشرفت تکنولوژی در کتابخانه‌ها می باشیم باید افراد جامعه را نیز با این تغییرات آشنا کنیم. با وجود دیجیتالی شدن کتابخانه‌ها هنوز هم کتابداران نقشی اساسی دراشاعه اطلاعات دارند. .معرفی نویسندگان، ناشران در هفته کتاب کمک می کند تا آثار برگزیده به مردم معرفی شود.

خانواده‌ها و معلمان نیز در این میان نقش اساسی دارند. والدین با کتاب خواندن می توانند این فرهنگ را در بین کودکان خود نهادینه کنند و معلمان نیز می توانند دانش آموزان را به سوی کتاب‌های غیر درسی سوق دهند تا سطح اطلاعات آنان بیشتر شده و دایره واژگان آنها گسترش یابد.

امید است با وظیفه شناسی خانواده، معلمان و کتابداران نسلی کتابخوان و متفکر در جامعه پرورش دهیم.

 

نویسنده : حمیده رستمی سرخی-کارشناسی کتابداری و اطلاع رسانی

دیدگاه شما در مورد : همگام با کتاب و کتابخانه

همگام با کتاب و کتابخانه

  • پربازدیدترین ها