شنبه 01 اردیبهشت 1397 14:26:02

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش و گفتگو
چاپ

کد خبر : 33857

تاریخ انتشار : 29/08/1394 - 21:13

500 کیلومتر تا دوازدهمین فرماندار سوادکوه

دوازدهمین فرماندار سوادکوه از استان خراسان‌شمالی که در 500 کیلومتری شهرستان سوادکوه قرار دارد، امروز پنچ‌شنبه معارفه می‌شود.

500 کیلومتر تا دوازدهمین فرماندار سوادکوه

به گزارش سوادکوه آنلاین، انتخاب فرماندار حساس‌ترین و مهم‌تر‌ین تصمیم استاندار و معاون سیاسی و کارشناسان مربوط به این انتخاب در استانداری است که ارتباط پر‌رنگی با موفقیت دولت در آن شهرستان دارد.

فرماندار با توجه به وظایف، مسئولیت‌ها و اهرم‌هایی که دارد به‌عنوان مسئول ارشد اجرایی شهرستان مطرح است و شاید بتوان چکیده فعالیت‌های او را در نحوه محور بودن فرماندار برای توسعه تعریف کرد که با این محوریت تلاش برای تقویت استعداد‌ها و کاهش موانع توسعه و تشکیل کارگروه‌های مختلف و پیگیری جلسات و مصوبات با استفاده از عوامل مختلف پشتیبانی از توسعه شهرستان را تا حصول به نتیجه است.


* 11 فرماندار سوادکوه

انتخاب دوازدهمین فرماندار شهرستان سوادکوه که از سال 1359 تاکنون 11 فرماندار و دو سرپرست را دیده است و به‌طور میانگین هر سه سال یک فرماندار آن تغییر کرده است و نخستین فرماندار شهرستان سوادکوه عزت‌الله اکبری بود که از سال 59 تا سال 62 به انجام وظیفه پرداخته است و نمایندگی مجلس مهم‌ترین فعالیت پس از انتخابات وی در مجلس پنجم و نیز در مجلس هشتم بوده است.

احمد وهاج دومین فرماندار شهرستان سوادکوه از سال 1362 تا 1366 بود که پس از فرمانداری در موسسه کیهان به‌کار گرفته شد.

محمد توحیدی فر سومین فرماندار شهرستان سوادکوه از سال 1366 تا 1370 بود که پس از آن سردفتر اسناد رسمی در شهرستان رفسنجان را برعهده داشت.

محمدعلی مرتجایی چهارمین فرماندار شهرستان سوادکوه بود‌ که از سال 1370 تا سال 1372 به فرمانداری شهرستان سوادکوه رسید و پس از آن در دبیرستان‌های شهرستان تنکابن به فعالیت پرداخت.

محمدرضا مرادی در سال 1372 سرپرست فرمانداری شهرستان سوادکوه بود که پس از آن مدیرکل ارزشیابی استانداری مازندران شد.

محمدحسن آل‌رضاامیری پنجمین فرماندار سوادکوه، که از سال 1373 تا 1377 فرماندار این شهرستان بود که پس از آن بازنشسته آموزش و پرورش شد.

علی فلاح از سال 1377 تا 1384 به‌عنوان ششمین فرماندار شهرستان سوادکوه انتخاب شد که در سال‌های اصلاحات مقام ارشد شهرستان سوادکوه بود که پس از آن فرماندار محمودآباد شد.

سیدجواد ابوالحسنی از سال 1384 تا 1385 هفتمین فرماندار سوادکوه بود که پس از آن مشاور استاندار شد.

علیرضا جمشیدی به‌عنوان هشتمین فرماندار شهرستان سوادکوه از سال 1385 تا 1387 بود که مدیرکل اجتماعی استانداری و آخرین عنوان ایشان نیز معاون سیاسی‌امنیتی استانداری گلستان بوده است.

علی‌محمد صمدیان به‌عنوان نهمین فرماندار شهرستان سوادکوه از سال 1387 تا مرداد 1389 بود که در ادامه مشاور استاندار در حوزه حقوقی و فرماندار نور شد.

عزیز باقری پس از 109 روز سرپرستی در اوایل آذرماه سال 89 به‌عنوان دهمین فرماندار سوادکوه انتخاب شد.

رجبعلی وهابی به‌عنوان یازدهمین فرماندار سوادکوه بود که از اواخر آذر ‌ماه 92 تا‌کنون فرماندار این شهرستان بود که تودیع او در روز پنج‌شنبه انجام می‌شود و اخبار مختلف بیانگر انتخاب وی به‌عنوان فرماندار جویبار است.

انتخاب عبدالجواد توحیدی‎مقدم به‌عنوان فرماندار سوادکوه از چند زاویه مورد بحث است.

سابقه مدیریتی ایشان به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اسلامی بخش و معاون سیاسی بخشداری شهرستان شیروان محدود شده است که رزومه قابل توجهی برای فرمانداری شهرستان نیست و البته سوابق فرمانداران شهرستان سوادکوه نیز بیانگر آن است که قریب به اتفاق آنان به‌عنوان کسانی هستند که نخستین‌بار فرماندار شدند که این مسیر نامناسب برای شهرستانی است که از مشکلات ساختاری در توسعه رنج می‌برد و بنا به هر دلیل ضعیف است، باید با انتخاب مشاوران و مدیران توانمند، ضعف او ترمیم شود و توسعه جهشی در اولویت قرار گیرد و شرایط شهرستان سوادکوه نیز در همین قالب باید تعریف شود.


* شاخص بومی و غیر‌بومی بودن مسئولان

بومی یا غیر‌بومی بودن از شاخص‌هایی است که موافقان، آشنایی مدیر بومی با حساسیت‌های توسعه، مشکلات، توانمندی‌ها و لمس زندگی در آن شهرستان را چشیده و مدیران غیر‌بومی با صرف وقت و انرژی قابل توجه به نقطه‌ای می‌رسند که مدیر بومی قرار داشت.

انتخاب یک فرماندار از فاصله 500 کیلومتری بیانگر عدم وجود افرادی با شاخص استانداری مازندران در شهرستان و یا ندیده گرفته شدن نخبگان سیاسی سوادکوه و یا دوری از تنش‌های احتمالی بین دو شهر زیراب و پل‌سفید نشأت می‌گیرد که تنش‌هایی بین انسان مثل خوره در توسعه این دو شهرستان مشغول تهی کردن زمینه‌های مشترک دو شهر برای توسعه شهرستانی است که توسعه آن تنها با وجود دو پا یا بازوی این شهرستان به‌دست می‌آید و مطابق نبودن این دو بازو، از مهم‌ترین دلایل توسعه‌نیافتگی شهرستان سوادکوه است.

به‌طور یقین اگر نخبگان و متنفذین شهر‌های زیراب و پل‌سفید با محوریت نقشه راه منطقی و کارشناسی در مسیر توسعه قرار داشتند، شاهد انتخاب فرمانداری از فاصله 500 کیلومتری این شهرستان نبودیم.

برگزاری انتخابات مهم اسفند‌ماه از موضوعات مهمی است که فرماندار توانمند را می‌طلبد و سابقه توحیدی‌مقدم به‌عنوان یکی از متولیان برگزاری انتخابات البته در مقیاس یک بخش و به‌عنوان قائم مقام برگزاری انتخابات، مثمرثمر به‌نظر می‌رسد.


* خوره توسعه سوادکوه

فرماندار جدید شهرستان با چند چالش و از طرف دیگر توانمندی در شهرستان سوادکوه روبه‌رو است و همکاری با یک فرماندار از وظایف رسانه‌های متعهد و علاقه‎مند به گفتمان انقلاب اسلامی است.

تنش بین شهرهای زیراب و پل‎سفید سوادکوه از موضوعات طولانی شهرستان است که سایه شوم آن بر توسعه سوادکوه افتاده است و مانند خسوفی است که روشنایی اشتغال و توسعه و رفاه را از این شهرستان در محاق قرار داده است و فرماندار باید با استفاده از نظر کارشناسان در اجرای سیاست‌های مورد نظر تردید نکند و توسعه زمانبندی‌شده را در اولویت قرار دهد که پس از پایان مأموریت باید مسئولیت شکست یا موفقیت در مدیریت شهرستان را به‌تنهایی بر دوش بکشد.


* طرح‌های پایه‌ای شهرستان سوادکوه

طرح‌های پایه‌ای شهرستان سوادکوه شامل احیای البرز مرکزی، تعریض محور سوادکوه، وضعیت بیمارستان شهدای سوادکوه، ظرفیت‌های گردشگری سوادکوه که به‌دلیل تأخیر‌های مختلف با زیر سوال رفتن توجیه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی روبه‌رو شده است و استفاده از ظرفیت‌های مختلف ملی و استانی برای اجرایی شدن آن مورد انتظار است.

استفاده از رسانه‌های جمعی با توجه به فعالیت خبرنگاران متعهد شهرستان و همراهی و همکاری مناسب برای اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی و هنری و قرآنی نیاز به حمایت مناسب فرماندار و حضور و پیگیری رجب‌علی وهابی نخستین فرماندار دولت یازدهم در این دو بخش تقدیر شود.

نحوه ارتباط با مسئولان شهرهای زیراب و پل‌سفید و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و متنفذین دیگر نیاز به حساسیت‌های ویژه دارد تا فرماندار متهم به جانبداری از یک طیف و طرد طیف دیگر نشود و دست‌یابی به این اهداف به استفاده از نظرات مشاوران فعال، کاردان، متعهد و امین به‎دست می‌آید.

نویسنده : عمران اکبرنژاد
منبع : فارس-مازندران
برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر شنبه 22 اسفند 1394 - 20:06
  امیر علی اسدی

  البته درست فرمودید که اختلاف بین شهرهای زیراب و پلسفید مانع توسعه شهرستان سوادکوه شده است و این فکر یک کوته فکری است البته باید از بزرگان سوادکوه سوال کرد چرا تا به حال فکری بابت این مشکل نکردند و گاهی اوقات به این اختلاف دامن زدند.تجربه ثابت کرده است فرماندار غیر بومی می توانند فایده بیشتری داشته باشند.مگر فرمانداران بومی چه گلی بر سر منطقه زدند جز اختلاف بیشتر و بر اساس یک سری معیارهای خاص انتخاب می شوند.مگر فاصله بین دو شهر چقدر است که مسولین شهرهای مجاور تمام توانشان را صرف بردن این اداره و ان اداره به شهر و آن شهر میکنند.بعضی از مسولین چون توان مدیریتی برای حل مشکلات شهر خودشان را ندارند روی می آورند به این موضوعات بی اساس و بی منطق. تا مسولین بومی و شهرستانی فکرشان از این موضوع خارج نکنند نباید از یک مسول غیر بومی توقع کار داشت .در حال حاضر مدیر یک اداره شهرستان عملکردش عملکرد خوبی نیست و فقط به یک شهر فکر میکند و این یک آسیب است ما باید به این باور برسیم که برای سوادکوه باید زحمت کشید و کار کرد اگر ما سوادکوهی ها برای منطقه خودمان دلسوز باشیم دیگران هم برای ما دلسوز خواهند بود.پس سعی کنیم بجای انتقاد از مدیران غیر بومی کمکشان کنیم و از اختلافات بی اساس پرهیز نماییم.

  3 0
  یکشنبه 23 اسفند 1394 - 22:33
  علي

  باسلام بنده هم بانظرات آقاي اميراسدي موافق هستم عده اي درشهرستان متاسفانه دنبال منافع خود ودور ودسته هاي خودتحت عنوان (نخبگان سياسي )ونفي ديگران هستندكه اگر ريشه اي بررسي شودخودپاره اي ازمشكلات شهرستان هستندزماني يكي ازنيروهاي ارزشي سوادكوهي ازتهران راحتي و آرامش خانواده خودرا باآن امكانات رهاكرده وبه شهرخودجهت خدمت ،مسئوليت اداره اي راقبول كرده بودمتاسفانه عده اي تيتردررسانه هاي جمعي زدندكه مديري ازتهران براي سوادكوه فرستادندكه انصافا" خالصانه و بي ريا كاركردمگرفردي كه الآن جايگزين ايشان شدجز ريخت وپاش و حذف نيروهاي مذهبي كارديگري كرد ببينيدمشاور اش چه كساني هستند،برادركمي منصف باش ،فرمانداري كه هنوز از راه نرسيده چرازودقضاوت مي كنيد؟اين همه عجله براي چيست؟ شماكه يك شب حاضرنيستيددرسوادكوه بخوابيد،بنظرم فرماندار درهمين فرصت كم مديريتي منطقي داشته و آدم متعادل و دلسوزاست دنبال جو و غوغاسالاري نيست اهل مشورت و انتقادهست ديدگاه تخريبي نداشته با حمايت مردم ،نخبگان و نيروهاي متعهد، ارزشي ومتدين و پشتيباني مقامات استاني و كشوري و همراهي مقامات شهرستاني قطعا" موفق خواهدشدبيائيم درامرتوسعه شهرستان مشاركت كنيم حتي مسئولي محلي نباشدچون سربازنظام اسلامي است و هدف اش خدمت است بايدحمايت شوداشخاص به تنهائي قادربه حل مشكلات نيستندبلكه وحدت و همدلي با نگاه ملي اولين گام براي توسعه است همه فرزندان نظام و سرمايه هاي انساني اين آب و خاك هستندبا كنايه و سوءظن نميشودانتظار توسعه شهرستان را داشت همه بايدپاي كارباشيم و با هرگرايش و قوميتي ،سوادكوه عاشق و مسئوليت پذيري ميخواهدكه افق راببيندايجاداختلاف شك و شبه و ترديد دربين مردم رهاوردي جز عقب ماندگي و انباشت مشكلات نخواهد داشت ديدمثبت داشتن خوديك گام به جلو و زمينه ساز گامهاي ديگراست پس عزيران تنها همت چاره سازاست (ياعلي)

  +1 -0
دیدگاه شما در مورد : 500 کیلومتر تا دوازدهمین فرماندار سوادکوه

500 کیلومتر تا دوازدهمین فرماندار سوادکوه

 • پربازدیدترین ها