یکشنبه 26 آذر 1396 19:11:07

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 33818

تاریخ انتشار : 29/08/1394 - 12:16

با تلاش ایران، در الزبدانی آتش‌بس برقرار شد

فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه گفت: در برخی از نواحی برای مثال در الزبدانی آتش بس صورت گرفته است و این بدان دلیل است که ایران از یک سو و همچنین برخی از گروه های آپوزیسیون و کشورهای حامی آنان از سوی دیگر فعالانه تلاش کردند، وقتی همه در مذاکرات شرکت داده شدند شانس برقراری آتش بس نیز افزایش می یابد .

به گزارش سوادکوه آنلاین، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه پنج شنبه پس از برگزاری نشستی غیرعلنی در مجمع عمومی سازمان ملل و ارائه آخرین مطالب درباره جلساتی که در وین انجام شده بود در جمع خبرنگاران گفت: معمولا گزارش های خود را در شورای امنیت ارائه می دهد ولی بسیاری از کشورها هستند که عضو شورای امنیت نیستند و یا هنگام برگزاری جلسات در وین حضور نداشتند در نتیجه این بار گزارشی را مرتبط با دو نشستی که در وین برگزار شده بود در مجمع عمومی برای همه کشورهای عضو ارائه داده است.
استفان دمیستورا درباره نخستین نشست وین افزود: بیانیه ای در آن نشست ارائه شد که مهمترین بخش آن پاراگراف هفتم است، در آن بخش نقشه راه آینده سیاسی برای روند سیاسی در سوریه مشخص شده است.
وی گفت: در دومین نشست وین نیز جوانب موازی درباره آتش بس کامل در سوریه و مذاکرات مرتبط با آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فرستاده ویژه دبیرکل در سوریه در پاسخ به این سئوال ها که آیا نمایندگان کرد نیز در مذاکرات آتی شرکت داده خواهند شد، افزود: این مورد به عنوان بخشی از موضوعات در مذاکرات بعدی که در ریاض و دیگر پایتخت ها برگزار خواهد شد، مطرح می شود. این نشست ها فرصت مناسبی برای آپوزیسیون سوریه است که تا حد امکان در گفتگوها شرکت داشته باشد، در زمان حاضر لیستی متشکل از اسامی چهل نفر که در مذاکرات آتی شرکت خواهند داشت در اختیار داریم ولی مهم است که از همه گروه های آپوزیسیون نماینده ای حضور یابد. فکر می کنم این امر در آینده عملی خواهد شد.
استفان دمیستورا در پاسخ به این سئوال که بشار اسد به تازگی در مصاحبه ای اعلام کرده است پیش از آنکه همه بخش های کشور آزاد شوند هیچگونه مذاکره ای درباره صلح صورت نمی گیرد نیز گفت: بخشی از آن مصاحبه را خوانده است ولی درباره اش اظهارنظری نخواهد کرد.
وی ضمن اشاره به تجربه چهل و سه اش درباره موضوعاتی مشابه افزود: باید به این مطلب توجه داشت که هر زمان روند سیاسی آغاز می شود و امکانی برای آتش بس فراهم می گردد مطالب بسیاری عنوان می شود که در واقع سعی دارند طرف های درگیری را آماده کنند و یا در مواضعی قرار دهند ولی مهم آن است که نتیجه مذاکرات چه خواهد بود.
فرستاده ویژه بان کی مون در سوریه در پاسخ به سئوال دیگری که آیا تا پایان سال جاری میلادی آتش بسی صورت خواهد گرفت، گفت: در وین درباره آتش بس گسترده در سطح کشور و نه فقط قسمت هایی از آن مذاکراتی داشتیم و این سئوال پیش می آید که چرا احتمال برقراری آتش بس گسترده هم اکنون بیش از هر زمان دیگر امکان پذیر است پاسخ این است که کشورهایی که در نشست های وین حضور داشتند و برخی از آنان که بر مبارزان در داخل سوریه نفوذ دارند برقراری آتش بس را خواستارند ولی تنها چیزی که در اینجا کم است نبود بهانه ای برای آتش بس است که این امر نیز یک روند سیاسی محسوب می شود. آپوزیسیون آتش بس را نمی پذیرند مگر آنکه افق سیاسی را مشاهده نمایند.
دمیستورا افزود: برای مثال در نواحی تحت سلطه داعش از جمله رقه، هم داعش و هم جامعه بین المللی آتش بس را نمی پذیرند در نتیجه درباره آتش بس باید بین دیگر طرف های درگیری موافقت شود و این مورد داعش را شامل نمی شود.
وی درباره تمایل آپوزیسیون برای شرکت در مذاکرات نیز گفت: در نشست وین توافق شد که اختلاف نظرهایی وجود دارد و به این اختلاف نظرها نیز رسیدگی خواهند کرد.
فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به ایجاد دولتی مشمول که نمایندگانی از همه فرقه ها در آن حضور داشته باشند، قانون اساسی جدید و برقراری انتخاباتی فراتر از هر آنچه تا کنون در همه موارد و حتی در مجلس سوریه صورت گرفته است اشاره کرد و افزود: وضعیت باید به نحوی باشد که حتی ناامیدترین گروه های آپوزیسیون نیز توام با امید به آن توجه نشان دهند.
موگنس لیکتافت رئیس مجمع عمومی نیز در ادامه افزود: با توجه به اوضاع جاری مجمع عمومی سازمان ملل بعد از ظهر امروز پنج شنبه، به وقت محلی نشستی غیرعلنی درباره وضعیت بشر دوستانه در سوریه برگزار خواهد کرد.

 
 

منبع : خبرگزاری صدا و سیما
دیدگاه شما در مورد : با تلاش ایران، در الزبدانی آتش‌بس برقرار شد

با تلاش ایران، در الزبدانی آتش‌بس برقرار شد