چهار شنبه 09 فروردین 1396 09:47:28

  

 

  

 

  

  

 

 

 

 

 

   

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 33714

تاریخ انتشار : 27/08/1394 - 15:32

فضاخواری آمریکا آغاز می شود

درصورتیکه رئیس جمهور آمریکا لایحه مجاز بودن استخراج از سیارکها را امضا کند، شرکتهای فعال در این عرصه صاحب تمام عیار هر آنچه به دست می آورند خواهند بود.

به گزارش سوادکوه آنلاین، بر اساس معاهدات بین المللی، هیچ کشوری اجازه ندارد که مواردی نظیر اقمار سیارات یا سیارکها را در اختیار خود قرار دهد. اما تاکنون درباره «شرکت» (Company) صحبتی به میان نیامده است.

اکنون اتفاق بی سابقه ای در تاریخ در حال روی دادن است. بر اساس یک لایحه جدید در آمریکا شرکتهای فعال در زمینه اکتشافات فضایی این اجازه را خواهند داشت که هرآنچه که از فضا به دست می آورند برای خود بردارند.

اگرچه ممکن است آنها مالک تمام سیارکی که شکار می کنند نباشند اما این لایحه اطمینان خاطری را به صاحبان شرکتها می دهد که هر آنچه را که بتوانند از یک جرم فضایی نظیر سیارک استخراج کنند در اختیار خودشان باشد.

هفته گذشته این لایحه پس از انجام اصلاحاتی مختصر در سنای آمریکا به تصویب رسید و روز گذشته نیز این اصلاحات در مجلس نمایندگان این کشور از تصویب گذشت. حالا همه چیز در گروی امضای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکاست که به نظر می رسد او نیز آن را امضا خواهد کرد.

لایحه ای بحث برانگیز

شرکتهایی که در زمینه استخراج از اجرام فضایی مشغول به فعالیت هستند، خواستار آن شده اند که پیش از آغاز همه جانبه تلاشهایشان که با صرف هزینه های نجومی همراه خواهد بود، این اطمینان خاطر را داشته باشند که هر آنچه از این راه به دست آورند در اختیار خودشان باشد.

اگرچه در صورت نبود قانونی مشخص در این زمینه، دادگاه حکم نهایی مواد به دست آمده از فضا را اعلام خواهد کرد اما صاحبان این شرکتها ترجیح می دهند که پیش از دست زدن به هر اقدامی خیالشان از وجود قوانین کتبی و مدون راحت شده باشد.

در صورتیکه این قانون در آمریکا نهایی شود، راه برای شرکتهای فعال در زمینه استخراج از فضا هموار می شود. این تسهیلات بر این اساس فراهم می شود که جانی دوباره به صنایع فضایی در قالب «دوره یادگیری» داده شود. در واقع این قانون و قوانین احتمالی مشابهی که در آینده به تصویب می رسد به بهانه رونق بخشیدن به این دسته از صنایع و تشویق بخش خصوصی برای توسعه اکتشافات فضایی مطرح می شوند.

به طور کلی استخراج در فضا از همان ابتدای مطرح شدن این طرح، بحث برانگیز بوده است و بسیاری از وکلایی که در زمینه علوم فضایی تخصص دارند به این نکته اشاره می کنند که این لایحه فاقد جزئیات لازم است.


منبع : مهر
دیدگاه شما در مورد : فضاخواری آمریکا آغاز می شود

فضاخواری آمریکا آغاز می شود