شنبه 01 اردیبهشت 1397 06:47:05

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 33375

تاریخ انتشار : 21/08/1394 - 23:14

بلومبرگ:

گزارش آژانس درباره PMD احتمالا 11 آذرماه منتشر می‌شود

گزارش آژانس درباره مسئله ادعایی «جنبه‌های نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران یا PMD امکان دارد سیزده روز پیش از نشست شورای حکام، در تاریخ 2 دسامبر، منتشر شود.

گزارش آژانس درباره PMD احتمالا 11 آذرماه منتشر می‌شود

به گزارش سوادکوه آنلاین، منابع آگاه روز پنجشنبه در گفت‌وگو با یک رسانه آمریکایی گفته‌اند گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره موضوع ادعایی «جنبه‌های نظامی برنامه هسته‌ای ایران» یا PMD، امکان دارد سیزده روز پیش از موعد و در تاریخ 2 دسامبر (برابر با 11 آذرماه) منتشر شود. 

موضوع ادعایی «ابعاد نظامی احتمالی»، به ادعایی گفته می‌شود مبنی بر اینکه ایران قبل از سال 2003 آزمایش‌هایی در زمینه انفجارات هسته‌ای در برخی از سایت‌های خود انجام داده است. 

شواهدی که کشورهای غربی با استناد به آنها ایران را به انجام این آزمایش‌های ادعایی متهم می‌کنند از لپ‌تاپی به دست آمده که صحت آن مورد تردید بسیاری از کارشناسان از جمله «محمد البرادعی»، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

در سند «برجام» که تیرماه سال جاری بین ایران و گروه 1+5 امضا شد، گزارش «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس درباره مسائل گذشته و حال (PMD) پیش شرط رفع تحریم‌ها علیه ایران اعلام شده است. آژانس باید طبق نقشه‌راه مورد توافق با ایران، این گزارش را تا روز 15 دسامبر (برابر با 24 آذرماه) به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کند.  

سه نماینده دخیل در انعقاد «برجام»، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با بلومبرگ عنوان کرده‌اند گزارش آژانس پیش از نشست فوق‌العاده شورای حکام در 15 دسامبر در وین، پایتخت اتریش منتشر خواهد شد. منابع مورد استناد بلومبرگ، به دلیل آنکه درباره موضوعی محرمانه گفت‌وگو کرده‌اند خواسته‌اند نامشان مطرح نشود.  

در همین راستا «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیروز (چهارشنبه) در پاسخ به پرسشی درباره فرایند گزارش‌دهی آژانس برای بستن پرونده PMD گفت: «البته ما جلسه‌ای به عنوان جلسه جمع‌بندی قبل از انتشار گزارش خواهیم داشت و پیش بینی می‌شود که گزارش آژانس اوایل آذر منتشر شود.»

نجفی اضافه کرد: «در این جلسه آخرین نکات را با آژانس بررسی خواهیم کرد و گزارش باید زمینه را فراهم کند تا قطعنامه کشورهای 1+5 در جلسه فوق العاده شورای حکام در 24 آذر ارائه شود.»

انتشار گزارش آژانس می‌تواند یکی از مهم‌ترین کشمکش‌های ایران و آژانس بر سر پرونده هسته‌ای این کشور پایان دهد. 

 


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : گزارش آژانس درباره PMD احتمالا 11 آذرماه منتشر می‌شود

گزارش آژانس درباره PMD احتمالا 11 آذرماه منتشر می‌شود

  • پربازدیدترین ها