دوشنبه 04 تیر 1397 03:17:05

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 33275

تاریخ انتشار : 20/08/1394 - 08:31

الزامات انتخابات مجلس دهم:

سرزمین تبرستان مطالبات جدید دارد

جامعه متحول ایران بالاخص دیار مازندران، خواست‌ها و مطالبات جدید دارد و در پی برآوردن آنها از راه‌های عقلانی است و سرزمین تبرستان نیز میلی به افراط و افراطی‌گری ندارد و بیشتر به کاربست عقل برای دور کردن مخاطرات مختلف از پیش روی خود علاقه‌مند است.

سرزمین تبرستان مطالبات جدید دارد

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، 1. پیش‌بینی نحوه آرایش سیاسی و نتایج انتخابات مجلس دهم (7 اسفند 94) به‌دلیل وجود متغیرهای پیچیده مؤثر در حوزه تحولات اجتماعی و سیاسی و گاه تأثیرپذیری برخی عوامل ساده ولی پیش‌بینی‌نشده، روندهای مطلوب و یا ممکن را در عالم واقع تغییر می‌دهد.

2. فهم کنش‌های سیاسی جامعه دستخوش تغییر در قالب و در زبان محدود سیاست آن هم سیاست روزمره کار آسانی نیست، حوزه اجتماع دایره‌ای وسیع، پردامنه و متنوع است که تحولات آن همیشه به آسانی به چشم نمی‌خورد.

3. افکار عمومی به‌ویژه در موقعیت تضعیف نهادهای مدنی و فقدان نظام حزبی نمی‌توان به سهولت شناخت و برآورد کرد.

4. افکار عمومی وقتی که شکل گرفت و بیان شد قابل شناخت و برآوردشدنی است، در حال حاضر پیش‌بینی‌ها مبتنی بر تخیل و قدرت درک شگفتی‌ها و پدیده‌ها در جامعه است.

5. انتخابات با فرایند شکل‌گیری آن، میزان و سطح ورود نخبگان و شخصیت‌های تأثیرگذار و تبدیل شدن به مسأله عمومی و حد مشارکت سیاسی شهروندان نسبت مستقیمی دارد.

6. ضعف نهادهای مدنی و ساختارهای سیاسی در جامعه به‌ویژه استان مازندران {هرچند با وجود برخی احزاب، گروه‌ها، جمعیت‌ها و تشکل‌های سیاسی کم‌جان و کم‌سو} موجب می‌شود که گرمی تنور انتخابات و درگیر شدن همه‌جانبه افکار عمومی، بیشتر در مراحل نزدیک به انتخابات به چشم می‌آید تا در ماه‌های دور از آن؛ چه آنگاه دولت در حوزه سیاست داخلی و انتخابات کمترین تحرک، برنامه مدون و عملیاتی را از خود تاکنون بروز و ظهور نداده است. (چون که با اولویت‌های دیگری در مواجهه است.)

7. برآورد واقعی انتخابات و کم و کیف آن مقوله‌ای است که در روزهای منتهی به انتخابات میسرتر است، چون پدیده افکار عمومی در ایران عمدتأ سیال و مبتنی بر واکنش سیاسی و هیجان احساسی جریان‌های برآمده از واکنش‌های تدریجی در لحظه‌ها به شمار می‌آید، نه پدیده‌ای ملموس و مشهود و متکی بر نهادهای مدنی و مشارکت و رقابت نهادی شده سیاسی در این روزها است که می‌توان پیش‌بینی واقع‌گرایانه انتخاب و آرایش سیاسی مجلس آینده را تعیین و تبیین کرد.

روزهایی که معلوم شده مردم به چه چیز در انتخابات می‌اندیشند و چگونه می‌خواهند به آن خواسته‌های خود برسند و میدان کنش‌گری و سیاست‌ورزی آنان تا چه اندازه بالاست و در این میدان به چه زبانی از سیاست‌ورزی، نقش‌آفرینی می‌شود؟


8. آینده قابل کشف نیست بلکه باید دید چگونه ساخته می‌شود، در فرهنگ عامه، آینده را از روش‌های تخیلی‌فلسفی و یا تخیلی‌علمی برای بیان رسم و امیدها و امکان‌ها و یا امتناع‌های سیاسی را می‌توان به میدان آورد اما در فرهنگ سیاسی ترجیح آن است که بر پایه مشاهده مبتنی بر مشارکت رفتار شود؛ بنابراین مشارکت مؤثر سیاسی در میانه میدان حضور شکل می‌گیرد نه در کنار آن.

9. جامعه متحول ایران بالاخص دیار مازندران، خواست‌ها و مطالبات جدید دارد و در پی برآوردن آنها از راه‌های عقلانی است و سرزمین تبرستان نیز میلی به افراط و افراطی‌گری ندارد و بیشتر به کاربست عقل برای دور کردن مخاطرات مختلف از پیش روی خود علاقه‌مند است.

10. اعتدال به معنای عدول و محافظه‌کاری در برابر تحول و تغییر نیست؛ اعتدال مبتنی بر عدل یعنی شاخص ممتاز فرهنگ شیعی و عناصر مهم در هویت ایرانی و اسلامی است. کاربست شیعه هم در عرصه آفرینش، هم در عرصه رفتار فردی و هم در روابط اجتماعی، معتقد به عدل است و این یعنی باور به برخورداری جهان از نظم و انضباط حکیمانه و لازمه آن به‌کارگیری خرد انسان و بسط خردورزی است.

به این اعتبار انتخاب خردمندانه و گزینش واقع گرایانه، معقول و منطقی مردم در صحنه انتخابات آینده مجلس، دور از دسترس نیست.دیدگاه شما در مورد : سرزمین تبرستان مطالبات جدید دارد

سرزمین تبرستان مطالبات جدید دارد

  • پربازدیدترین ها