چهار شنبه 30 خرداد 1397 08:02:09

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید شو
چاپ

کد خبر : 32981

تاریخ انتشار : 14/08/1394 - 07:24

با دو مناسبت 6 بهمن و 14 آبان چه معامله‌ای می‌کنیم؟

برنامه‌‎های مسئولان مازندران در مناسبت 6 بهمن و 14 آبان را اعلام کنید

از آن سال و روز، که اندیشمندان مازندرانی 14 آبان را روز ملی مازندران انتخاب کردند، امید آن بود که این روز در سپهر ایران اسلامی خوش بدرخشد و نقاط عطف را سبب‌ساز شود، اما اگر چنین نمی‌شود باید از مسئولان این استان پرسید.

برنامه‌‎های مسئولان مازندران در مناسبت 6 بهمن و 14 آبان را اعلام کنید

به گزارش سوادکوه آنلاین به نقل از بلاغ، هر استان کشور براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور دارای روز ملی است و برای مازندران نیز، اندیشمندان این استان دور هم گرد آمده و پس از بررسی‌های فراوان به روز 14 آبان ماه رسیدند و بر این روز اجماع کردند تا این مناسبت که بواسطه پیمان رسمی مردم این استان با علویان در سال 243هجری شمسی در تاریخ جهان ثبت شده بود، مورد توجه و بازشناسی افتخار باشکوه نسل کنونی‌مان قرار گیرد و نتیجه آن، بالندگی فرهنگی و نشاط برای بازآفرینی فتوحاتی شود تا آیندگان از خرمن آن، توشه‌های جدیدی برگیرند همچنانکه ما، از پیشینیان‌مان کسب کردیم.

برنامه‌های مورد انتظار

بدون تردید، رمز این نامگذاری، تعقیب هدفی است تا هر سال به این بهانه، بتوان گام‌هایی را در حوزه فرهنگ و پیوند امروز جامعه با گذشته‌های مشعشع برداشت و به جامعه آن بن‌مایه اصیل فرهنگی را یادآور شد تا در قبال شبیخون‌های هویتی و فرهنگی درنغلطد و دچار وادادگی نشود.

سرآغاز تاریخ اسلامی مردم مازندران با پذیرش اسلام اهلبیتی، شروع منحصر بفردی در تاریخ سرزمین مقدس ایران است که واقعاً باید مردم مازندران به آن ببالند و بر این داشته گرانقدر افتخار کنند.

از روز نخست این نامگذاری، که با ادله و مستندات تاریخی مورد قبول شورای فرهنگ عمومی کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت، همه هدف‌ها بسترسازی معرفتی برای مردم مازندران بویژه جوانان و نوجوانان و تعمیق آگاهی و معرفت عمومی نسبت به این اتفاق بزرگ ترایخ‌ساز بوده است و این مهم فراهم نمی‌آید مگر با برنامه‌ریزی‌های متفکرانه و عزم مجدانه مسئولان و به پای کار آوردن مردم بخصوص نخبگان و عناصر تاثیرگذار بر جامعه.


ضرورت حضور قلب باورمند مسئولان در پای کارآمدن

اگر ممیزات و مختصات و ویژگی‌های این روز به باور مسئولان مازندران نرسد و آنان با قلب خود پای کار نیایند، پیشاپیش باید گفت که هیچ اتفاقی غیر تشریفاتی و کار از سر رفع تکلیف انجام دادن در مازندران و در ارتباط با این مناسبت خاص نمی‌افتد.

مردم در یورش مسائل و مشکلات روزمره دچار فراموشی مناسبت‌های پرشمار کشور و استان‌شان می‌شوند و ضرورت دارد تا مسئولان مربوطه با پرداختن جدی و جامع بر نحوه استفاده حداکثری، روی این مناسبت‌ها کار کنند و ایده‌های پخته و اجرایی ارائه دهند و از ظرفیت‌های مردم برای کاربستی کردن این مناسبت‌ها بهره ببرند.

اگر مسئولان مازندران خود روی این مناسبت‌ها اقناع نشده باشند، هیچگاه نخواهند توانست مردم را آگاه کنند و آنها را به پای کار بیاورند. مردم مازندران بواقع بر مناسبت‌های پرافتخار دینی خود، وفادار و پرتعصب‌اند. هرگاه که به این مناسبت‌های با برنامه دعوت شدند، واقعاً بیش از حد انتظار مسئولان هم آمدند و خواهند آمد.


دو مناسبت ملی

مازندرانی‌ها علاوه بر مناسبت‌های ملی که همه مردم ایراندر آنها سهیم و پای کارند، خود نیز دو مناسبت اساسی و تاریخی دارند که ابتداء باید خود به تکریم و بزرگداشت آن مبادرت ورزند و سپس از مردم کشورمان انتظار نکوداشت آن دو مناسبت را داشته باشند.

ششم بهمن آمل و روز ملی مازندرانی‌ها در 14 آبان هر سال، باید به صورت کاملاً ویژه مورد اهتمام مسئولان مربوطه مازندران و مشخصاً معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران و شورای فرهنگ عمومی استان قرار گیرند.

در اولویت نخست قرار دادن این دو مناسبت در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مازندران از انتظارات بحق مردم این استان می‌تواند باشد که باید در شورای برنامه‌ریزی استان بخوبی دیده شوند.

در این سطور هیچ قصد پرداختن به اهمیت و عظمت این دو مناسبت نیست و در جای دیگر مسئولان و نخبگان باید به آن بپردازند. هدف این نوشتار، اعلام مهجوریت این دو مناسبت در مجموع برنامه‌های فرهنگی مازندران در حدی که تراز آن دو ایجاب می‌کند، است. 

برگزاری چند برنامه سالنی و در حد محدود و مخاطبان ثابت، تائید می‌فرمائید که تامین‌کننده اهداف این دو مناسبت نیست. قطعاً هم توان مسئولان استان زیاد است و هم توقع مردم مازندران.

بنای این مطلب بر برشماری نقاط ضعف برنامه‌های اجراشده این دو مناسبت به‌ویژه 14 آبان نیست، که در جای خود باید به آنها پرداخت، بلکه مهم تنبه دادن افکار مردم و مسئولان مازندران به این دو مناسبت فوق‌العاده مهم است که اگر دیگر استان‌ها از این دو مناسبت برخوردار می‌بودند، کاری می‌کردند کارستان و حال نیز نوبت مازندرانی‌هاست تا همت خود را به روی صحنه آورند.دیدگاه شما در مورد : برنامه‌‎های مسئولان مازندران در مناسبت 6 بهمن و 14 آبان را اعلام کنید

برنامه‌‎های مسئولان مازندران در مناسبت 6 بهمن و 14 آبان را اعلام کنید

  • پربازدیدترین ها