پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 23:57:03

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 3260

تاریخ انتشار : 13/12/1392 - 13:21

بهارنامه - قسمت اول

آیین نوروزخوانی در سوادکوه

طبق سنت دیرین نیاکان،در سراسر مازندران نوروز خوانان پیشاپیش بوی بهار را باصدای دلنشین خود به کوی وبرزن می آورند و نوید فصل شکوفایی رابه مردم می دهند.

آیین نوروزخوانی در سوادکوه

سوادکوه- صدای پای بهارکه می آید،تمام کائنات درپی تغییروتحول برمی آید.گوش کن!صدایی می آید!پنجره راکه می گشایی 3مردبا لباس های سنتی نمایان می شوند.صدای دلنشینشان  برعمق جانت می نشیند،لبخندی ازسرمهربرآنان نثارمی کنی،آری اینان بشارت دهندگان  بهاری دیگرند.آمده اندبگویندبرخیز،سال جدید درراه است،دنیا درتحول وتغییر،گردش خود را آغازکرده،تو نیز خانه تکانی دلت راشروع کن!نوروز خوانان با صدای بهاریشان به تو نوید بهار را می دهند،نوید فصلی دیگر،آغازی دوباره پس از پشت سرگذاشتن زمستانی سخت!

سر و پا شوق می شوی وقتی می بینی هنوز سنت نیاکانت پابرجاست، نوروز خوانی رسمی است که از گذشته های دور در کل مازندران و به ویژه در شهرستان سوادکوه باقی مانده و چه نیک آیینی است. نوروز خوانان معمولا 15 روز قبل ازفرارسیدن عیدنوروز به داخل شهر و روستا می آیند و به همه کوی و برزن ها سرک می کشند،پوشش و لباس هایشان حکایت از پاسداشت رسم و آیین گذشتگان دارد. اینان با خواندن اشعاری در مدح امامان و ترانه های محلی،طلیعه سال نو را به مردمان مژده می دهند.

نوروزخوانان غالباچندنفرند،که یک نفراشعار را می خواند،یک نفرساز می زند ونفرآخرکه به آن کوله کش(بارکش) می گویندبه درخانه های مردم می رودو با نوای دلنشینی می خواند:

باد بهارون بیمو/نوروز سلطون بیمو/مژده دهید به دوستان/گل به گلستون بیمو

بهارآمد بهارآمد خوش آمد/علی با ذولفقار آمد  خوش آمد/نوروزتان  نوروزدیگر/شما را سال نو باشد مبارک

Description: I:\n00203332-b.jpg

صاحبخانه نیز از سرشوق و دلدادگی به مولای متقیان و آمدن بهار و سال جدید و به یمن داشتن روزهای خوش و شاد در سال نو به درخانه می آید و با دادن پول، شیرینی، تخم مرغ و نخود و کشمش از آنان پذیرایی می کند.


منبع : بلاغ
دیدگاه شما در مورد : آیین نوروزخوانی در سوادکوه

آیین نوروزخوانی در سوادکوه

  • پربازدیدترین ها