یکشنبه 03 تیر 1397 23:03:29

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32524

تاریخ انتشار : 03/08/1394 - 20:16

عامل کوتاهی قد کودکان و نوجوانان چیست؟

رشد قد می‌تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد که توجه به دو عامل تغذیه و ورزش می‌تواند نقش پر رنگ‌تر و موثرتری داشته باشد.

عامل کوتاهی قد کودکان و نوجوانان چیست؟

به گزارش سوادکوه آنلاین، دکتر اکبری متخصص ژنتیک گفت: عدم رشد در قد کودکان و نوجوانان می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که تغذیه می‌تواند یکی از مهم ترین علل ممکن باشد. ژنتیک و ورزش‌ در رده‌های پائین‌تر قرار دارند. 

 
وی در ادامه بیان کرد:در مورد تایید تغذیه کمبود هر یک از موارد پروتئین ، کلسیم، فسفر و منیزیم، روی ، ویتامین A، مس و ید می تواند در رشد قد تاثیر داشته باشد. 
 
وی افزود: نوع تغذیه در رشد استخوان‌ها و افزایش قد بسیار موثر است بهترین غذا در سن پیش از یک سالگی شیر مادر و پس از آن غذاهای کمکی و ذخایر چربی بسیار موثر است. 
 
کلسیم یکی از مواردی است که برای رشد طولی استخوان‌ها حیاتی است که نیاز روزانه هر کودک به کلسیم بین 800 تا 1200 میلی گرم است که این کلسیم از منابع لبنی تامین می شود. 
 
وی در ادامه افزود: در مورد نوجوانان پروتئین و املاح معدنی جزء عوامل تاثیر گذارتر در این دوره‌اند که بهتر است مقدار پروتئین لازم از طریق منابعی مثل گوشت گوسفند و گاو ، مرغ، ماهی ، تخم مرغ و شیر تامین شود. 
 
وی خاطر نشان کرد: نوجوانانی که در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می‌توانند با مصرف مکمل‌ها، ویتامین‌ها و املاح طبق دستور پزشک به رشد قدی‌شان بهبود ببخشند.
 
وی درپایان خاطر نشان کرد: نکته مهم دیگری هم وجود دارد که فعالیت‌های ورزشی هم کم حائز اهمیت نیستند و ورزش‌های کششی مثل والیبال ،‌بستکتبال و شنا هم می‌توانند بر رشد قدی کمک بزرگی کنند. 
 

منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : عامل کوتاهی قد کودکان و نوجوانان چیست؟

عامل کوتاهی قد کودکان و نوجوانان چیست؟

  • پربازدیدترین ها