جمعه 01 تیر 1397 04:06:53

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32507

تاریخ انتشار : 03/08/1394 - 14:56

قطر از آمریکا جنگنده اف-15 می خرد

درجریان سفر وزیر دفاع قطر به آمریکا و دیدار با همتای آمریکای خود در واشنگتن، این کشور در تلاش است تا هواپیماهای اف-15 خریداری کند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، خرید هواپیمای اف-15 در جریان دیدار «حمد بن علی العطیه» وزیر دفاع قطر ازواشنگتن و در چهارچوب تکمیل قرارداد فروش اسلحه آمریکا به قطر صورت می گیرد که سال گذشته بین دو کشور به ارزش 12 میلیارد دلار منعقد شده بود.

حمد بن علی العطیه وزیر دفاع قطر امروز (شنبه) مورد استقبال «اشتون کارتر» همتای آمریکایی خود قرار گرفت. در این دیدار هم چنین درخصوص اجرای قرارداد کمپ دیوید و استحکام امنیت خلیج (فارس) وهمکاری های نظامی وقرارداد خرید اسلحه بحث و تبادل نظر شد.

مذاکرات شامل سه محور یمن، سوریه و ایران بود، هم چنین دراین دیدار، در زمینه همکاری کشورهای خلیج فارس و آمریکا برای تامین امنیت دریایی این کشورها توسط آمریکا وجلوگیری از فعالیت های ایران بحث و تبادل نظر شد.

وزیر دفاع قطر همچنین با شماری از نمایندگان بارز مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کرد. عطیه همچنین یک جلسه مفصل نیز با کمیته روابط خارجی به ریاست سناتور « باب کورکر» داشت. وی هم چنین با «دیوید بترایوس» مدیر پیشین رئیس دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا و سناتور جمهوری خواه «جان مکین» نیز دیدار کرد.

«محمد الکواری» سفیر قطر در واشنگتن نیز در جلسه ای که مسئولان وزارت امورخارجه، امنیت ملی و دفاع آمریکا حضور داشتند، افزود: شاید قطر قدیمی ترین و قوی ترین هم پیمان نظامی آمریکا نباشد اما وفادارترین و فعال ترین هم پیمان آمریکا به شمار می آید.

سفیر قطر در آمریکا با اشاره به همکاری کشورش با آمریکا در جریان عملیات آزاد سازی کویت درجنگ دوم خلیج فارس افزود : قطر گذرگاه های دریایی و هوایی را آن زمان، درعملیات طوفان صحرا در اختیار آمریکا قرار دارد.

عملیات طوفان صحرا، عنوان جنگ دوم خلیج فارس است که آمریکا به بهانه آزاد سازی کویت، درسال 1369 خورشیدی ( 1991میلادی) به عراق حمله کرد. 

الکواری در ادامه گفت که با وجود اختلافات سیاسی قطر وآمریکا پیش از جنگ عراق درسال 2003، اما قطر به عنوان یک هم پیمان به همه تعهدات خود عمل کرده است.


منبع : ایرنا
دیدگاه شما در مورد : قطر از آمریکا جنگنده اف-15 می خرد

قطر از آمریکا جنگنده اف-15 می خرد

  • پربازدیدترین ها