یکشنبه 26 آذر 1396 07:53:33

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32395

تاریخ انتشار : 01/08/1394 - 18:12

ادعا وال‌استریت‌ژورنال درباره نقض حریم هوایی ایران

وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید در سال 2012 و در حالیکه مقامات آمریکایی در حال مذاکرات سری با ایرانی‌ها بودند، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در عملیاتی که گمان می‌شد تمرینی نظامی برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران بودند، حریم هوایی کشورمان را نقض کرده‌اند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، امروز (جمعه) گزارش داد که هواپیماهای رژیم صهیونیستی در سال 2012 و در پی آنچه مقامات آمریکایی گمان می‌کردند تمرینی نظامی برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران بود، حریم هوایی ایران را نقض کرده‌‌اند.

این روزنامه می‌گوید آمریکا در سال 2012 "پایگاه‌های نظامی اسرائیل را از نزدیک زیر نظر داشته و مکالمات سری آنها را استراق سمع" می‌کرد زیرا گمان می‌کرد که رژیم صهیونیستی در حال برنامه‌ریزی برای حمله به تأسیسات هسته‌ای فردو است.

بر اساس این گزارش،‌ یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید زمانی که آمریکا متوجه تحرکات هوایی صهیونیست‌ها بر فراز آسمان ایران شد "اعصاب‌ها در کاخ سفید به هم ریخت" و یک ناو هواپیمابر و هواپیماهای تهاجمهی به خاورمیانه اعزام شد تا در صورتی که "جهنمی به پا شد" به کار آیند.

وال‌استریت‌ژورنال می‌نویسد در حالیکه دولت اوباما مذاکرات مخفیانه‌ای را با ایران در عمان آغاز کرده بود، دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در حال رصد ارتباطات اسرائیلی‌ها بودند تا مطمئن شوند این رژیم از این دیدارها نامطلع است. اما یاکوو آمیدرور، مشاور وقت امنیت ملی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در سپتامبر 2013 در کاخ سفید به سوزان رایس، همتای آمریکایی خود، گفته بود که اسرائیل هواپیماهای آمریکایی را در مسقط، جایی که مذاکرات سری انجام می‌گرفت، شناسایی کرده است.

رایس آمیدرور را به کاخ سفید دعوت کرده بود تا به وی بگوید که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در یک تماس تلفنی تاریخی با همتای ایرانی خود گفتگو کرده است.

وال‌استریت‌ژورنال به نقل از یک مقام صهیونیستی می‌نویسد که در همان زمان، روابط بین رهبران اسرائیل و آمریکا در حال بدتر شدن بود. اوباما و نتانیاهو - که پیش از پیروزی در انتخابات درباره چگونگی برخورد با ایران هم عقیده بودند - در سال 2009 و پس از اینکه هر دو به قدرت رسیدند، متوجه اختلافات‌شان شدند. قانونگذاران جمهوری‌خواه به نتانیاهو گفته بودند که اوباما "طرفدار اعراب" است. این مکالمات به گوش کاخ سفید نیز رسیده بود.

اوباما گام‌هایی را، شامل افزایش عملیات‌های پنهانی جاری علیه ایران و توسعه همکاری بین سیا و موساد، برداشت تا به صهیونیست‌ها اطمینانی دوباره بخشد. اما آمریکایی‌ها تمایلی به تأیید برخی برنامه‌های شدید‌تر اسرائیل، به مانند نابود کردن سیستم مالی ایران یا تغییر رژیم، نداشتند.

در ادامه گزارش آمده است که تصمیم نتانیاهو برای حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران نیز مایه نگرانی‌ کاخ سفید بود. آمریکا برنامه صهیونیست‌ها برای حمله به تأسیسات مستحکم فردو از داخل را یک "مأموریت انتحاری" می‌دانستند و از فروش تجهیزات مورد درخواست اسرائیل برای انجام این حمله سرباز می‌زدند.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز در گفتگو با وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید اسرائیلی‌ها "آمریکا را در جریان حمله قرار دادند: هواپیماهای باربری در ایران و به همراه کماندوهای اسرائیلی فرود خواهند آمد. این کماندوها درب‌ها را منفجر کرده و وارد فردو خواهند شد. اسرائیلی‌ها قصد داشتند در تأسیسات از داخل خرابکاری کنند. مقامات پنتاگون معتقد بودند این یک عملیت انتحاری است. آنها اصرار داشتند که اسرائیلی‌ها از قبل به آمریکا خبر دهند اما اسرائیلی‌ها تعهدی در این راستا ندادند."

اما بعدها مقامات آمریکایی بدین نتیجه رسیدند که صهیونیست‌ها درباره حمله کماندویی به فردو جدی نبوده و احتمالا بلوف زده بودند. زمانی که آمریکا پیشنهاد فروش برخی تجهیزات مورد درخواست آنها را داد، اسرائیل اعلام کرده که پول خریدشان را ندارد.

اطلاعاتی که مقامات آمریکایی به دست می‌آوردند باعث شد باور داشته باشند- آنگونه که روزنامه می‌گوید به اشتباه - اسرائیل پیشتر عملیات‌هایی تمرینی برای حمله به ایران انجام داده و همین امر به آنها انگیزه داد که کابینه صهیونیستی را از مذاکرات مطلع نسازند و همچنین آمریکایی‌ها را قانع ساخت که فورا به یک راه‌حل دیپلماتیک نیاز است.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : ادعا وال‌استریت‌ژورنال درباره نقض حریم هوایی ایران

ادعا وال‌استریت‌ژورنال درباره نقض حریم هوایی ایران