پنج شنبه 06 اردیبهشت 1397 23:49:20

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار سوادکوه
چاپ

کد خبر : 32234

تاریخ انتشار : 28/07/1394 - 18:22

سنت هر ساله در منطقه کسلیان

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستاي اَتُوُ+ تصاویر

قدمت تعزيه خوانی در روستاي اَتُوُ به بيش از يكصد و پنجاه سال می رسد.

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستاي اَتُوُ+ تصاویر

به گزارش سوادکوه آنلاین، روستاي اَتُوُ در 14 كيلومتري شمال شهر زيراب باقدمت بیش از 3000 ساله، مرکز منطقه کسلیان سوادکوه است و مراسم تعزيه آن شهرتی فراوان داشته و قدمت تعزيه خوانی آن به بيش از يكصد و پنجاه سال می رسد.

هرساله در ماه محرم دوستداران اهل بيت (ع) به اين روستا مي آيند تا در اين مراسم باشكوه شركت كنند و از ابتدای ماه محرم تا اواسط ماه صفر مراسم شبيه خوانی دراين روستا برگزار می شود.

در غروب تاسوعا مراسم شبيه خوانی و در همان شب نيز مراسم تعزيه وفات حضرت رقيه (س) برگزار می شود كه تمام عزاداران را به حزن واندوه وا می دارد.

پس از آن مراسم عزاداری تا پاسی از شب ادامه پیدا می کند و سپس جوانان روستا مسير عزاداری روز عاشورا را جهت ورود ميهمانان آب و جارو مي كنند و به نظافت روستا می پردازند.

 اين جوانان ياد و خاطره شهدا و دوستانشان را كه هر ساله در اين مراسم با عشق به اباعبدالله همپای آنان بودند و اكنون در بينشان نيستند را پاس مي دارند و از خدواند متعال، مغفرت و همنشيني با اباعبدالله را برای آنان طلب می كنند.

اندکی مانده به سحر، گروهی ناشناس با صورتهای پوشيده و لباسهای عربی وارد حياط مسجد شده و دور علم به نوحه خوانی و عزاداري پرداخته و با حالتی حزن انگيز خاطره تلخ روز عاشورا را یادآور می شوند.

قبل از اذان صبح مراسم سحرخوانی اجرا مي شود و نغمه ای صبح صادق وا مشو در روستا طنين انداز می شود.

پس از برگزاری نماز جماعت صبح عاشورا، همه اهالي روستا خود را جهت پذيرايی از ميهمانان امام حسين (ع) آماده می كنند.

با حضور هیات های مذهبی روستاهای اطراف و اجتماع و عزاداری در مسجد روستا و پذیرایی صبحانه از آنان، مراسم تعزيه شهادت امام حسين (ع) برگزار می شود.

مراسم پذیرایی ناهار برنامه انتهایی روز عاشورا در روستای اتو است که با توجه به پخت غذا در همه منازل روستا، همه این منازل پذیرای عزادران حسینی هستند.

مردم منطقه به دليل علاقه‌مندی به خاندان عصمت و طهارت، همواره به آيين‌های دينی گرايش زياديی داشته اند و خدمتگذاری به امام حسين (ع) و عزادارانشان را افتخاری بزرگ می دانند.

گزارش و عکس:مجید یوسفی 

 

سایت سوادکوه آنلاین پذیرای انتشار تصاویر قدیمی و جدید شما با نام خودتان از مراسم عزاداری و تعزیه در مناطق مختلف سوادکوه است.

آدرس پست الکترونیک: savadkoohonline@gmail.comدیدگاه شما در مورد : قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستاي اَتُوُ+ تصاویر

قدمت 150 ساله مراسم تعزيه خوانی در روستاي اَتُوُ+ تصاویر

  • پربازدیدترین ها