یکشنبه 03 تیر 1397 21:08:12

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32187

تاریخ انتشار : 28/07/1394 - 10:56

واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه سعودی

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات وزیر خارجه سعودی گفت: عربستان با بیش از 7 ماه بمباران بی‌وقفه کشور مسلمان یمن، صلاحیت سخن گفتن درباره نقش منطقه‌ای ایران را ندارد.

سوادکوه- "مرضیه افخم"، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص سخنان عادل جبیر در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان گفت:‌ وزیر خارجه سعودی  که کشورش در  بحران های جاری منطقه  رویکرد نظامی، امنیتی و إفراط گرایانه را در پیش گرفته و بیش از هفت ماه است که یمن کشور همسایه و مسلمان خود را هدف بمباران های بی وقفه قرار داده، صلاحیت سخن گفتن در مورد نقش منطقه ای ایران را ندارد.

مرضیه افخم اضافه کرد:‌ در حالی که جامعه بین المللی با درک نقش سازنده و ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران خواهان مشارکت و إیفای نقش  بیشتر ایران است متاسفانه تنها کشوری که همچنان با رویکرد برد-باخت به تحولات منطقه نگاه می کند و بر حذف سایرین اصرار دارد عربستان سعودی است واین رویکرد غیر سازنده و مخرب راه به جایی ندارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه  تصریح کرد:‌ امید می رفت در پی موفقیت مذاکرات هسته ای و إقبال جهانی به روش گفتگوی  سازنده فراگیر برای حل و فصل مسالمت آمیز مشکلات منطقه ، برخی رویکردهای انحصار طلبانه و غیر منطقی از سوی همسایه جنوبی ما نیز کنار گذاشته شود ولی متاسفانه بنظر می رسد برخی در درک شرایط و روند های سازنده منطقه ای  مشکل دارند و خیال محال تغییر همه جهان و جهانیان برای رضایت خود را دارند.

مرضیه افخم  با اشاره به اظهارات عادل الجبیر در مورد آینده سیاسی سوریه گفت: بکار گرفتن  چنین ادبیات متفرعانه و سخیف و خارج از عرف دیپلماتیک راجع به سرنوشت سایر ملتها نشانه در جا زدن سیاسی است و متاسفانه همین نگاه  باعث شده  چند کشور و ملت منطقه از جمله سوریه و یمن گرفتار جنگ  و إفراط گرایی سازمان یافته شوند.

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان مدعی شد که ایران  اگر می‌خواهد بخشی از راه حل سوریه باشد، باید از این کشور خارج شود.

با وجودی که عربستان و امارات بخش‌هایی از خاک یمن را اشغال کرده و با گسیل داشتن تجهیزات نظامی پیشرفته خود به این کشور از گروه‌های تروریستی و مسلح و هوادار خود حمایت می‌کنند، الجبیر به زعم خود ایران را اشغال کننده سوریه خواند.

الجبیر خواستار کناره گیری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت شد و مدعی شد وی پس از تشکیل شورای انتقالی، نباید هیچ نقشی در آینده سیاسی سوریه داشته باشد.

 

منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه سعودی

 واکنش ایران به اظهارات وزیر خارجه سعودی

  • پربازدیدترین ها