دوشنبه 04 تیر 1397 14:40:05

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32182

تاریخ انتشار : 28/07/1394 - 09:16

تعیین روال کار و محل کمیسیون ایران و ۱+۵

با پایان کار نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ در هتل کوبورگ وین؛ رئیس هیأت ایرانی با بیان اینکه محل کمیسیون قرار است در وین باشد، افزود: قرار شد هر سه ماه یک بار این جلسه را داشته باشیم .

تعیین روال کار و محل کمیسیون ایران و ۱+۵

سوادکوه- در نخستین نشست کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ در هتل کوبورگ وین، معاونان وزیر امور خارجه ایران، نمایندگان کشورهای 1+5 و نیز خانم هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشتند.

سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه ایران پس از پایان این نشست در گفت گوی اختصاصی با خبرگزاری صداو سیما در وین گفت: در این جلسه روال کار و محل کمیسیون مشخص شد.

عراقچی با بیان اینکه محل کمیسیون قرار است در وین باشد، افزود : قرار شد هر سه ماه یک بار این جلسه را داشته باشیم مگر اینکه دلیلی اقتضا کند که زودتر برگزار شود که اتفاقا تصمیم گرفتیم قبل از روز اجرایی شدن،در نیمه دوم نوامبر نشستی برگزار شود.


نشست امروز، در فضای سازنده

وی با اشاره به اینکه نشست امروز  در فضای سازنده برگزار شد، گفت : همه طرف ها بر تعهد خود، پیگیری و جدی بودن برجام تاکید داشتند و تکرار کردند که خواهان تداوم و استمرار برجام هستند و تلاش خود را در این زمنیه خواهند داشت.

معاون وزیر امور خارجه همچنین  در پاسخ به این سوال که که آیا موضوع اراک در این نشست مطرح شده است، گفت :در خصوص اراک و مدرنیزه کردن پیشرفت های خوبی الان شده است. مذاکراتی در ظرف سه ماه گذشته در جریان بود حتی قبل از شروع روز تصویب ما مذاکرات را در خصوص اراک آغاز کرده بودیم .

عراقچی تصریح کرد: یک اعلامیه ای بین سه کشور ایران ، چین و آمریکا روز گذشته تدوین و منتشر شد که سه کشور اراده خود را برای مدرنیزه کردن سایت اراک در زمان مقرر اعلام کردند، غیر ازآن، آنچه که برای ما مهمتر است یک سند رسمی است که باید بین ایران و هر 6 کشور1+5 امضا شود.

عراقچی  اضافه کرد: پیش نویس این سند آماده شده و کارشناسان روی آن کار کردند و در مرحله نهایی قرار دارد که ان شاء الله وزیران خارجه هفت کشور آن را امضا خواهند کرد.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه بعداز آن هست که کار در مورد اراک آغاز خواهد شد، گفت:  امیدوار هستیم که در زمان کوتاهی این کار هم  به انجام برسد.


 ایران اورانیوم غنی سازی شده خود را خواهد فروخت

رئیس هیأت ایرانی  همچنین در گفتگو با شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، تأکید کرد ایران اورانیوم غنی سازی شده‌ی خود را ترقیق نخواهد کرد، بلکه آن را به برخی از کشورها که وی نام آنان را نبرد، خواهد فروخت.

 عراقچی افزود : تمام طرف ها در حال تلاش برای تهیه سندی رسمی هستند که شامل جزئیات فعالیت های مشترک برای طراحی مجدد این رئاکتور و مسئولیت های مختلف طرف های دخیل در این فعالیت ها است.

خبرنگار افزود: چین، آمریکا و ایران قبلاً اعلام کرده بودند که در این فعالیت های مشترک دخیل خواهند بود. از اینرو، ما می دانیم که دست کم این سه کشور در این پروژه شرکت خواهند داشت، اما شکی نیست که ریاست این پروژه بر عهده ایران خواهد بود، اما آمریکا و چین در روند طراحی مجدد رئاکتور اراک دخیل خواهند بود.

وی در ادامه با بیان اینکه اورانیوم خود را رقیق نخواهیم کرد ، گفت :  ایران تلاش دارد در ازای اورانیوم غنی سازی شده ی خود، اورانیوم طبیعی دریافت کند.

عراقچی درباره زمان آغاز اجرای عملی برجام افزود : به عقیده من، ایران فقط به چند هفته زمان نیاز دارد تا اقدامات لازم در این خصوص را انجام دهد. البته آژانس بین المللی انرژی اتمی باید این فعالیت های ایران را راستی آزمایی و در نهایت، تأیید کند. اگر چنین شود، روز اجرای برجام و لغو تحریم ها فرا خواهد رسید.

وی درباره نشست های دیگر کمیسیون مشترک که قرار است انجام شود، گفت: احتمالاً در نیمه دوم ماه نوامبر که قبل از روز اجرای برجام خواهد بود، این کمیسیون بار دیگر ملاقات خواهد داشت تا موضوعات جاری را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

عراقچی همچنین گفت: این کمیسیون هر سه ماه یک بار نشستی را اینجا در وین برگزار خواهد کرد. این تصمیمی است که در نشست امروز، معاونان وزیران خارجه در اینجا گرفته اند.

 

منبع : خبرگزاری صدا و سیما
دیدگاه شما در مورد : تعیین روال کار و محل کمیسیون ایران و ۱+۵

تعیین روال کار و محل کمیسیون ایران و ۱+۵

  • پربازدیدترین ها