شنبه 01 اردیبهشت 1397 12:29:18

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32091

تاریخ انتشار : 26/07/1394 - 17:32

بازگشت عتیقه سرقت شده توسط صدام به موزه امام حسين(ع) +عکس

مديريت موزه امام حسين(ع) يك قطعه باستاني مربوط به دوره قاجاريه را كه به حرم مطهر امام حسين(ع) اهدا شده و توسط نيروهاي صدام حسين در بحبوحه انتفاضه شعبانيه ربوده شده بود، تحويل گرفت.

سوادکوه- به نقل از پايگاه اطلاع رساني آستان قدس حسيني، «علاء احمد ضياء الدين» مسئول اين موزه با اشاره به اينكه مديريت موزه امام حسين(ع) اين قطعه باستاني نفيس به قدمت ۱۵۰ سال را كه به حرم مطهر امام حسين(ع) اهدا شده و از سوي نيروهاي صدام حسين ربوده شده بود، روز پنج شنبه تحويل گرفت، گفت: اين قطعه باستاني حاوي تزئينات، نقوش، آيات قرآني و اسماء متبركه اهل بيت عليهم السلام نگاشته شده با نقره و دعاهايي به زبان عربي فصيح است.

ضياء الدين با اشاره به اينكه اين شاهكار هنري كه از سوي يكي از پادشاهان دولت صفوي در عهد قاجاريه به حرم مطهر امام حسين(ع) اهدا شده و توسط گروهي از شيوخ قبايل و تجار عتيقه در تركيه پيدا شده و به حرم مطهر امام حسين(ع) بازگردانده شده است،در معرض عموم قرار داده خواهد شد، بيان كرد: اين قطعه باستاني متمدن كه در ابتداي دهه نود و در بحبوحه انتفاضه شعبانيه عليه رژيم بعث عراق از سوي نيروهاي صدام حسين ربوده شد، حاوي نشانه ها و قرايني است كه انتساب آن به آستان هاي قدس حسيني و عباسي را نشان مي دهد.

بازگشت عتیقه سرقت شده توسط صدام به موزه امام حسين(ع) +عکس
مسئول موزه امام حسين (ع) اظهار داشت: از ين قطعه باستاني پيش از اين براي تعارف آب و نوشيدني به زائران كاروان هاي حسيني در عاشورا و اربعين استفاده مي شد.

وي در ادامه با بيان اينكه در موزه امام حسين(ع) اسنادي وجود دارد كه نشان مي دهد قطعه هاي باستاني زيادي كه به نام امام حسين(ع) ثبت شده است در دوران صدام ربوده شده و به شهرهاي جهان فرستاده شده است، بيان كرد: بازگرداندن چنين قطعه هاي نفيسي از سوي شخصيت هاي قبايل دليل آشكاري بر وفاداري به امام حسين(ع) و اگاهي از ارزش چنين آثاري است.

از طرف ديگر «اياد الجبوري» صاحب فروشگاههاي اشياء عتيقه در بغداد در اين باره گفت: بازگرداني اين قطعه باستاني به موزه امام حسين(ع) از طريق يكي از افرادي كه در زمينه اشياء قيمتي و قطعه هاي باستاني در تركيه فعاليت مي كند، صورت گرفت و پس از خريداري، از طريق كردستان، ايران و سپس بغداد به كربلا رسيد.

گفتني است موزه امام حسين(ع) حاوي اشياء نفيس و نادري همچون قرآن نوشته شده به خط امام علي (ع)، موي پيامبر اكرم(ع) و صندوق حضرت فاطمه (س) است. 


منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : بازگشت عتیقه سرقت شده توسط صدام به موزه امام حسين(ع) +عکس

 بازگشت عتیقه سرقت شده توسط صدام به موزه امام حسين(ع) +عکس

  • پربازدیدترین ها