یکشنبه 03 تیر 1397 11:54:58

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 32055

تاریخ انتشار : 26/07/1394 - 07:13

حدیث روز:

خداوند دنیا را جهت آزمایش و اهل آن را برای فنا آفرید

سید الشهداء علیه‌السلام: غیر از نیست که خداوند دنیا را وسیله آزمایش، و مردم را برای فانی شدن آفرید.پس تازه‌هایش کهنه و نعمتهایش زائل و شادی آن مبدل به غم می‌شود.

سوادکوه- امام حسین علیه السلام می‌فرماید: بندگان خدا! از خدا بترسید و از دنیا برحذر باشید که اگر بنا بود دنیا برای کسی باقی بماند و یا یک فرد [برای همیشه] در دنیا بماند، پیامبران برای بقاء سزاوارتر و جلب خشنودی آنان بهتر و چنین حکمی خوش آیندتر بود.
غیر از نیست که  خداوند دنیا را وسیله آزمایش، و مردم را برای فانی شدن آفرید. پس تازه‌هایش کهنه و نعمتهایش زائل و شادی آن مبدل به غم می‌شود، و خانه و منزلگهی است زودگذر و کوتاه مدت.پس [برای آخرت] توشه‌ای برگیرید که بهترین توشه تقواست.


متن حدیث: 

عِبادَاللّهِ اِتَّقُواللّهَ وَکُونُوا مِنَ الدُّنْیا عَلی حَذَرٍ، فَاِنَّ الدُّنْیا لَوْ بَقِیَتْ لاَِحَدٍ اَوْ بَقِیَ عَلَیْها اَحَدٌ، کانَتِ الاَْنْبِیاءُ اَحَقَّ بِالْبَقاءِ، وَ اَوْلی بِالرِّضی وَ اَرْضی بِالْقَضاءِ. غَیْرُ اَنَّ اللّهَ تَعالی خَلَقَ الدُّنْیا لِلْبَلاءِ وَ خَلَقَ اَهْلَها لِلْفَناءِ فَجَدیدُها بالٍ، وَ نَعیمُها مُضْمَحِلٌّ وَ سُرُورُها مُکفَهِرٌّ، وَ الْمَنْزِلُ بُلْغَةٌ وَ الدّارُ قَلْعَةٌ فَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَیْرَ الزّادِ التَّقْوی؛

 

«تاریخ ابن عساکر، شرح حال امام حسین علیه‌السلام، ص 215»

منبع : مشرق
دیدگاه شما در مورد : خداوند دنیا را جهت آزمایش و اهل آن را برای فنا آفرید

خداوند دنیا را جهت آزمایش و اهل آن را برای فنا آفرید

  • پربازدیدترین ها