پنج شنبه 28 دی 1396 15:09:44

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31919

تاریخ انتشار : 23/07/1394 - 19:55

اشتباه فاحش نخست وزیر ترکیه: میان ما و داعش، 360 درجه تفاوت هست

احمد داوود اوغلو پس از اشتباه در سخنرانی خود، مورد تمسخر رسانه‌ها و گروه‌های مخالف دولت قرار گرفت.

سوادکوه- به نقل از خبرگزاری فرانسه، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه، پس از اشتباه در سخنرانی خود و بیان اینکه میان اسلام ترکیه و اسلام مورد نظر گروه تروریستی داعش، «360 درجه اختلاف وجود دارد» مورد تمسخر رسانه ها و گروه های مخالف دولت قرار گرفت. 

داوود اوغلو این اشتباه را زمانی مرتکب شد که تلاش می کرد در یک نطق تلویزیونی، ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه خودداری دولت ترکیه از فشار بر داعش زمینه ساز اصلی بمب گذاری های روز شنبه در استانبول بود، را رد کند. 

وی در این برنامه گفت: «میان اسلامی که ما از آن دفاع می کنیم و آنچه داعش در ذهن دارد 360 درجه و نه 180 درجه تفاوت وجود دارد. داعش طرفدار انحصار طلبی است و ما اهل تسامح هستیم.»

گروه های مخالف دولت و نویسندگان فضای مجازی بلافاصله به این نکته اشاره کردند که 360 درجه به معنای دایره کامل و بازگشت به نقطه اولیه و بر خلاف آن چیزی است که داوود اوغلو قصد داشت بیان کند.

ادریس بالوکن، نماینده پارلمان ترکیه و عضو حزب دموکراتیک خلق ها که مخالف دولت و طرفدار کردهاست، در صفحه اینترنتی خود نوشت: «کاملا مشخص است که چه اتفاقی برای عمق راهبردی افتاد و اکنون نوبت آنست که تکلیف عمق هندسی مشخص شود.» 

«عمق راهبردی» نام کتاب مشهوری در مورد سیاست خارجی ترکیه است که داوود اوغلو به عنوان یک مدرس دانشگاهی نوشته است. 

حزب مخالف جمهوری خواه نیز در صفحه اینترنتی خود تعریفی به سبک واژه نامه از عبارت «360 درجه» ارائه کرد و در قسمت توضیح آن عبارت «تحصیلات یک ضرورت است» را درج کرد. 

این صفحه در شرح معنای این عبارت به تمسخر نوشت: «360 درجه از 180 درجه موثرتر است و در سیاست برای نشان دادن تضاد بیش از حد استفاده می شود، اما شخص استفاده کننده پس از آنکه متوجه می شود معنای آن صفر بودن میزان تفاوت است، سرخورده می شود.»
 
داوود اوغلو در سخنرانی خود با این ادعا که عامل بمب گذاری ماه ژوئیه در شهر مرزی سوروج بازداشت شده و در اختیار مراجع قانونی قرار گرفته است، بار دیگر مورد استهزا قرار گرفت. 

صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها خطاب به وی گفت: «شما به عنوان نخست وزیر با وقاحت اعلام می کنید عامل بمب گذاری سوروج را بازداشت کرده اید در حالی که این بمب‌گذار در همان حادثه تکه تکه شد. آیا می توان از شخصی که در سخنرانی برای مردم کشورش به این شکل دروغ می گوید انتظار حرف راست هم داشت؟»

 


منبع : باشگاه خبرنگاران
دیدگاه شما در مورد : اشتباه فاحش نخست وزیر ترکیه: میان ما و داعش، 360 درجه تفاوت هست

اشتباه فاحش نخست وزیر ترکیه: میان ما و داعش، 360 درجه تفاوت هست