جمعه 01 تیر 1397 13:51:22

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31890

تاریخ انتشار : 23/07/1394 - 13:32

واشنگتن تایمز بررسی کرد

رویای ترکیه برای مدیریت تحولات خاورمیانه محقق نشد

یک روزنامه مشهور آمریکایی ضمن اشاره به اظهارات 3 سال پیش نخست وزیر فعلی ترکیه نوشت: انفجارهای مرگبار آنکارا نشان داد که آرزوی ترکیه برای مدیریت تحولات خاورمیانه محقق نشده است.

سوادکوه- به نقل از روزنامه واشنگتن تایمز، احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه سه سال پیش یعنی وقتی که وزیر خارجه بود تاکید کرد: ما موج تغییر و تحولات در خاورمیانه را مدیریت خواهیم کرد. تا زمانی که ما در ذهنمان درباره ترکیه یک ایده آل را در نظر داریم، یک ایده آل را نیز برای خاورمیانه خواهیم داشت.

امروز با توجه به تحولات کنونی به خصوص انفجارهای مرگبار آنکارا، نادرست بودن اظهارات داود اوغلو مشخص شده است. این انفجارها، مرگبارترین انفجارها در ترکیه به شمار می رود.

به گفته مقام های دولتی بیش از 95 نفر در این انفجارها کشته شده اند. دو عامل انتحاری عامل اصلی انفجارها بوده اند. اگر گروه داعش در پشت حملات تروریستی آنکارا باشد، همان طور که قبلا پیش بینی شده بود: پتانسیل برای یک حمله داخلی کاملا واقعی است.

در ابتدا، سیاست دولت ترکیه در قبال داعش این بود که به آنها اجازه زندگی و حیات را بدهد و اجازه دهد تا مردم را بکشد.

مقام های ترکیه اقدامات کمی را برای جلوگیری از عبور و مرور تروریست ها، سلاح و پول برای آنها در مرز سوریه انجام دادند. تروریست های داعش با اجیر کردن شهروندان ترکیه اقدام به اجرای فعالیت های مورد نظر خود کرده اند. ترک ها نیز از طریق تجارت نفت و آثار باستانی سرقت شده توسط داعش، پول زیادی را به جیب زده اند.

آیا این مسئله امکان دارد که اردوغان به داشتن متحدی مانند داعش فکر کرده باشد؟ محاسبات اردوغان هر چه باشد، به نظر می رسد دو اولویت مهم در نظر داشته است: سرنگون کردن بشار اسد، و حذف نیروهای کرد در سوریه.

در انفجار جولای بیش از 33 غیر نظامی که اکثر آنها کردها بودند، در شهر سوروچ کشته شدند. مقام های اطلاعاتی ترکیه به این نتیجه رسیدند که داعش احتمالا مسئول اصلی این انفجار بوده است. پس از آن ترکیه حملات هوایی را علیه شبه نظامیان مظنون در داخل این کشور و علیه داعش در سوریه آغاز کرد.

ترکیه همچنین به آمریکا اجازه داد تا با استفاده از پایگاه هوایی ایجرلیک حملات هوایی به داعش را انجام دهد. انفجار روز شنبه در آنکارا، تظاهرات کنندگانی را هدف قرار داد که خواستار صلح بین دولت ترکیه و شبه نظامیان کرد در جنوب شرق این کشور بودند.

آیا پ ک ک می توانسته عامل اصلی این انفجارها باشد؟ تاریخ نشان می دهد که پ ک ک هیچ گاه تجمعات غیر نظامی را هدف قرار نداده است. در بین سازمان دهندگان این تظاهرات، اعضای حزب دموکرات خلق بوده اند که حامی کردها هستند. از سوی دیگر پ ک ک آتش بس یکجانبه ای را با دولت ترکیه اعلام کرده بود.


منبع : تسنیم
دیدگاه شما در مورد : رویای ترکیه برای مدیریت تحولات خاورمیانه محقق نشد

رویای ترکیه برای مدیریت تحولات خاورمیانه محقق نشد

  • پربازدیدترین ها