جمعه 24 آذر 1396 00:24:57

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31880

تاریخ انتشار : 23/07/1394 - 10:16

برآورد یک مرکز پژوهشی از ثروت داعش

یک مرکز پژوهشی در فرانسه مدعی شد که ثروت گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه به مبلغ هنگفتی در حدود ۲۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

سوادکوه- به نقل از هفته نامه فرانسوی چلنج، مرکز "تحلیل مسائل تروریسم" که در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرده، مدعی شده ثروت گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه در حدود ۲۲۰۰ میلیارد دلار است و این گروه تروریستی ظرف تنها یک سال ۲۰۰ میلیارد دلار بر دارایی‌های خود افزوده است.

ثروت مذکور مربوط به دارایی‌های منقول و غیر منقول، ذخایر نفت و گاز و دیگر دارایی‌هایی است که داعش توانسته بر آنها سیطره یابد. اکنون فروش نفت تنها منبع درآمد داعش نیست و مالیات‌های اجباری بر درآمد ساکنان مناطق تحت اشغال داعش نیز پول زیادی را روانه خزانه این گروه می‌کند.

تنظیم کنندگان این گزارش می‌گویند که این ثروت هنگفت مربوط به کنترل روز افزون این گروه تروریستی بر مساحت‌های بیشتری از خاک سوریه است به ویژه که در سپتامبر گذشته میدان‌های نفتی جدیدی را تصرف کرد و به این ترتیب ۸۰ درصد از تولید نفت در سوریه و ۱۰ درصد تولید آن در عراق را به دست گرفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: با این حال درآمدهای نفتی این گروه تروریستی به دلیل بمباران‌های ائتلاف آمریکایی که مانع از انتقال طلای سیاه می‌شود، به نصف رسیده و به این ترتیب اکنون مالیات‌ منبع نخست درآمد داعش است و از ۳۶۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش یافته است.

طبق آماری که این مرکز ارائه کرده، داعش تنها در استان نینوای عراق که شامل شهر موصل، مرکز این استان نیز می‌شود، ۵۰ درصد از حقوق کارمندان که تعدادشان به ۶۰ هزار تن می‌رسد را به عنوان مالیات بر‌میدارد که این مالیات اجباری سالانه درآمدی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار را عاید "تشکیلات خلافت" می‌کند.

بنا بر این گزارش، در حدود ۵ تا ۱۰ درصد واردات پنبه ترکیه از مزارع غرب سوریه تامین می‌شود که داعش کنترل این مناطق را در دست دارد. این گروه تروریستی از طریق فروش گاز، گندم و قاچاق مواد مخدر نیز درآمدهایی کسب می‌کنند. همه اینها علاوه بر مبالغی است که داعش از سوی حامیان خود دریافت می‌کند.

سازمان ملل نیز به تازگی در گزارشی که در ماه اوت گذشته منتشر شده اعلام کرد "داعش به صورت سازمان یافته و با قیمت‌های مشخص دست به قاچاق انسان می‌زند. کودکان کمتر از ۱۰ سال ۱۵۰ یورو، نوجوانان ۱۱۰ یورو و زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله ۷۰ یورو توسط این گروه به فروش می‌رسند. این قیمت‌ها با سن پایین که سوء استفاده و شستشوی مغزی را آسان‌تر می‌کند، تعیین می‌شوند." 


منبع : ایسنا
دیدگاه شما در مورد : برآورد یک مرکز پژوهشی از ثروت داعش

برآورد یک مرکز پژوهشی از ثروت داعش