پنج شنبه 28 دی 1396 07:14:45

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31857

تاریخ انتشار : 22/07/1394 - 20:34

امکان اعزام اولین ایرانی به فضا تا سال آینده

رئیس پژوهشگاه هوا و فضای ایران گفت: اعزام انسان به فضا تا سال آینده در ایران انجام می‌شود.

سوادکوه-  فتح‌الله امی بعدازظهر امروز در هجدهمین نشست دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار کرد: امیدواریم این اتحادیه که بین کشورهای ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برگزار می‌شود سبب اتحاد بین این کشورها باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از انتظارات مهم ما برای این اتحادیه تشکیل جمعیت، دبیرخانه و ان‌.جی.او برای حفظ محیط‌ زیست دریای خزر بود، افزود: دریای خزر وضعیت مناسبی ندارد و آبزیان ما از جمله ماهی خاویار در حال نابودی هستند که اگر این روند ادامه یابد شاید در آینده دریای خزر به باتلاق تبدیل شود.

امی با تاکید به اینکه باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم برویم، خاطرنشان کرد: محور توجه نسل اول دانشگاه‌ها آموزشی بود و نسل دوم پژوهشی و ارائه مقالات پژوهشی که دانشگاه‌های ما در این حوزه موفق بودند و توانستند تولیدات علمی بالایی نسبت به درصد جهانی داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: نسل سوم دانشگاه‌ها باید با محوریت فناوری فعالیت کنند که اصل مهم برای کشورهای در حال توسعه است.

رئیس پژوهشگاه هوا و فضای ایران یادآور شد: 80 درصد دانشگاه اسپورت آمریکا بورسیه بخش خصوصی است اما دانشجویان ما بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال شغل هستند، برای دست‌یابی به توسعه باید به سمت دانشگاه‌هایی با محوریت فناور باشیم.

وی با اشاره به دستاوردهای پژوهشگاه هوا و فضای ایران، افزود: در مجموعه هوا فضایی کشور بخش پژوهشگاه فضایی وزرات علوم مسئولیت پرتاب راکت‌های کاوش را به عهده دارند که وظایف آنها در سه محور اکتشافات فضایی است.

امی ادامه داد: راکت‌های کاوشی ماموریت دارند ماهواره را قبل از مدار زمین در فضای خلا تست کنند، ایران چهار ماهواره در مدار قرار داده که آخرین آن در سال گذشته ماهواره فجر بود که گام جلوتری نسبت به سه ماهواره قبلی داشت که قرار بود در مدار پارکینگ بعد از چند روز تغییر مدار به سمت بالاتری داشته باشد که تامین انرژی آن از طریق باطری‌های خورشیدی بود.

این مسئول بیان کرد: پرتاب زیرمداری موجود زنده سومین محور فعالیت این پژوهشگاه بوده که تاکنون هشت پرتاب برای تست زیر مداری موجود زنده انجام گرفت که بعدها منجر به پرتاب میمون در سه مرحله شد که تا 120 کلیومتری زمین پرتاب شدند و حال آنها نیز خوب است.

وی گفت: با این پرتاب متوجه پرتاپ انسان شدیم که فعلا سفینه کپسول عامل انسان مشابه آن ساخته شد که در روز جهانی هوا و فضا سال گذشته رونمایی‌اش، در حال حاضر این پروژه 40 درصد پیشرفت دارد که اگر حمایت شود تا سال آینده نخستین اعزام انسان را به فضا خواهیم داشت تا از تجارب این اقدام در فناوری غیر فضایی استفاده شود که 170 نفر از آموختگان در رشته هوا و فضا نیز در این پروژه مشغول کار هستند.

 

منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : امکان اعزام اولین ایرانی به فضا تا سال آینده

امکان اعزام اولین ایرانی به فضا تا سال آینده