پنج شنبه 28 دی 1396 09:34:45

 

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31644

تاریخ انتشار : 18/07/1394 - 09:32

مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی

خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گزارشی از بمباران های آمریکا و متحدانش که غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده، منتشر کرده است.

سوادکوه- خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گزارشی از بمباران های آمریکا و متحدانش که غیرنظامیان و مراکز غیرنظامی را هدف قرار داده، منتشر کرده است.

بنا بر این گزارش، جنگ همواره دارای عواقبی است که بدترین آن‌ها کشته شدن غیر نظامیان است.

در اینجا به برخی از مهم‌ترین موارد از بمباران‌ها و تلفاتی که در نتیجه بمباران‌های آمریکا شکل گرفته، اشاره می‌شود:

1- بمباران بیمارستان «باخ مای» (Bach Mai) در هانوی، ویتنام، سال 1972

 

 
 
مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی


بمب‌افکن‌های بی-52 آمریکایی طی کارزار و حملات هوایی که تحت عنوان «تهاجم دسامبر» یا «بمباران‌های کریسمس» شناخته می‌شد، شهر هانوی را از هیجدهم تا 29 دسامبر 1972 مورد هدف قرار دادند. طی این بمباران‌ها، بیمارستان «باخ مای»، بزرگترین و بهترین بیمارستان ویتنام شمالی در آن زمان، از سوی بمب‌افکن‌های بی-52 آمریکایی مورد هدف گرفته و نابود شد. طی این تهاجم بی‌رحمانه 28 پزشک، پرستار و داروساز جان خود را از دست دادند.

2- بمباران کارخانۀ تولید شیرخشک در منطقه ابو غریب بغداد

در بیست‌ویکم ژانویه سال 1999 میلادی، ائتلاف به رهبری آمریکا کارخانه تولید شیرخشک در ابوغریب، منطقه‌ای در حومۀ بغداد را مورد تهاجم قرار داد. نیر‌وهای ائتلاف مدعی بودند که در کارخانه مزبور سلاح‌های شیمیایی تولید می‌شود.

3- بمباران پناهگاه غیرنظامیان در امیریه بغداد، سال 1991

در 13 فوریه، 1991 میلادی شلیک عامدانه و اصابت دو موشک هدایت شونده به پناهگاهی در حومه بغداد منجر به قربانی شدن دست کم 408 غیرنظامی گردید. ارتش آمریکا مدعی شد که آنها یک مرکز فرماندهی و کنترل ارتش عراق را مورد هدف قرار داده‌اند.

4- بمباران بیمارستان «دیگفِر» در موگادیشو

نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای در قالب مأموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در سومالی، در بیستم جولای سال 1993 بیمارستانی را در موگادیشو بمباران کردند که در نتیجه‌ آن 3 بیمار کشته شد و خسارتی جدی به بیمارستان وارد آمد.

5- بمباران کارخانه داروسازی «الشفا» در خارطوم، سودان

 

 
 
مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی


13 موشک کروز ارتش آمریکا مرکز داروسازی «الشفا» را در روز بیستم آگوست 1998 مورد هدف قرار دادند. این مرکز داروسازی از مراکز مهم و عمده تولید دارو در سودان به شمار می‌رفت. در نتیجه این حمله هوایی یک نفر کشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند. از آنجا که این مرکز تأمین کنندۀ 90 درصد داروی مورد نیاز سودانی‌ها بود، افراد بسیاری نیز در نتیجه این حملۀ آمریکایی‌ها و به دلیل کمبود دارو، جان خود را از دست دادند.

6- انهدام بیمارستان و بازاری در «نِس»، واقع در صربستان، 1999 میلادی

ائتلاف به رهبری آمریکا، در هفتم ماه مِی 1999، بازار و بیمارستانی را در «نِس»، از شهرهای جنوبی صربستان، با بمب‌های خوشه‌ای مورد هدف قرار داد. طی این حمله، 3 نفر در بیمارستان و دست کم 21 تن دیگر در بازار جان خودشان را از دست دادند و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

7- بمباران بیمارستانی در بلگراد، صربستان

جنگنده‌های ناتو، در 20 می 1999 با دو موشک کروز، بیمارستانی را در بلگراد مورد حمله قرار دادند. در اثر این تهاجم هوایی، 3 بیمار و یک کارمند بیمارستان، جان خود را از دست دادند و عده زیادی نیز مجروح شدند.

 

 
 
مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامیمهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی


در مجموع، بنا به گزارش‌ها 6 بیمارستان طی حملات هوایی آمریکا و متحدانش، در بمباران‌های سال 1999 میلادی مورد هدف قرار گرفت و به آنها خسارت وارد شد.

بنا به گزارش منابع صرب، دست کم، 2000 نفر جان خودشان را طی بمباران‌های هوایی ناتو، از دست دادند، در حالیکه سازمان دیده‌‌بان حقوق بشر، تخمین می‌زند حداکثر 528 تن قربانی ‌این حملات شده‌اند.

8- مرکز صلیب سرخ، کابل، افغانستان در سال 2001

طی سال 2001 میلادی، دو حمله به مرکز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، روی داد. صلیب سرخ، 10 روز پیش از رخ دادن حمله دوم در 26 اکتبر، موقعیت دقیقش را به نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، اطلاع رساند. طی این دو حمله هوایی، انبارهای غذا، پوشاک و دیگر کالاها و وسایل امداد، به کلی نابود شد و 55000 نفر که نیازمند این اقلام بودند را چشم به راه و منتظر نگاه داشت.

9- ببماران بیمارستانی در بغداد، در سال 2003

 

 
 
مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی


جنگنده‌های آمریکایی بخش زنان و زایمان بیمارستانی متعلق به صلیب سرخ بین‌المللی را در روز دوم آوریل 2003، مورد هدف قرار دادند که طی آن چندین تن کشته و بیش از 27 تن نیز زخمی شدند. برخی از پرسنل و خدمه درمانگاه نیز در میان مجروحان بودند.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی

مهمترین بمباران‌های آمریکا علیه اهداف غیرنظامی