سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 13:09:41

 

 

 

  

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31270

تاریخ انتشار : 08/07/1394 - 19:31

امانی:

فاجعه منا عمدی و برای انتقام از ایران بود

دیپلمات کشورمان درباره اقدامات ایران در خصوص فاجعه منا گفت: پاسخگویی صریح و قاطع به عربستان باید به‌ نحوی باشد که منجر به برانگیختگی نگرانی‌های داخلی شده و آنها را از کارهایی که با حجاج ایرانی کردند، پشیمان کند.

سوادکوه- مجتبی امانی مسئول دفتر سابق ایران در قاهره در خصوص فاجعه منا گفت: تمامی شواهد و اظهارات کسانی که در حادثه حضور داشته‌اند نشان از آن دارد که یک حرکت عمدی برای کشتار حجاج و به‌ خصوص حجاج غیرعرب و ایرانی وجود داشت.

وی با بیان اینکه البته می‌توان این گزینه را قوی دانست که هدف از چنین فاجعه‌ای کشتن زائران ایرانی و انتقام از ایران بوده باشد، یادآور شد: همچون بمبگذاری که برای از بین بردن هدف خود چندین فرد دیگر را نیز به کشتن می‌دهد.

این دیپلمات کشورمان افزود: اگر به فرض، عربستان در این حادثه قصدی نداشت، می‌توانست با اقدماتی از قبیل اعزام نماینده به ایران، یا احترام به نماینده ویژه ایران و یا اقدامات دیگر از جمله اکرام و دلجویی از حجاج و دادن امکانات به مجروحان و تسریع در امور، از ملت ایران دلجویی کرده و ثابت کند که این حادثه سهوی بوده است، اما اقدامات مقامات سعودی چه در حین حادثه و چه پس از آن نشان می‌دهد که قصد داشتند تعداد تلفات حادثه افزایش یابد و شواهد نشان از انتقام آنها از ایران دارد.

امانی با ذکر این نکته که چنین فاجعه‌ای را می‌توان به هدف‌ قرار دادن هواپیمای ایرانی در سال 66 و کشتار حدود 400 حاجی ایرانی در عربستان تشبیه کرد، اظهار داشت: به نظر می‌رسد که منظور عربستان و آمریکا از چنین کارهای دیوانه‌واری آن بود که با عصبانی کردن ایران دامنه اقدامات مقامات کشورمان را به گونه‌ای طراحی کنند که موجب گستردگی ابعاد جنگ شود؛ چرا که پس از گذشت 7 سال از جنگ تحمیلی به هدف خود که تسلیم ایران بود نرسیده بودند.

وی درباره اقدامات ایران در این خصوص نیز گفت: قطعاً باید طراحی برخورد با عربستان به گونه‌ای باشد که هدف سعودی‌ها را محقق نکند و از سویی پاسخگویی صریح و قاطع برای عربستان به‌ نحوی باشد که منجر به برانگیختگی نگرانی‌های داخلی شده و آنها را از کارهایی که با حجاج ایرانی کردند، پشیمان کند.

این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه آل‌سعود در چند سال گذشته بسیاری از ابزارهای قدرت خود در منطقه را از دست داده و از آن عصبانی هستند، خاطرنشان کرد: وضعیت سوریه،‌ عراق، لبنان و به خصوص تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که سعودی‌ها داشته‌اند و به هدر رفته است؛ آل‌سعود را به یک وضعیت جنون‌آمیز رسانده که فاجعه منا یکی از نشانه‌های آن است.

امانی با ذکر این نکته که متأسفانه رسانه‌های غربی که تحت تأثیر صهیونیسم جهانی و دلارهای سعودی هستند، نسبت به این حادثه واکنش شایسته‌ای نداشته‌ و سعی می‌کنند از واقعه گذر کنند، خاطرنشان کرد: آنها نشان می‌دهند که با خواسته عربستان برای فراموشی حادثه همگام هستند و چه بسا اصرار عربستان برای دفن کشته‌شدگان حادثه در خاک عربستان به این علت باشد که هیچ شاهد ملموسی برای آیندگان از این جنایت باقی نماند.


منبع : فارس
دیدگاه شما در مورد : فاجعه منا عمدی و برای انتقام از ایران بود

فاجعه منا عمدی و برای انتقام از ایران بود

  • پربازدیدترین ها