دوشنبه 27 آذر 1396 16:30:44

 

 

  

 

 

 

 

   

 

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین اخبار ایران و جهان
چاپ

کد خبر : 31261

تاریخ انتشار : 08/07/1394 - 16:57

نگران انتقال کرونا از حجاج منا باشیم؟

وزیر بهداشت از سختگیری هنگام ورود حجاج به کشور خبر داد و معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم گفت که در تمامی مبادی ورودی کشور زائران تحت نظر کارشناسان بهداشت قرار می‌گیرند.

نگران انتقال کرونا از حجاج منا باشیم؟

سوادکوه- طی چند سال اخیر درست همین موقع ها که اولین پروازهای حجاج به کشور انجام می شود، نگرانی درباره همه گیر شدن بیماری های خاص شدت می گیرد. امسال هم مانند سال گذشته، خطر ابتلای حاجیان به ویروس خطرناک کرونا و شیوع آن بعد از بازگشت وجود داشت و حادثه ی منا که موجب بستری شدن مصدومان حادثه در بیمارستان های عربستان بود، به این نگرانی ها افزود و مسئولین بهداشتی کشور را بر آن داشت تا به طور ویژه ای برای نظارت و غربالگری برنامه داشته باشند.

تا جایی که وزیر بهداشت از سختگیری هنگام ورود حجاج به کشور خبر داد و پیشاپیش از آن ها عذرخواهی کرد و معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هم گفت که در تمامی مبادی ورودی کشور زائران تحت نظر کارشناسان بهداشت قرار می گیرند.

آموزش به حجاج قبل از سفر

مسئولان بهداشتی کشور می گویند که بهترین راه مقابله با شیوع ویروس کرونا، آموزش به حجاج است. این اتفاق هم قبل از تشرف آن ها به حج صورت گرفته و هم با برنامه ریزی های انجام شده، آموزش ها در آستانه ورود به حجاج به کشور هم انجام می شود.

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت می گوید: از سال گذشته که بحث شیوع ویروس کرونا جدی شد، با برنامه ریزی های انجام شده برای کنترل آن تلاش کردیم. به این منظور به همه حجاج آموزش های لازم داده شده و در حال حاضر هم در هر هواپیما یک پزشک و کارشناس، علائم مشکوک مثل سرفه و تب را به زوار گوشزد می کنند و کسانی که با این علائم شایع، مشکوک به نظر برسند به ما جهت انتقال به بیمارستان های خاص معرفی می شوند.

استقرار واحدهای اورژانس برای اقدامات پیش بیمارستانی

وزیر بهداشت چند روز پیش از بالا رفتن خطر ابتلای حجاج به ویروس کرونا خبر داد و گفت که به دلیل حادثه منا و بستری شدن حجاج در بیمارستان های عربستان، احتمال این که حجاج ایرانی هم به این ویروس مبتلا شده باشند افزایش یافته و به همین دلیل اقداماتی که هنگام بازگشت حجاج انجام می شود، امسال سختگیرانه تر است.

دکتر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دراین باره می گوید: اقدامی که قرار است برای بازگشت حجاج انجام دهیم این است که در هر هواپیما یک نفر از مرکز بهداشتی و درمانی حضور خواهند داشت و در یک فرم خود اظهاری افراد را رصد می‌کند. در این فرم علامت تب، سرفه و تنگی نفس که از علائم اصلی کروناویروس هستند نوشته شده و اگر فردی این علائم را داشته باشد، اعلام کرده و از سایرین جدا می‌شود و هنگام نشستن هواپیما از طریق یک آمبولانس مخصوص به بیمارستان منتقل می‌شود.

وزیر بهداشت هم پیش از این گفته بود که اولین علامت این ویروس یعنی تب اگر در فردی وجود داشت بلافاصله آن فرد قرنطینه خواهد شد.

همچنین به گفته نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، در شهر های کوچک زائران به صورت انفرادی مورد معاینه قرار می گیرند و در شهر های بزرگ پس از معاینه به زائران تذکر داده می شود، اگر تا 2 هفته علائم را مشاهده کردند می بایست به مراکز درمانی مراجعه کنند.

در همین رابطه، صابری نیا رییس اورژانس کشور می گوید: برای کنترل این ویروس، هماهنگی های لازم با سازمان پزشکی عربستان انجام داده ایم که اگر کسی دارای بیماری داخلی بود، نوع پرواز و زمان آن به پزشک سازمان حج اعلام شود که بعد از اعلام به ما بر اساس جدول زمان بندی بازگشت، تیم انتقال مستقر در فرودگاه اقدامات پیش بیمارستانی را انجام دهند.

او ادامه داد: تیمی که در فرودگاه های کشور مستقر هستند آمادگی کامل برای برخورد و مواجهه درست با حجاج را دارند و در صورت مشاهده ی علائم بیماری آن ها را به بیمارستان هایی که در حالت آماده باش هستند منتقل می کنند.

آمادگی 19 بیمارستان برای پذیرش حجاج مشکوک به ابتلا

دکتر ایرج حریرچی در مورد آمادگی های بیمارستانی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا می گوید: وقتی که اورژانس پیش بیمارستانی در فرودگاه یک فرد را مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا تشخیص داد، حجاج به یکی از 19 بیمارستانی که مشخص کرده ایم منتقل می شوند و پس از معاینه توسط پزشک برای ادامه درمان راهنمایی خواهند شد.

ولیمه را عقب بیندازید

مسئولان وزارت بهداشت از حاجیان خواسته اند تا اگر علامت بیماری چند روز پس از ورود پدیدار شد، تا قبل از مشخص شدن نوع بیماریشان از تماس با افراد دیگر خودداری کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در این باره می گوید: بسیاری از کسانی که علائم خفیف دارند به منازل فرستاده می شوند و از آن ها خواسته می شود تا به توصیه های بهداشتی عمل کنند ولی اگر کسی چند روز پس از ورود به کشور علائمی نظیر تب و سرفه مشاهده کرد، پیش از آن که از نوع ویروس مطلع شود نباید با دیگران ارتباط داشته باشد.

کرونا خطرناک است اما نگران نباشید

ویروس کرونا که به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج آن را از کار می اندازد از حیوان های مختلف مثل خفاش و شتر به انسان سرایت کرده و علائمی که ایجاد می کند تب شدید، التهاب ریه، سرفه و نارسایی کلیه خواهد بود. تا به حال واکسنی برای این بیماری ساخته نشده و طبق گزارشات این ویروس از چند سال گذشته تا کنون جان چند تن را در جهان گرفته است.

به گفته دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ویروس "مرس" یا همان کرونا تا به حال بیش از هزار نفر را مبتلا کرده و کانون آن کشورهای عربستان، کره جنوبی و امارات است که اگر از شیوع آن جلوگیری نشود مشکلات قابل توجهی را ایجاد می کند.

او می گوید: خوشبختانه تا به حال موردی در کشور دیده و اعلام نشده اما ما طبق پروتوکل های بین المللی بهداشتی تمامی موارد و استانداردها را رعایت می کنیم و از مردم می خواهیم که بدون نگرانی به توصیه ها عمل کنند تا شاهد شیوع این بیماری نباشیم.

خطر بعدی: وبا

با توجه به نزدیک شدن ایام عزاداری اباعبدالله(ع) و زیاد شدن سفرها به کشور عراق، نگرانی هایی در مورد شیوع بیماری های انگلی مثل وبا به وجود آمده است به طوری که وزیر بهداشت چند روز پیش در مورد ورود این بیماری به کشور هشدار داد.
سال گذشته بیش از یک میلیون نفر در این ایام به کشور عراق سفر کردند و اگر امسال هم همین تعداد و یا بیشتر مسافر به این کشور داشته باشیم، نگرانی از شیوع این بیماری عفونی واگیردار بیشتر می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در این باره می گوید: خوشبختانه کنترل وبا برای ما بسیار راحت تر از ویروس کروناست چرا که سالها با این بیماری درگیر بودیم و این بیماری عفونی با ویروس مرس که درمان ندارد و هنوز راهی برای پیشگیری از آن پیدا نشده متفاوت است.

او ادامه می دهد: با توجه به این که تعداد قابل توجهی زائر امسال هم مانند سال های پیش از عراق به کشور خواهند آمد وزارت بهداشت تدابیر لازم را اندیشیده و امیدواریم بتوانیم به طور کامل این بیماری را کنترل کنیم.

دکتر صابری نیا، رییس اورژانس کشور هم از مراقبت های سندرمیک برای این گونه بیماری ها خبر می دهد و می گوید: به همه ی افراد در پایگاه های بهداشتی اطلاعاتی داده می شود که خود فرد می تواند بر اساس علائمی که دارد برای درمان مراجعه کند که در آن مرحله تشخیص داده می شود مداوایش سرپاییست یا بستری نیاز دارد.

او ادامه می دهد: در مورد اربعین کمیته ی بهداشت و درمان زیر نظر سازمان حج شکل گرفته که متولی آن وزارت بهداشت است. این کمیته هر 15 روز یک بار جلسه دارد که بتواند برای آن ایام بهترین تدابیر را بیاندیشد.

صابری نیا در پایان می گوید: در مورد وبا بهترین راه مراقبت های بهداشتی است. استفاده از آب سالم، شست و شوی دست و صورت و سایر مراقبت هایی که به زائران آموزش داده می شود به آن ها کمک می کند تا از ابتلا به بیماری هایی مانند وبا در امان بمانند.


منبع : خبرآنلاین
دیدگاه شما در مورد : نگران انتقال کرونا از حجاج منا باشیم؟

نگران انتقال کرونا از حجاج منا باشیم؟